Muhabbit

ALTCOIN

Ethereum 2.0 Kullanıcılara Ne Vadediyor?

Ethereum’un işlem ücretlerinden bıktınız mı?

Clock
Paylaş
Ethereum 2.0 Kullanıcılara Ne Vadediyor?

Bildiğiniz gibi Ethereum fiyatının yükselmesi ile beraber Ethereum işlem ücretleri de yükselişe geçti.

ethgasstation.info adresinden elde ettiğimiz verilere göre, akıllı kontratlar ve normal ETH transferleri arasında çok ciddi bir işlem ücreti farkı var. Normal şartlarda ETH transferleri 1-2 dolar arasında işlem ücreti talep ederken, DeFi popülaritesi sırasında adını çokça duyduğumuz “akıllı sözleşmeler“in işlem ücretleri 100 $’a kadar çıkabiliyor.

Bu arada Ethereum için ödenen günlük işlem ücreti 30,233,980’i bulmuş durumda. Bu ücret, Bitcoin’e ödenen işlem ücretinin tamı tamına 5 katı!

eth islem ucretleri muhabbit 1200x286 - Ethereum 2.0 Kullanıcılara Ne Vadediyor?
Kaynak: Cryptofees.info

Bunun en büyük sebeplerinden biri, ağ kullanımının aşırı bir şekilde yüksek olması. Ethereum ve rakibi Bitcoin hakkında konuşacak olursak, Ethereum saniyede yaklaşık 16 işlem yaparken, Bitcoin sadece 4 işlem yapabiliyor. Ethereum’un işlem hızı Bitcoin’e nazaran 4 kat hızlı olsa da, Etherum üzerindeki Layer 1 transferler çok fazla olduğu için gas ücretleri de artmaya devam ediyor.

Peki Ne Yapabiliriz?

Gün içinde gas kullanımı dalgalı bir grafik çizdiği için, ilgili sitelerden araştırmalar yaparak ucuz bir şekilde işleminizi halledebilirsiniz. Vakit olarak sıkıntısı olmayan insanlar, genellikle komisyonu en düşük seçip, günün daha az yoğun olan saatlerinde transferlerini gerçekleştiriyorlar.

Ethereum Bu Durumu Nasıl Önleyecek?

  1. Berlin Güncellemesi

Berlin güncellemesi, bazı operasyonlar için gas ücretlerini optimize edecek. Böylece kontratların genelinde bir komisyon düşüşü beklenmekte. Bu arada Berlin güncellemesine sadece birkaç ay kaldı.

  1. EIP-1559

EIP-1559’un kullanıma açılması için henüz net bir tarih verilmedi, fakat 2021 yılının 3. çeyreğinde bu güncelleme bekleniyor. Bu güncelleme genel olarak, transfer ücretlerinde ciddi bir değişikliğin yapılacağı bir güncelleme. EIP-1559’un hedefi, blok boyutunu değiştirilebilir şekilde %50 doluluk için bir ayar yapmak olarak görünüyor. Yani blok doluluğu %50’yi geçtiğinde, taban ücret artacak. Aynı şekilde blok doluluğu %50’nin altına düştüğünde ise taban ücretler azaltılacak.

Bu güncelleme ile beraber, transfer sayılarında yaşanan artış bekleyen işlem havuzunu doldurmak yerine bir sonraki bloğu oluşturacak. Ayrıca transfer ücretleri çok daha kolay bir şekilde hesaplanabilecek ve transfer süreleri daha net olacak.

  1. Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 Phase 0 şu anda devrede fakat ölçeklenebilirlik adına herhangi bir adım atılmış değil. Ethereum 2.0 Phase 1, 2021 sonu gibi kullanıcılar ile buluşacak ve Sharding’in ilk olarak 64’e sonrasında 1024’e çıkması ile beraber ölçeklenebilirlik adına ilk adım atılmış olacak.

Ethereum 2.0 Phase 1.5 ile beraber ise ETH 1.0 bir shard olarak 2.0’a taşınacak ve böylelikle Ethereum’un TPS’si 64 ila 100 kat artacak. Bu arada bu fazın, 2022 yılında gelmesi planlanmakta.

Ethereum 2.0 Phase 2 ise 2022/23 yılları için planlanmış durumda. Bu güncelleme ile Execution Environment devreye girecek ve akıllı kontratların shardlar arasında veri transferi sağlayabilmesi gerçekleşecek. Bu sayede DeFi projeleri ETH 2.0’ın ölçeklenebilirliğinden yararlanabilecek.

Bize bu bilgileri sağlayan sektörün değerli isimlerinden Spectura’ya teşekkür ederiz!

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar