Muhabbit

Ethereum Layer 2 Çözümlerinde Yıllık Düşüş

Ethereum Layer 2 rollup çözümleri, özellikle de optimistic ve zero-knowledge (ZK) rolluplar, yıllık bazda en düşük seviyesine ulaştı.

Geçtiğimiz hafta sadece 34.920 kullanıcı bu rollup’lara depozito yatırdı. Bu bir önceki haftaya göre %33’lük bir düşüşü ve nisan ayı ortasındaki 250.000’den fazla kullanıcıya kıyasla büyük bir gerilemeyi temsil ediyor.

TVL ve Kullanıcı Davranışları

Eşsiz mevduat sahiplerindeki son düşüş Ethereum Layer 2 rolluplarında kilitli toplam değer (TVL) üzerinde de etkisini gösterdi. Haziran başında toplam TVL, optimistic rolluplar için 21.5 milyar dolardan 18 milyar dolara, ZK rolluplar için ise 3.77 milyar dolardan 2.5 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, kullanıcıların airdroplar sonrası rollup çözümlerini kullanmaya devam etmemesi ve son haftalarda artan çekim talepleri ile açıklanabilir.

Eşsiz çekim taleplerinin artması, ZK rollupların TVL’sini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz hafta boyunca, ZK rolluplar 20.000’den fazla eşsiz çekim talebi gördü. Bu, önceki iki haftaya göre düşük olsa da önemli bir rakam olarak dikkat çekiyor. The Block

Son Yazılar

Exit mobile version