Muhabbit

E-Ticaret Şirketi JD, Yalnızlar Günü İçin Ödeme Yöntemi Olarak Dijital Yuan’ı Kabul Etti!

Haziran 2021 itibarıyla yaklaşık 450.000 JD.com müşterisi ödemeler için Çin’in dijital yuanını kullandı.

Dijital Yuan

Dijital Yuan

E-ticaret devi JD.com, yalnızlar günü için Çin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) ödeme yöntemi olarak kabul etti. Yalnızlar Günü, herhangi bir romantik ilişkisi olmayan insanlar için belirlenmiş bir gündür. Tarihin 11/11/2021 olması yalnızlar günü için en iyi tarih gibi görünüyor. Yıl hariç diğer sayıların sadece “1” lerden oluşması çok manidar…

JD.com sözcüsü konuyla alakalı şunları söyledi:

11 Kasım itibarıyla Yalnızlar Günü döneminde JD.com’un uygulamasında 100.000 kişi dijital yuan kullandı. Gelen ilginin büyüklüğünden dolayı dijital yuanı keşfetmek için ilgili taraflarla çalışmaya devam edeceğiz.

Temsilci, yalnızlar gününde kullanılan dijital yuan (e-CNY) miktarı hakkında bir şey söylemedi.

JD.com’un Aralık 2020’de e-CNY’yi kabul eden ilk Çinli e-ticaret şirketi olduğunu da belirtmemiz gerekir. Geçen yıl 11 Aralık’tan 18 Haziran’a kadar yaklaşık 450.000 müşteri JD.com uygulamasında ödeme yapmak için e-CNY kullandı. JD’deki temsilcinin dediğine göre, 2021 yılında e-CNY ile gerçekleşen toplam satışların yaklaşık 100 milyon yuan (15,6 milyon $) olduğunu belirtti.

1998’de kurulan JD.com, Çin’in en büyük e-ticaret şirketi olarak tanımlanabilir çünkü JD, Çin’de en çok kazanan internet şirketlerinden birisidir. Şirket, Nisan 2021’de maaş ödemelerini dijital yuan olarak çalışanlarına ulaştırmıştı. JD’nin, Çin CBDC’sini aktif olarak benimsediğini söyleyebiliriz. Çin kendi dijital yuanını ön planda tutmak için diğer kripto paraları yasaklamış olabilir.

Çin Merkez Bankası 2020 yılında ilk CBDC testlerine başladı. Ekim 2021 itibariyle, 140 milyondan fazla insan banka hesabında dijital yuan bulundurmaya başladı. CBDC’nin şu ana kadar resmi olarak başlatılmamasına rağmen dijital yuan üzerinde yaklaşık 10 milyar dolarlık işlem yapıldı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version