Muhabbit

Endonezya Ulusal İslam Konseyi, Bitcoin’i Haram İlan Etti!

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin İslam’ın ilkelerine göre haram veya yasak olduğu bildirildi. 

endonezya kriptoparayasak

endonezya kriptoparayasak

Endonezya’nın en üst düzey İslami bilim kurumu olan Ulusal Ulema Konseyi (MUI), Bitcoin gibi kripto para birimlerinin İslam’ın ilkelerine göre haram veya yasak olduğunu bildirdi. 

MUI’nin Fetva Komisyonu başkanı Asrorun Niam Sholeh, dini otoritenin “belirsizlik, bahis ve zarar” iddiasıyla kripto para birimlerini reddettiğini doğruladı.

MIU’nun yaptığı açıklamada, MIU’nun kripto para ticaretini onaylaması için Bitcoin gibi kripto para birimlerinin bir emtia veya dijital varlık olarak Şeriat kurallarına uyması ve “açık bir fayda” göstermesi gerektiği bildirildi.

MIU tarafından buna benzer bir açıklama yakın zaman önce yine yapılmıştı. Yayımlanan bir fetva’da kripto para kullanımının dini ilkelere uymadığı ve haram olduğu belirtilmişti.

Kullanıcılar Etkilenebilir

MIU hükümet tarafından finanse edilen bir kuruluş olsa da, konseyin son kararının yasal olarak bağlayıcı olmadığı bildiriliyor. MUI, fetvanın Endonezya’da kanun olmadığını kabul etmesine rağmen, bazı kaynaklara göre hala bir “yasama ilhamı” kaynağı olarak kullanılabilir.

Bloomberg’e göre, MUI’nin son kararı Endonezya’da tüm kripto para ticaretinin durdurulacağı anlamına gelmiyor. Bununla birlikte, konsey Müslümanları kripto paralara yatırım yapmaktan caydırabilir ve yerel kurumların kripto para varlıkları kullanmasını yeniden gözden geçirmesini sağlayabilir.

Endonezya hükümeti son zamanlarda kripto para düzenlemeleri konusunda yaptığı farklı açıklamalar ile gündem oluyor. Yerel otoritelerin kripto paralar konusunda olumlu açıklamalar yaptığı biliniyor. Ancak bir süre sonra başka bir otorite kripto paralara hakkında olumsuz açıklamalarda bulunuyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version