Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43389.77
-1.40%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2373.52
4.68%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.91
0.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.9
1.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NASIL

Ethereum Forku (EthereumPoW) Nasıl Olacak? İşte Detaylar!

Ethereum birleşmesine sayılı gün kaldı. Birleşme ile birlikte proof-of-work konsensüs algoritmalı EthereumPoW da devreye girecek. Peki nasıl?

Clock
Paylaş
Ethereum Forku (EthereumPoW) Nasıl Olacak? İşte Detaylar!

Yaklaşan Ethereum birleşmesi (The Merge), Ethereum blok zincirini proof-of-work konsensüs algoritmasından proof-of-stake konsensüs algoritmasına geçirecek. Ancak Ethereum topluluğunun tamamı bunun doğru bir eylem olduğunu düşünmüyor.

728×90 muhabbit - Ethereum Forku (EthereumPoW) Nasıl Olacak? İşte Detaylar!300x250 muhabbit - Ethereum Forku (EthereumPoW) Nasıl Olacak? İşte Detaylar!

EthereumPoW ismi verilen (ETHW) blok zinciri, Ethereum birleşmesi sonrasında proof-of-work konsensüs algoritmasına devam edecek olan yeni bir blok zinciri olacak. Bu girişimi yapacak proje ekibi, haftalardır sıkı çalışmalarına devam ediyor.

İlginizi çekebilir: The Merge (Birleşme) Nedir? Tam Olarak Nasıl Yapılacak? Ethereum 2.0 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Ethereum Genel Muhabbit 1200x600 - Ethereum Forku (EthereumPoW) Nasıl Olacak? İşte Detaylar!

EthereumPoW Nasıl Olacak?

Dün (12.09.2022) ekip tarafından yapılan Twitter paylaşımında, Ethereum forklamasına (çatallama) ilişkin planlar açığa kavuşturuldu. 15 Eylül 2022 tarihinde gerçekleşecek Ethereum birleşmesi sonrasında, EthereumPoW blok zinciri forklanarak kendi ağında çalışmaya devam edecek.

Forklamayı gerçekleştirecek ekip, paylaşımında şunları söylüyor:

ETHW mainnet açılışı, Ethereum birleşmesi sonrasındaki 24 saat içerisinde gerçekleşecek. Kesin zaman, birleşmeden 1 saat önce geri sayım sayacı ile birlikte topluluğa duyurulacak. Ardından zamanı geldiğinde son kodlar, config dosyaları, node’lar, RPC ve explorer gibi tüm bilgiler halkın erişimine açılacak.

Ethereum birleşmesi ile birlikte; piyasa değeri olarak en büyük ikinci blok zinciri konsensüs mekanizmasını değiştiriyor. Proof-of-stake’e geçiş ile birlikte, blok zincirinin enerji gerektiren madencilik operasyonlarından kaçınılmış olunacak.

İlginizi çekebilir: Ethereum’un Merge’ü, Madencileri Kötü Etkileyecek Mi?

Ethereum için atılacak bu adım, Ethereum madencileri arasında çatlak seslere sebep olmuş ve madenciler gelir elde ettikleri sistemden feragat etmek istememişlerdi. Bunun üzerine ise madenciler, Ethereum ağını forklamayı ve blok madenciliğine devam etmeyi önermişlerdi.

Bazı Kripto Para Borsaları Destekliyor

Dünyanın önde gelen bazı kripto para borsaları; Ethereum forku ETHW ile ilgilendiklerini ve kripto parayı platformlarında listeleyeceklerini duyurdu. Bunların başında Poloniex, Bitfinex ve Coinbase gibi önemli şirketler geliyor. ETHW fiyatı; 8 Ağustos 2022 tarihinde ulaştığı 141,36 dolarlık ATH (Tüm Zamanların En Yüksek) seviyesinden, bugüne baktığımızda (13.09.2022) 27,56 dolara gerilemiş durumda.

İlginizi çekebilir: Coinbase CEO’su: “Yasal Bir Tehdit Durumunda Ethereum Staking’i Kapatırız!”

EthereumPoW Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre mainnet, Ethereum birleşmesi ile başlayacak ve 2.048 adet boş blok içerecek. Blok zincirleri arasında ayrım yapabilmek, blok zinciri kimliğini benzersiz bir tanımlayıcı olarak oluşturabilmek ve ETHW zincirinin en uzun zincir olduğundan emin olmak için bu yöntem uygulanacak. Ayrıca yöntem ile ETH ve ETHW ağlarındaki blokların birbirleri üzerine kopyalanması da önlenecek.

Bundan dolayı 2.049. blok, ETHW’nin ilk bloku olacak ve ağ üzerinde yapılan işlemleri içerecek.

EthereumPoW girişimi; Çinli bir Ethereum madencisi olan Chandler Guo tarafından yapıldı. Chandler Guo, proof-of-work fork planını 27 Temmuz 2022’de duyurmuştu.

EthereumPoW’a Eleştiriler de Geliyor

Ethereum Classic’in geliştiricisi Igor Artamonov’un da aralarında bulunduğu ETHW eleştirmenleri, yapılacak bu forka tepkili. Artamonov, konu ile ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Daha başlangıçta avantajları vardı ancak yüzde 90’lık momentum kaybettiler. Devamlı ve durmayan bir blok zinciri olmadığı sürece bunu kimse ciddiye almaz.

Igor Artamonov ayrıca şu soruyu da Guo’ya yöneltti:

En etkili argüman PoW’un daha güvenli olması olabilir. Ancak onlar bu argümanı “madencilerin ihtiyaçları” olarak sunuyorlar. Neden? Bu çok saçma. İnsanlar bir blok zincirini bu yüzden kullanmaz. Güvenlik bu noktada daha geçerli bir sebep ve böyle söylenmeliydi.

EthereumPoW’un yaratıcısı Chandler Guo tarafından ise, bu eleştirilere karşı henüz bir yanıt gelmiş değil.

Daha fazla Ethereum haberi için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Nasıl haberi için: Nasıl Haberleri

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar