Muhabbit

El Salvador 474 Bitcoin üretti

El Salvador, volkanik jeotermal enerji kullanarak Bitcoin madenciliği yapma kararıyla önemli bir adım atmıştı. Ülkenin 2021’den bu yana 300 madencilik işlemcisiyle Tecapa volkanından elde ettiği 474 Bitcoin ise yaklaşık 29 milyon dolar değerinde. Devlet tarafından işletilen enerji santralinin ürettiği 102 megavat (MW) enerjinin 1.5 MW’ı ise kripto madenciliğine ayrıldı.

El Salvador jeotermal enerji ile 474 Bitcoin üretti

Elektrik ve fosil yakıtlara olan BTC madenciliğinin bağımlılığına yönelik artan eleştiriler karşısında El Salvador yenilenebilir enerji madenciliğinde öncü bir ülke olarak öne çıktı.

Bitcoin’i yasal olarak benimseyen ilk ülke olan El Salvador, BTC madenciliği yapmak için bir jeotermal santral kurma gibi birkaç Bitcoin odaklı politika benimsedi. El Salvador son üç yılda yanardağ yakıtlı jeotermal enerji kullanarak 29 milyon dolar değerinde yaklaşık 474 Bitcoin çıkardı.

Orta Amerika ülkesi çevresel etkileri azaltma çabalarında yenilikçi bir yaklaşım sergileyerek dijital varlık madenciliğinde doğal kaynaklarını kullanma konusunda öncü bir rol üstleniyor.

Son Yazılar

Exit mobile version