Muhabbit

Spot Ether ETF onayı ne zaman tartışmalarının ortasında ETH fiyatı 3.000 dolara ulaştı!

ABD’de Ocak 2024’te piyasaya sürülmesi ve alınıp satılması onaylanan spot Bitcoin ETF’lerin ardından gündeme gelen spot Ethereum ETF haberleri, Ether (ETH) fiyatına da yansıdı.

Spot Ethereum ETF’lerin Mayıs 2024’te onaylanmasına yönelik spekülasyonlar devam ederken, Ether fiyatı iki yıldan sonra bugün ilk kez 3000 dolara ulaştı.

Bilindiği gibi Ethereum, piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto paradır. Bitcoin ağından daha farklı bir çalışma mekanizmasına sahip olan Ethereum’da birçok DeFi ve NFT projesi konumlanmış durumda. Bu yüzden, olası bir Ether ETF onayı en az Bitcoin kadar tarihi bir olay.

Ether, grafiklere göre son 24 saatte %1, geçen hafta %14 ve yılbaşından bugüne %30 fiyat artışı aldı. Bununla beraber, ikinci büyük kripto para iki yıldan sonra, Türkiye saati ile 17:05’de kısa bir süreliğine 3001,60 dolarla ATH yaptı. ETH fiyatı, yazıyı yazdığım şu esnada CMC verilerine göre 2,927 dolardan işlem görüyor. Bitcoin’e gelirsek, sektörün amiral gemisi bugün, yıllık en yüksek seviyesi olan 52 bin 908 dolardan işlem gördü.

Sırada Spot Ether ETF onayı mı var?

Şimdi sektörün tüm dikkati spot Ethereum ETF’lerin olası onayında. SEC, Bitcoin’de olduğu gibi spot Ether ETF’ler için de alım satım onayı verdiğinde, kripto paralar için yeni bir tarihi an olacak. ABD’nin dev varlık yönetimi şirketlerinden Fidelity, BlackRock ve Franklin Templeton şimdiden bir spot Ether ETF başvurusunda bulundular.

Kripto paraların reel finans sistemine ETF’ler aracılığıyla entegre edilmesi ve artan spekülasyonlar, bu yıl Ethereum fiyatının Bitcoin fiyatından daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı. Bloomberg’ün ETF analisti Eric Balchunas, Ether ETF’leri için son karar tarihi olan 23 Mayıs’a kadar SEC’nin onay verme olasılığının yüzde 70 olduğunu söyledi.

Bu görüşü destekleyen ABD’nin önde gelen bankalarından Standard Chartered, olası onay durumunda Ether için 4000 dolar gibi bir fiyat performansı öngörüyor. Ancak yatırım bankası TD Cowen aynı fikirde değil. Banka, SEC’nin yakın bir zamanda spot Ether ETF’lerini onaylamasının mümkün olmadığını belirtiyor. JPMorgan ise mayıs ayına kadar spot Ether ETF onayı için yüzde 50’den fazla bir şans görmediğini söylemişti.

Bunlara ek olarak SEC Başkanı Gary Gensler; ocak ayında yaptığı bir konuşmada, spot Bitcoin ETF’ler için verilen onayın sadece Bitcoin ile sınırlı olduğunu ve bundan daha fazlası olarak okunmaması gerektiğini belirtmişti. Gensler’in genel tutumu, bilindiği gibi Bitcoin dışındaki tüm kripto paraları menkul kıymet olarak görmesidir. Bu yüzden spot Ether ETF onayı konusu henüz belirsizliğini koruyor.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version