Muhabbit

Layer 2 Çözümleri, Ethereum’un Dencun Yükseltmesine Hazırlanıyor!

ethereum fee

Ethereum geliştiricileri, mainnet’te gerçekleşecek olan Dencun yükseltmesinin 13 Mart 2024 tarihinde olmasını beklediklerini söylediler. Dencun güncellemesinde Ethereum’da EIP-4844 iyileştirme önerisi ile proto-danksharding özelliği devreye girecek.

Rollup’ların ortaya çıkış nedeni her ne kadar ölçeklendirme çözümü ve gas ücretlerini düşürmek olsa da, kullanıcılar hâlâ yüksek gas ücretleri ödemeye devam ediyor. EIP-4844 iyileştirme önerisi; merkezi olmayan yapıya ve blok işleme sürelerine zarar vermeden Ethereum ölçeklendirmesinde büyük rol oynayan rolluplar’daki gas ücretlerini azaltmak ve işlem hacmini daha fazla genişletmeyi amaçlıyor. Ayrıca EIP-4844 önerisi, Ethereum işlemlerine off-chain veri bloblarının dahil edilmesini de kolaylaştıracak.

Dencun yükseltmesinin Polygon’a etkileri

Polygon (MATIC), Ethereum üzerinde inşa edilen ve geliştiricilerin düşük işlem ücretleriyle merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlayan bir layer 2 ölçeklendirme çözümüdür. Polygon, Ethereum tabanlı uygulamaların ölçeklenebilirliğini artırmak için iki ölçeklendirme tekniği kullanır: Polygon PoS adlı bir yan zincir ve Polygon zkEVM olarak bilinen sıfır bilgi kanıtı (ZK-rollup).

Geliştiriciler, EIP-4844 iyileştirmesinin Polygon zkEVM ekosistemindeki gas ücretlerine olumlu yönde etki edeceğini söylüyor. Dencun, özellikle Polygon zkEVM için faydalı olacak. Kurucu ortak ve teknik lider Jordi Baylina, veri kullanılabilirliği maliyetine odaklanan zkEVM gibi sıfır bilgi kanıtı rollup’larının (ZK-rolluplar) karşılaştığı zorluklardan bahsetti. Baylina, EIP-4844 iyileştirme önerisinin Polygon zkEVM’deki kapasite ve gas ücretlerini düzelteceğini söyledi.

Dencun yükseltmesi, ağ üzerindeki tüm layer 2 çözümleri için düşük maliyetli veri kullanılabilirliğini sağlamayı hedefliyor. Jordi Baylina, Dencun yükseltmesindeki EIP-4844 önerisinin, Polygon zkEVM dışında Linea, Scroll ve zkSync gibi diğer ZK-rollup’lara da büyük ölçüde yardımcı olacağını belirtti. Ayrıca Baylina, Ethereum’un toplam veri kullanılabilirliği kapasitesinde üç kat artış yaşanacağını öngörüyor.

Polygon zkEVM, EIP-4844 entegrasyonu için teknik olarak hazırlanıyor

Jordi Baylina, Optimism ve Arbitrum gibi optimistic rollup’ların Dencun’a geçişinin daha kolay olacağını söyledi. Ancak ZK-rollup teknolojisi kullanan Polygon zkEVM için EIP-4844 iyileştirme önerisinin entegrasyonu teknik hazırlıklar gerektiriyor. Baylina, Dencun hard fork’u ile gelen değişikliklerin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını ve uyumlu hale getirildiğini de belirtti.

EIP-4844’ün tam entegrasyonu için heyecanlandığını belirten Baylina, Polygon zkEVM için EIP-4844’ün faydalarını en uygun hale getirmek amacıyla zkEVM üzerinde veri sıkıştırmayı destekleyen, kolaylaştıran yeni bir kanıt sisteminin gerekliliğine vurgu yaptı. Bu sistem üzerinde şu anda çalışmaların devam ettiği bilgisini verdi.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version