BİZİ TAKİP EDİN

ANALİZ

Dünya Blockchain Teknolojisinde Ne Durumda?

Çin Patent Koruma Derneği’nin (CPPA), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile alakalı patentleri incelediği bir çalışma yayınladı.

Yayın:

-

Dünya Blockchain teknolojisinde ne durumda?

Çin Patent Koruma Derneği’nin (CPPA), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile alakalı patentleri incelediği bir çalışma yayınladı.

Çin Patent Koruma Derneği (CPPA/ China Patent Protection Association), dünya çapında Blockchain teknolojisi ile doğrudan alakalı patentleri araştırdığı bir çalışma yayınladı. Farklı kriterlere göre kategorize edilmiş Blockchain patent sayıları şeffaf bir şekilde sıralandırıldığı çalışma, Blockchain teknolojisinin yükselişini de gözler önüne seriyor.

Yıl Yıl Blockchain

Çin Patent Koruma Derneği’nin yayınladığı çalışmada 2014 yılından 2020 Mayıs ayına kadar alınan Blockchain patentleri yıl yıl derlenmişti.

2014-2020 Mayıs ayına kadar yıl yıl alınan Blockchain patent sayısı

2014-2020 Mayıs arası Blockchain patent sayısı

Grafiğe bakıldığında ilk yıllarda Blockchain teknolojisine ilgi olmadığı görülmektedir. 2017 yılında Bitcoin’in yükselişiyle birlikte dünya çapında bir üne sahip olan kripto paraların etkisini Blockchain teknolojisi patentlerinde de görmekteyiz. 2017 yılında değeri anlaşılarak artan Blockchain patenti sayısının 2018 yılında daha da artma eğiliminde olduğu gözleniyor. 2019 yılında ise bu eğilimin zirveyi gördüğü söylenebilir. 2020 yılı ise ilk 5 ayında 1257 Blockchain patentiyle 2019 yılının 1799 patentini geçme potansiyeli olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ülke Ülke Blockchain

Yıllara göre dağılımın yanı sıra Çin Patent Koruma Derneği, ülke bazında da Blockchain patent sayılarının yüzdelerini araştırmış. Araştırma bulguları aşağıda yüzdeler şeklinde verilmektedir.

Blockchain patentleri ülke dağılımı yüzdesel gösterimi

Blockchain patentleri ülke dağılımı yüzdesel gösterimi

Şekle bakıldığında %39 gibi bir yüzde ile Amerika Birleşik Devletleri’nin liderliği elinde tuttuğunu görmekteyiz. Blockchain teknolojisinde yani patentinde onu takip eden isim ise Güney Kore olmakta. Bir süredir Güney Kore, Blockchain ve yapay zekâ konusunda yaptığı atılımlarla adından söz ettiriyordu. Bu yüzden ikinci sırada Güney Kore’yi görmek, Blockchain teknolojisini takip edenler için şaşırtıcı olmuyor.

Üçüncü sırada ise %19’luk bir yüzde ile bu çalışmanın sahibi Çin geliyor. Ardından Tayvan, Avustralya ve Japonya olarak devam ederken %7’lik bir kısım ise diğer tüm ülkelerden gelen Blockchain patentlerini kapsamakta. Japonya’nın teknoloji açısından devleşmiş bir ülke olmasına rağmen Blockchain patentlerinde geri planda kalması, aslında Japonya’da Blockchain ile uğraşan birçok yazılımcının öngördüğü gibi sonuç veriyor.

Şirket Şirket Blockchain

Ülke ülke veyahut yıl yıl sıralamanın yanı sıra raporda Blockchain teknolojisinin vazgeçilmez unsurlarından DLT kullanan şirketler de derlenmiş. E-ticaretin Çin ismi Alibaba, Alipay de dahil olmak üzere, 212 Blockchain patenti ile DLT kullanımının en çok olduğu şirket olarak kayda geçiyor.

Çin çapında Blockchain teknolojisini kullanan, patentini alan şirketlere bakıldığında Alibaba’nın yanı sıra Tencent gibi yine Çin’den çıkma teknoloji devlerinin olduğu belirtiliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin ve S&P 500 Artık Korelasyon Halinde Değil!

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki korelasyon gittikçe azalmaya başladı.

Yayın:

-

s&p 500

Kripto analisti Mati Greenspan, kripto varlıkları ile S&P 500 arasındaki korelasyonun, pandeminin erken dönemindeki yaşanan dramatik satışlardan bu yana önemli ölçüde düştüğünü söyledi.

5 Ağustos tarihli Quantum Economics bülteninde Greenspan, Bitcoin ve kriptonun “bir kez daha geleneksel pazarlardan bağımsızlığını iddia edebileceğini” belirtti. Bununla birlikte analist, corona virüsün ilk aşamalarında bile, piyasanın gevşek bir hal almaktan öteye gitmediğini ekledi.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in S&P 500 ile 1 (mükemmel korelasyon) ila -1 (ters korelasyon) aralığını gösteriyor.

Bitcoin ve S&P 500 Arasındaki 90 günlük Korelasyon Kaynak: Mati Greenspan

Greenspan, “Bu yılın başlarında, bir çok varlığı etkileyen pandemi etkisi satış nedeniyle korelasyonun 0.6’ya yükseldiğini açıkça görebiliyoruz” dedi. “Ancak, şimdiki zamanda bakacak olursak bir kez daha 0.2’nin altına düşmüş durumdayız. Bu da temel olarak artık günlük bazda bir korelasyon olmadığının bir göstergesi.”

Ortak Piyasa Etkenleri

Bu pazar eğilimleri görünüşte farklı bir hale gelmesine rağmen, Greenspan hem hisse senedi hem de dijital dijital varlıkları yöneten en az bir ortak faktör olduğunu belirtti: Federal Rezerv.

Greenspan, “Fed para bastığı dönemlerde tüm piyasalarda fiyatları yukarı doğru yönlendiriyor.” dedi.

Boğa Gibi Görünüyor

2 Ağustos tarihinde verdiği bir röportajda Greenspan, “boğa piyasasının geri döndüğüne” inandığını söyledi. 22 Temmuz tarihinde ise Gemini isimli kripto borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Fed’in daha fazla teşvik harcaması ile “Bitcoin’in bir sonraki boğa koşusu için zemin hazırlamaya” devam ettiğini söyledi.

Bu yazı itibarıyla, Bitcoin’in fiyatı 11.800 $’a kadar yaklaştı ve son 24 saat içinde %4.89 kadar yükseldi.

Bu dalgalanma, ABD hükümetinin 7 Ağustos tarihinde ikinci bir teşvik paketini açıklaması beklentileri üzerine gelmiş durumda.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184