Muhabbit

Ethereum Adresinden E-Posta Göndermek Mi? Neden Olmasın!

Unstoppable Domains ile Ethereum adresinizle e-posta yollamak artık mümkün!

Ethereum Adresinden E-Posta Göndermek Mi? Neden Olmasın!

Kendini kripto para aracılığıyla ödemeleri basitleştirmeye adayan şirket Unstoppable Domains, yeni atılımıyla dikkat çekiyor.

Mart ayının sonunda Opera ile yaptığı ortaklık ile tarayıcı içerisine yerleşik kripto para cüzdanı ile adından söz ettiren Unstoppable Domains, şimdi de Ethereum adresiyle e-posta yollamanın önünü açıyor.

İlklere doymayan, yenilikle beslenen Unstoppable Domains yeni özelliği Unstoppable e-mail ile e-postaların Ethereum adresinden özel anahtarla imzalanmış olarak gönderilmesini sağlıyor. “.crypto” uzantılı alan adına sahipseniz artık Ethereum özel anahtarıyla imzalanmış e-postanızı istediğiniz kişiye yollayabileceksiniz.

Kripto para tarihine bakıldığında bu fikrin daha önce ilk Bitcoin sahiplerinden olan Hal Finney tarafından PGP yani Pretty Good Privacy’nin geliştirilmesinde kullanıldığı görülüyor. PGP de 1990’lı yıllarda e-posta gibi çeşitli dijital araçların şifrelenmesine olanak sağlayıp kişiye özel anahtar ve imzalama şansı veriyordu.

Unstoppable Domains’in kurucu ortağı Bradley Kam verdiği demeçte, e-posta hizmetinin ETHMail Webmail ile sağlandığını ve maalesef merkeziyetsiz olmadığını açıkladı. Şu an ücretsiz olarak sunulan hizmet için “.crypto” alan adına sahip olmak da şart değil. Alan adını kontrol eden bir özel anahtar ile imzalamanız yeterli.

Şirketin kurucu ortağı Bradley Kam, birkaç ay önce hayata geçirdikleri dChat uygulamasından da bahsetti. Yeni özellik Unstoppable E-mail ile aynı alanda yer almalarını da dilediğini ekledi.

“Yeni özelliğimizi hayata geçirdiğimiz için çok heyecanlıyız. Genel olarak mesajlaşmanın merkeziyetsiz internetin gerçekten büyük bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu düşünceye istinaden birkaç ay önce oluşturduğumuz merkeziyetsiz eşlerarası sohbet protokolünü görmüştünüz. Yeni özelliğimizin de o alanda kullanılabilecek başka bir araç olacağını düşünüyorum.”

Unstoppable domaıns kurucu ortağı Bradley Kam


Son Yazılar

Exit mobile version