Muhabbit

Estonyalı Kripto İşletmeleri Lisanslarını Kaybediyor!

Estonyalı kripto işletmelerinin başı dertte!

Estonyalı

Avrupa Birliği’ndeki en kripto dostu ülkeler arasında yer alan Estonya, 2020’de 1000’den fazla Estonyalı kripto firmasının lisansını iptal etti.

Postimees’e göre, Estonya’nın Finansal İstihbarat Birimi (FIU), bu yıl ülkede faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin yaklaşık %70’inin lisanslarını iptal etti. Kara Para Aklama ve Terör Finansmanını Önleme Komitesi’nin Genel Sekreter Yardımcısı Veiko Tali, potansiyel risklerin göz önüne alındığında geriye kalan kripto şirketlerinin de “yakından takip” edilmesi gerektiğini söyledi.

Yeni teknolojilerin gelişimini izlememiz ve ilgili kara para aklama risklerini yönetmemiz gerekiyor.

Postimees, yaşanan olayların ardından Estonya’da kriptoyla ilgili uygun lisanslara sahip 400 hizmet sağlayıcısının kaldığını belirtti. Mali gözlemcilere göre, geçen yıl Estonyalı 900 firma bu alanda faaliyet gösteriyordu.

Haziran ayında, FIU’nun Estonya’daki 220 milyar $’lık kara para aklama skandalına cevaben 500 kripto firmasının lisanslarını iptal etmesiyle büyük bir baskı yaşanmıştı. Düzenleyiciler, kripto şirketlerini lisansladıktan sonraki altı ay içinde faaliyete geçemedikleri için verdikleri izinleri geri çekti.

O esnada, FIU başkanı Madis Reimand, mali gözlemcilerin eylemlerini “piyasayı düzenlemenin ilk adımı” olarak nitelendirdi.

2017’de ülke, görünüşte borsaları ve ICO’ları teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi yasayla birçok kişi tarafından bir kripto öncüsü olarak nitelendirildi. Bununla birlikte, Estonya’daki düzenleyici ortam o dönemden bu yana değişti ve AB’nin 2019 KYC yasalarının gerekliliklerinin ötesine geçerek, yerel düzenlemelere uymaya çalışan lisanslı kripto şirketlerinin yoluna daha da taş koymuş durumda.

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version