Muhabbit

BITCOIN

Elad Roisman Kimdir? SEC Başkanlığı Onaylandı Mı?

Resmî olarak henüz onaylanmayan SEC Başkanı Elad Roisman kimdir?

Clock
Paylaş
Elad Roisman Kimdir? SEC Başkanlığı Onaylandı Mı?

Amerika Birleşik Devletleri, kripto para dünyasındaki birçok kripto paranın ve şirketin ev sahipliğini yaptığı için düzenleyici kurumu tüm kripto para camiasını etkileyebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bütün piyasayı etkileyebilen sayılı kurumlardan biri. Toplamda 5 üyesi olan komisyonun başkan atanmaları her zaman Devlet Başkanı tarafından yapılıyor. Hâli hazırda başkanlık görevini icra eden Jay Clayton da 2017 yılında ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanmıştı.

Geçtiğimiz çarşamba günü (23 Aralık 2020) görev süresi biten Jay Clayton’ın yerine kimin atanacağı merak konusu olmuştu. Bir diğer komisyon üyesi olan, kripto para dünyasında Kripto Anne lakabıyla tanınan Hester Peirce, sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yeni Başkan’ın Elad Roisman olduğunu açıkladı.

Ancak Peirce’n açıklamasının ardından resmî bir kaynaktan onay gelmedi. SEC ve Beyaz Saray konu hakkındaki sessizliğini koruyor.

Elad L. Roisman Kim?

Elad L. Roisman, Cornell Üniversitesi’nde Tarih alanında okuduktan sonra Boston Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Hukuk alanında doktorasını bitirmiştir. Komisyon’da çalışmadan önce Amerika Birleşik Devletleri hisse senedi ve sabit gelir piyasaları, varlık yönetimi endüstrisi ve sermaye piyasalarının uluslararası düzenleyiciliği ile ilgili uygulama ve politikalara odaklanan SEC üyesi Daniel M. Gallagher’a danışmanlık yapmıştır. Ayrıca NYSE Euronext’te Baş Danışmanlık yapmıştır.

Danışmanlık görevlerinin yanı sıra Milbank, Tweed, Hadley ve McCloy LLP hukuk firmasında ortalık görevini icra etmiştir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump tarafından 11 Eylül 2018 tarihinde SEC’e atandığı sırada Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senato Komitesi’nde Baş Hukuk Müşaviri olarak görev alıyordu.

Uzmanlık Alanı Nedir? Kripto Paralara Bakışı Nedir?

Başkanlık koltuğuna oturması beklenen Elad Roisman, henüz komisyon üyesi olarak atanmadan önce bile danışman olarak birçok projeye ve yasa tasarısına katkıda bulunmuştur. Şu anda yasalaştırılmış olan Ekonomik Büyüme, Düzenleyici Yardım ve Tüketici Koruma Yasası’nın hazırlanmasında ve müzakeresinde önemli bir rol oynamıştır. 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 14a-8 bölümü altındaki hissedar teklif kurallarını değiştirme çabalarına öncülük etmiştir.

SEC dahilindeki birçok alanda hukuki düzenlemelere katkıda bulunan Roisman, yatırımcıların ki özellikle de yaşlı yatırımcıların korunması adına çalışmaları yürütmüştür. Yaşlı yatırımcıların korunmaya ihtiyaç duymalarının bir öncelik olduğunu savunan Roisman, halka açık birkaç konuşmasında da buna değinmiştir. Bu düşüncesi ışığında yaşlı Amerikalıları korumak adına federal kurumlar arasında bir koordinasyon merkezi olan Elder Justice Koordinasyon Konseyi’nde SEC’i temsil etmiştir.

Halk tabanlı düşünce sistemiyle yaptığı çalışmalarıyla gündeme gelen Roisman, Kripto Anne lakabıyla tanınan Hester Peirce ile iyi ilişkiler içerisinde olmasıyla biliniyor. Bu da akıllara kripto para dünyasıyla ilişkilerinin de iyi olduğunu getiriyor.

Başkanlığı henüz resmî olarak onaylanmayan Roisman’ın, 2021 yılı Ocak ayında göreve başlayacak olan yeni Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile bu görevde kalıp kalmayacağı da belirsiz. Biden göreve başlamasıyla SEC Başkanlığı görevine başka bir isimin gelmesini sağlayabilir.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar