Muhabbit

EpiK Protocol Nedir?

EpiK Protocol, AI (yapay zeka) verileri için dünyanın ilk merkeziyetsiz bilgi depolama protokolüdür.

Epik Protocol Muhabbit

Epik Protocol Muhabbit

EpiK Protocol, AI (yapay zeka) verileri için dünyanın ilk merkeziyetsiz bilgi depolama protokolüdür.

Epik Protocol, merkeziyetsiz olan bu büyük ölçekli bir bilgi grafiğinin yapımına bağlıdır. Merkeziyetsiz bilgi depolama teknolojisi (IPFS), merkeziyetsiz özerk organizasyon ve token ekonomisi modeli sayesinde çeşitli alanlardaki bilgileri bir bilgi grafiğine dönüştürmek protokolün ana amaçları arasında yer alır.

Küresel topluluğu sayesinde sahip olunan sonsuz bilgi tabanı ortaklaşa inşa edilir, paylaşılır ve sürekli güncellenir. Böylece EpiK Protocol, AI (yapay zeka) vizyonunu daha akıllı bir geleceğe doğru aktarır.

EpiK Protocol’ün Ekonomi Modeli, Ekosistemi ve Önemi

Epik Protocol’ün ekonomi modeli, diğer IPFS projelerinin ekonomi modellerinden farklı olarak bilgi grafiğinin oluşmasında ekosistemin her bir parçasını kapsıyor.

Protokolün ekonomi modeli, ekosistemindeki her yapıya izin vermek için tek bir hedefle tasarlanmıştır. Protokol, kendi çıkarlarını en üst düzeye çıkarırken aynı zamanda merkeziyetsiz bir şekilde insan bilgisinin ekolojide yer almasını teşvik etmektedir.

Bu ekonomi modelinde protokol, madencilerin ve ekosistemdeki diğer katılımcıların haklarını ve yükümlülüklerini açıkça paylaşmıştır.

Protokolün bunu topluluğuyla paylaşması da güvenilir bir merkeziyetsiz bilgi grafiği ağı oluşturması adına önem taşıyor.

EpiK Protocol’ün en önemli hedefleri arasında AI’yi genişletmek yer alıyor. Protokol, bu amacına ulaşmak için de küresel topluluğuyla beraber çalışmalarını sürdürüyor.

Protokol ve topluluk, insanların yapılandırmış olduğu bilgi grafikleri ve fiziksel dünyadaki yapılandırılmamış bilgileri toplayarak AI’deki dijital dünyayı etkinleştirmeyi amaçlıyor.

EpiK Protocol’ü Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Filecoin’in yıkıcı inovasyonu ile merkeziyetsiz depolama ekosisteminin benzeri olmayan bir patlama gördüğüne inanan protokol, bununla birlikte merkezi olmayan depolama ekosisteminin bir ikilemle karşı karşıya kaldığını savunuyor.

EpiK Protocol, bilgi depolaması için çok fazla miktarda fiziksel depolama harcandığına ve bu depolamanın da değerli verilerden yoksun olduğuna inanıyor.

Protokole göre, etkileyici veri inceleme mekanizmasının olmaması, depolama hizmetinin topluluğa açık olmamasına yol açıyor.

Ayrıca protokol, bunun da sadece ekosistem servis sağlayıcısı yararına olduğunu savunuyor.

Merkeziyetsiz bilgi depolamanın ortaya çıkmasından önce, Ethereum’a dayalı güvenilir bir şekilde paylaşılan verilerin çok pahalı olduğuna inanan protokol, daha sonrasında sınırlı veri skalasıyla beraber ledger (defter) verileriyle beraber gelişen bir DeFi ekosistemi geliştirdi.

Merkeziyetsiz depolamanın ortaya çıkmasından sonra IPFS teknolojisiyle beraber sonsuz bir şekilde güvenilir bilgi akışına sahip olabileceğine inanan protokol, çalışmalarını AI verileri üzerinde devam ettiriyor.

Merkeziyetsiz depolamanın sürdürülebilir olduğuna ancak bunun verimli bir veri üretim mekanizması gerektirdiğine inanan platform, AI verilerinin bu boşluğu doldurabileceğini savunuyor.

EpiK Protocol, AI veri piyasasının bir platforma ihtiyacı olduğuna, ayrıca merkeziyetsiz depolamanın güçlü veri doğrulamalarıyla bunu çözebileceğine inanıyor.

EpiK Protocol Nasıl Çalışır?

Farklı veri kaynaklarından gelen veriler, EpiK tarafından sağlanan AI veri etiketleme sistemi ile etiketlenir.

Veri etiketleme ve veri kabul sisteminde yer alanlar bu işlemler için protokolün yerel “token”ı olan EPK kazanır. Kabul edilen veriler, merkeziyetsiz depolama için EpiK tarafından sağlanan AI veri depolama sisteminde depolanır.

Depolanan verilerin kullanılması için de EPK kullanılır. Verilerin kullanılması için toplanan EPK “token”ı aslında verilerin kaynağıdır.

Verilerin talepleri ne kadar fazla olursa EPK için de talep o kadar fazla olur. Bu sistemle de EPK “token”ı değerlenir ve EPK sahipleri bundan yararlanır.

EpiC Protokol Şeması

Epic Protocol ve Filecoin

EpiK Protocol, kullanıcılarına Filecoin‘e kıyasla iki büyük yenilik sağlıyor. Protokol, Filecoin’den farklı olarak sadece depolama kapasitesine sahip olmayıp aynı zamanda AI verileri için ortak bir ağ ekliyor.

Bu da EpiK topluluğu için sürekli bir AI veri akışı sağlama imkanı tanıyor. Ayrıca protokol, AI verilerini merkeziyetsiz bir şekilde depolamak için Filecoin’in iş modeline karşı devrim niteliğinde özelliklere sahip.

EpiK Protocol, merkeziyetsiz depolama ekosistemini birlikte inşa etme umuduyla da Filecoin topluluğuna her zaman açık olduğunu vurguluyor.

Ek olarak EpiK Protocol, endüstrinin en iyi danışma grubuna ve birinci sınıf yatırım kurumunun onayına sahiptir. Ayrıca protokol, kullanıcılarına veri güvenliğini ve istikrarını garanti ediyor.

Son olarak EpiK Protocol, Open Knowledge Foundation, OpenKG, Ocean Protocol gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren dünyanın farklı yerlerinden önemli ortaklara sahiptir.

EpiK Protocol’e Nasıl Katılabilirim?

EpiK Protocol, AI veri açıklaması ve AI veri depolaması olarak iki ana sisteme sahiptir.

Kullanıcılar AI veri açıklama sistemine katılabilir ve bu sayede EPK ödülü kazanabilir. AI veri açıklama sisteminde kullanıcılar farklı AI alanları için gerekli veri açıklamasına katılır. Protokolde tamamlanan görevler ne kadar çok olursa, kullanıcılar da o kadar çok EPK kazanır.

AI verilerini depolamak isteyen kullanıcılar, EPK node işlemlerini gerçekleştirir. AI veri depolama sisteminde kullanıcılar depolama aygıtlarını kullanarak, AI verilerinin depolanma işleminde yer alır.

Protokolde saklanan veriler ne kadar çok olursa, kullanıcılar o kadar çok EPK kazanır.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version