Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $39559.15
1.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2167.81
3.54%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.33
1.64%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $229.7
0.44%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Estonya Hükümeti: Rusya’nın, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçmasına Dikkat Edilmeli!

Clock
Paylaş
Estonya Hükümeti: Rusya’nın, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçmasına Dikkat Edilmeli!

Reuters tarafından yayımlanan bir habere göre, Estonya Başbakanı Kaja Kallas, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sırasında yaptırımlardan kaçınmak için kripto para kullanma ihtimaline karşı uyarıda bulundu. 

728×90 muhabbit - Estonya Hükümeti: Rusya'nın, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçmasına Dikkat Edilmeli!300x250 muhabbit - Estonya Hükümeti: Rusya'nın, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçmasına Dikkat Edilmeli!

Kallas’ın, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile yaptığı bir röportajda şu ifadelere yer verdiği belirtildi:

Odak noktamız Rusya’nın özgür dünyadan tamamen tecrit edilmesi olmalıdır.

Kallas ayrıca tüm Rus ve Belarus bankalarının SWIFT ödeme sisteminden çıkarılması gerektiğini ve olası yaptırım boşluklarını kapatmak için kripto para birimlerinin “kısıtlanması” gerektiğini söyledi. 

Rusya SWIFT - Estonya Hükümeti: Rusya'nın, Yaptırımlardan Kripto Para Kullanarak Kaçmasına Dikkat Edilmeli!
Rusya SWIFT

Ülkeler, Yaptırımların Kripto Paralar İle Delinmesini İstemiyor

Bilindiği üzere Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden üç gün sonra, kripto para borsalarına Rus kullanıcılarını yasaklama çağrısında bulunmuştu. 

Sadece Rus ve Belaruslu politikacılarla bağlantılı adresleri dondurmak değil, aynı zamanda sıradan kullanıcıları engellemek çok önemli. 

Bu konudaki benzer endişeler, yakın zaman önce Fransa Maliye Bakanı Bruno le Maire tarafından da dile getirildi. Le Maire, Avrupa Birliği’nin Rusya’nın yaptırımlardan kaçmak için kripto para birimini kullanmasını önlemek için önlemler alması gerektiğini dile getirdi.

Ardından, Japonya’nın finansal hizmetler düzenleyicisi ve kripto para endüstrisi kuruluşu Rusya’nın kripto para kullanımı yoluyla yaptırımlardan nasıl kaçabileceğini değerlendirmeye başladığını açıkladı.

İlk Adımı ABD Attı

Aslında bu açıklamalar her ne kadar Rusya’nın Ukrayna işgali ile ortaya çıkmış gibi görünse de bu konuda atılan ilk adım, geçtiğimiz yıl ekim ayı başlarında, ABD tarafından atıldı. ABD’li yetkililer, kripto para birimlerinin Amerikan dış politikasının köklü bir köşe taşı olan yaptırımları zora sokabileceğini belirten bir rapor yayımladı. Raporda, dijital varlıkların kötü niyetli aktörlerin kullanımı ile finansal sistem dışında fon tutma ve transfer etme fırsatları sunduğu belirtildi.  

Yapılan tüm bu açıklamalara rağmen, bugüne kadar herhangi bir kripto para borsası, Rus kullanıcıları için genel bir yasak başlatmadı. Bunu yapmak için hiçbir yasal dayanağın bulunmadığını öne süren borsalar, yine de hükümetin dayattığı bir talimata uyacaklarını dile getirdiler.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar