Muhabbit

BITCOIN

Ethereum İşlem Ücretleri Rekor Üstüne Rekor Kırdı!

Ethereum’un hali ne olacak?

Clock
Paylaş
Ethereum İşlem Ücretleri Rekor Üstüne Rekor Kırdı!

Ethereum ağının işlem ücretleri, iki aydır Bitcoin ağının işlem ücretlerinden yüksek seyrediyor!

Kripto analiz firması Messari, 8 Ekim bir tweet dizisi paylaştı ve Ethereum’un işlem ücreti fiyatlarının Bitcoin’in ücretlerini geçtiğini belirtti.

Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün popülerleşmesi ile birlikte, Ethereum işlem ücretleri Ağustos ayında tüm zamanların en yükseğine ulaştı. DeFi protokollerini destekleyen akıllı sözleşmeler, genellikle birden fazla Ethereum işlemi ile yürütülür ve ağ tıkanıklığına sebep olur.

Ortalama Ethereum işlem ücretleri şu anda kabaca 2 $ seviyesinde. Eylül ayında bu ücret 14 $’a kadar yükselmişti.

İşlem maliyetlerindeki artış, Ethereum topluluğu içinde, bir süredir beklenen ETH 2.0′ın piyasaya sürülmesinden önce ağın bu durumda nasıl adapte olması gerektiğine dair şiddetli tartışmaları beraberinde getirdi.

8 Ekim’de ConsenSys geliştiricisi Tim Beiko, Ethereum üzerinde inşa edilen 25 ekibin Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP-1559) olarak bilinen teklif ile ilgili düşüncelerini ölçen anketin bulgularını yayınladı.

EIP-1559, Ethereum’un işlem ücreti piyasasında, madenciler için küçük bir bahşişde dahil olmak üzere her blok için sabit oranlı bir ağ ücreti benimsemek için reform yapılmasını öneriyor. Blokun oluşturulması sırasındaki tıkanıklı seviyelerine göre ücretlerin bir kısmı yapılacak.

Ankete katılanların %60’ı EIP-1559 lehine yanıt verdi, %13’ü ise olumsuz duygular ifade etti ve %27 ise fikrinin olmadığını söyledi. Bu 25 kişilik ekibe, borsalar, cüzdan sağlayıcıları, blockchain uygulama geliştiricileri ve madenciler dahildi. Geliştiriciler, EIP-1559’un gas fiyatı öngörülebilirliğine ve yakma mekanizmasına olumlu yanıt verdi.

Beiko konu hakkında şunları söyledi:

Projelerin EIP-1559 ile gördüğü ana faydalar, özellikle kullanıcıları için gas fiyatının tahmin edilebilirliği ve her işlemde ETH’nin yakılmasıdır.

Ancak, EIP-1559 ile sık sık dile getirilen endişeler arasında madencilerin gelirleri üzerindeki olası etkisi, uygulanmasına ilişkin endişeler ve teklifi çevreleyen resmi özelliklerin eksikliği yer alıyor.

Ayrıca, ankete katılan dokuz madencilik firmasından sekizi, EIP-1559’un bir hard fork olması durumunda, projeyi reddedeceklerini söyledi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar