Muhabbit

Elon Musk’ın Yapay Zeka Sohbet Robotu GROK Başlatıldı, GROK Token’lar Yükselişe Geçti!

Bazı geliştiriciler, aslında “rug pull” amacıyla bu token’ları piyasaya sürdüler.

Elon Musk, 2023 Temmuz ayında, yaşam ve evren hakkındaki nihai gerçekleri araştırabilecek bir yapay zeka yaratmayı amaçlayan son projesi xAI‘ı duyurmuştu. Şimdi de yapay zeka şirketi xAI, GROK isminde bir yapay zeka sohbet botu başlattı.

Elon Musk’ın GROK sohbet robotunu duyurmasının ardından anonim geliştiriciler tarafından piyasaya 400 farklı GROK token sürüldü. GROK’un resmi anlamda ve gerçekte çıkarttığı bir token yok. Ancak bu token’lar birkaç gün içinde milyonlarca dolarlık bir piyasa değerine ulaşmayı başardı. Ethereum blok zincirinde token yaratılabilmesi ve merkeziyetsiz borsalar, bu token’ların düşük maliyetlerle oluşturulmasını ve likidite sağlanmasını daha kolay hale getirdi.

Bazı GROK token’lar olağanüstü iyi performans gösterdi. Ethereum tabanlı bir GROK token, piyasaya sürüldü ve birkaç gün içinde 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Binlerce yatırımcı büyük işlem hacimleriyle önemli kazançlar elde etti. Yine, Base ağındaki bir GROK token 4,32 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı ve günlük işlem hacimleri 3,5 milyon doları yakaladı.

Rug Pull Yapan GROK Token’lar

Ancak bazı geliştiriciler, aslında “rug pull” amacıyla bu token’ları piyasaya sürdüler. Token’larından likiditeyi aniden kaldırdılar ve bu iyi niyetli olmayan hareket şüphelenmeyen spekülatörler için 1 milyon doları aşan kümülatif kayıplara yol açtı.

Bu yeni yaşanan bir olay değil. Fırsatçılık yapmak amacıyla oluşturulan bu token’lar genellikle başlangıçta hype ve kâr yaratır, ancak çoğu zaman hızlı bir düşüş yaşar ve birkaç hafta içinde değerlerinin %99’undan fazlasını kaybeder.

Ayrıca Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI ile ilgili son duyurusu, Elon Musk ile ilgisi olmayan XAI Corp’un token fiyatlarına da olumlu yönde yansıdı. Yanlışlıkla XAI Corp’un kripto para token’ıyla ilişkilendirilen bu gelişme, token’ın değerinde %175’lik sansasyonel bir artışa yol açtı. Bunun üzerine Musk, xAI de dahil olmak üzere hiçbir girişimi için kripto para token’ları oluşturmayacağını kesin bir dille ifade etti.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version