Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $26079.78
-1.91%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1573.93
-1.26%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $8.84
-1.12%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $208.7
-0.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

El Salvador Kripto Paraların Tamamen Benimsenmesi İçin Kolları Sıvadı!

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, şimdi de Dijital Varlık Yayımlama Kanunu üzerine çalışıyor.

Clock
Paylaş
El Salvador Kripto Paraların Tamamen Benimsenmesi İçin Kolları Sıvadı!

El Salvador ayı piyasasında dahi kripto paralara yönelik girişimlerinden vazgeçmedi.

Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ilk ülke olarak dikkat çeken El Salvador, şimdi de Dijital Varlık Yayımlama Kanunu üzerine çalışıyor. Yasanın herhangi bir kripto para varlığına dair olabilecek tüm işlemleri kapsaması bekleniyor.

728×90 muhabbit - El Salvador Kripto Paraların Tamamen Benimsenmesi İçin Kolları Sıvadı!300x250 muhabbit - El Salvador Kripto Paraların Tamamen Benimsenmesi İçin Kolları Sıvadı!
El Salvador Devlet Başkani Nayib Bukele  901x600 - El Salvador Kripto Paraların Tamamen Benimsenmesi İçin Kolları Sıvadı!

El Salvador Dijital Varlık Yasası Neleri Kapsıyor?

El Salvador meclisinin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, yasa dijital varlıkların transfer işlemlerini düzenleyecek, dijital varlık piyasasının etkili bir şekilde geliştirilmesine odaklanacak ve piyasa katılımcılarının çıkarlarını korumayı hedefleyecek.

Kanunun getirdiği en büyük yenilik kripto varlıkları diğer varlıklar ve finansal ürünlerden ayırması, böylece de kripto paralara özgü bir yasal düzenlemeyi ortaya koyması. Kanunun dijital varlık tanımı ise oldukça net: bir varlığın dijital varlık olarak tanımlanabilmesi için dağıtılmış bir defter düzenine sahip olması ya da benzer bir teknolojide olması gerekiyor. Bu noktada blockchain teknolojisini en popüler teknoloji olarak ön plana çıkıyor.

Kanunun çerçevesi merkez bankası dijital para birimleriyle (CBDC) gerçekleştirilen işlemleri, ticari işleme uygun olmayan varlıkları, tahviller gibi sınırlı işlem alanına sahip varlıkları ve yabancı kanunlar tarafından düzenlenen varlıkları kapsamıyor.

Kripto para avukatı Ana Ojeda Caracas kanunun en dikkat çeken yanlarını şu şekilde sıralıyor:

  • Dijital sağlayıcıların bir sicilinin oluşturulması
  • Kripto paraların yasallaştırılması
  • Stablecoin ve tokenların yasal tanımlarının yapılması
  • Dijital varlıkların halka arzlarının düzenlenmesi
  • Bazı durumlarda vergi muafiyetinin getirilmesi

Yasa El Salvador içerisinde destek gördüğü kadar tepki de gördü. El Salvadorlu bir hacker ve aktivist olan Mario Gomez’e göre yeni yasa yalnızca başı belada olan yabancı şirketlere fayda sağlamak amacıyla meclise sunuldu. Başkan Nayib Bukele’nin Bitcoin Kanunu’nu uygulama biçimini de sert bir biçimde eleştiren Gomez, yeni yasanın El Salvador’un kripto para cenneti olarak çekiciliğini artırmayı amaçladığını düşünüyor.

İlginizi çekebilir: Japonya Dijital Yen Hazırlıklarını Sürdürüyor!

“Bu şirketlerin küçük ülkelere odaklanmalarının sebebi büyük şirketler olarak başkanla direkt muhatap olabilmeleri ve kendilerine fayda sağlayacak önlemlerin alınmasını sağlamaları.”

Bukele, meşhur Bitcoin Kanunu’nu Haziran 2021’se kongreye sunmuştu. Yalnızca birkaç saat sonra kanun çoktan meclis tarafından onaylanmıştı. Yeni yasanın da benzer bir süreçle onaylanması bekleniyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar