Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43991.11
0.75%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2363.39
0.70%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $33.44
18.12%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $241.5
2.90%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Ethereum 2.0 Projesinden Haber Var!

Heyecanla beklenen Ethereum 2.0 projesi iki istemli test ağı, 20.000’den fazla validatörün aktif olarak katılımıyla başlatıldı.

Clock
Paylaş
Ethereum 2.0 Projesinden Haber Var!

Ethereum 2.0 projesi iki istemli test ağı başlatıldı.

Ethereum (ETH) madenciliği daha öncesinde vaat edildiği kadar hızlı bir şekilde ilerlemedi. Ancak bunun yerine ağ, bir sürü küçük adım atmayı tercih etti. Aynı zamanda Ethereum (ETH) ekonomisi ile ilgilenen yapılar, teklif edilen stake etme testleriyle bir adım önde olmaya çalıştılar.

Prysmatic Labs, tek istemci testlerini geride bırakarak, en büyük test ağlarından birini başlattı. 9 Ocak’ta piyasaya sürülen bu test ağı, 20,000’den fazla validatöre ev sahipliği yaptı.

Trustnode’un haberine göre Prysmatic’te geliştirici olarak çalışan Preston van Loon;

728×90 muhabbit - Ethereum 2.0 Projesinden Haber Var!300x250 muhabbit - Ethereum 2.0 Projesinden Haber Var!

“Dünyanın ilk parçalama (sharding) yöntemi kullanan ETH2 test ağındaki 22,000’den fazla validatörün her birinin aktif olarak katıldığını gördüm.”

diyerek devam etti

“ 22,000’den fazla doğrulama anahtarı ve muhtemelen hepsi 5 ile 10 bireyden oluşuyor ki belki daha da kalabalıktır. Kimin anahtarları kontrol ettiğini veya kimin sadece gözlemlediğini söylemek zor.”Raul Jordan,  ikinci büyük kripto ağının geleceğini aydınlık gördüğünün altını çizerek Prysmatic’in şu zamana kadar ki en büyük test ağını kurduğunu söyledi.

Test ağındayken, Prysmatic, hackerlardan ağı çökertip çökertemediklerini denemelerini istedi. Gerçek bir canlı ağda Ethereum 2.0’a geçmek; oyun, finans ve borsa uygulamalarının ekosistemini derinden etkileyecek yüksek stake’li bir etlinlik olacak.

Aslında bakıldığında katılımcı sayısının düşünülenden daha az olduğu görülmektedir. Staking’e geçildiğinde Ethereum (ETC) destekçilerinin başlangıçtakinden daha az olacağı düşünülebilir.

Ethereum 2.0 ‘da Staking ile 10 milyon ETH’in kilitlenecebileceği düşünülüyor

Vitalik Buterin’in tahminlerine dayanarak, bir staking modeline geçmek, yaklaşık 10 milyon ETH’yi kilitleyebilir. ETH’nin yıllık enflasyonu biraz artacaktır. Yıllık faiz oranı ise % 6 civarında olabilir. Yine de .ağ, staker sayısı için etkili bir nokta bulmak zorunda kalacaktır.

Staking için ETH ödülleri değişkenlik gösterir. ETH ne kadar çok stake yapılırsa, o kadar az ödül orantılı olarak dağıtılır. Bu yaklaşım, büyük balinaların ödüllerin çoğunu almasını engelleyip, cesaretlerini kırmak için yapılmıştır.

Daha önceki haberimizde bahsettiğimiz üzere; Ethereum 2.0 Projesi yaklaşık bir yıl önce açıklandı ve en iyi tahminle lansmanının altı ay içinde gerçekleşeceği söylenebilir. Ancak, daha fazla gecikeceğine dair de şüpheler vardır. Bu da Staking mekanizmasının testindeki ilgiye rağmen, bildiğinden vazgeçmek istemeyen insanların varlığından dolayı olabilir.

Türkiye’de yüksek elektrik fiyatları düşünüldüğünde ETH 2.0’nin PoW yerine PoS sisteminde bir madencilik ağı olması nedeniyle rağbet görebileceği düşünülmekte.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar