Muhabbit

El Salvador’un Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girdi!

El Salvador için büyük gün!

El salvador'da

El salvador bitcoin

El Salvador’un lider kripto para birimi Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden yasa tasarısı bugün yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren yasa ile El Salvador, Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul eden ve sirkülasyonuna katan ilk ülke oldu.

El Salvador yaklaşık 3 ay kadar önce Bitcoin yasa tasarısını meclisten geçirmişti. Meclisten geçen yasa, bugün yürürlüğe girerek tüm El Salvadorluların para birimi olarak Bitcoin’i kullanmasına geçit verdi.

Bitcoin Cüzdanı Chivo Piyasaya Sürüldü!

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, iki hafta kadar önce ülkenin resmi Bitcoin Cüzdanı Chivo’nun çıkış tarihini 7 Eylül olarak açıklamıştı. Bukele, Chivo’da BTC kullanımının zorunlu olmadığını söylemişti.

Bitcoin cüzdanı Chivo’nun yanı sıra El Salvador, Bitcoin kullanımını kolaylaştırmak adına ülke çapında farklı lokasyonlarda 200 Bitcoin ATM’si kurduğunu açıklamıştı. Ayrıca Bitcoin’in ülke dolaşımındaki dengesinin sağlanması için 150 milyon dolarlık bir fon oluşturulduğu da ifade edilmişti.

Bununla birlikte Bukele bugün ülke rezervlerine 200 BTC daha aldıklarını ve ülke rezervinde şu anda toplamda 400 BTC olduğunu duyurdu.

El Salvadorluların Bir Kısmı Bitcoin Yasasından Memnun Değil!

El Salvador tüm dünyada bir ilke imza atarken, bazı El Salvadorlular bu “ilkten” memnun olmadıklarını ifade ediyor. Yapılan ankete göre, ülkenin yarısından fazlası yasal para birimi olarak Bitcoin kullanmaya istekli değil.

Bitcoin kullanmaya istekli olmayan ve Bitcoin yasasını sert bir şekilde eleştiren bir kesim de mevcut. Kendilerine “İsyan Bloğu” adını veren bu kesim yaklaşık 1 aydır El Salvador sokaklarında protestolar düzenlemekte.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version