BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Ethereum Performansı Takdire Şayan!

Ethereum, diğer tokenlara nazaran geçtiğimiz günlerde çok iyi performans gösterdi.

Yayın:

-

Ethereum

Ethereum fiyatı, Şubat 2020’de elde edilen bu yılın bir önceki en yüksek seviyesini aşarak 322 $’a kadar yükseldi. Görünüşe bakacak olursak bu yükselmenin arkasında 3 kilit etken mevcut.

Bildiğiniz üzere, 2020’nin başlarından bu yana kullanıcılar için staking servisini sağlayacak Ethereum 2.0 beklentisi, ETH’nin talebini yukarı doğru konuşlandırdı. Ayrıca, ETH’nin kısa bir süreliğine 90 doların altına düştüğü 13 Mart günü düzelmesinden sonra DeFi pazarı hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Compound gibi yeni protokoller ile birlikte DeFi talebi daha da arttı.

DeFi ve ETH 2.0 alanındaki gelişmeler sonucunda, ETH spot ve opsiyon marketleri rekor düzeyde ilgi çekti. Yılın ikinci çeyreğinden bu yana, Ethereum opsiyon piyasası ticaret faliyetli açısından sürekli yeni zirvelere yükseldi. Sonucunda ise Ethereum’un yükseliş trendini hızlandırdı.

Kripto para veri analizi firması Santiment, Ethereum’un tarihinde 42 defa 300 dolar eşiğini geçtiğini söyledi. Araştırmalara göre eğer ETH 350 dolar barajını geçebilseydi, çok önemli bir artış olacaktı. Çünkü Ethereum geçmişte sadece 3 kez 350 dolar bandını geçebildi.

Ethereum’un Yaptığı Fiyat Hareketliliği Kaynak: Santiment

Fiyat Hareketinin Birinci Sebebi: DeFi

Son aylarda Ethereum’un yükseliş trendinin en büyük sebebi popüler hale gelen DeFi sektörü oldu. Mayıs ayından bu yana, DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer yaklaşık dört kat artarak 3.75 milyon $’a kadar yükseldi. Compound, Maker, Aave, Synthetic ve Curve Finance gibi popüler DeFi protokolleri, Haziran ayının ortasından bu yana önemli bir artış gördü.

Geçtiğimiz aylarda, Ethereum blockchain ağı bu sebeplerden dolayı aşırı kalabalıklaştı. Ağ tıkandıkça, kullanıcılar ödemelerini ve akıllı sözleşmelerini işleyebilmek için daha yüksek işlem ücretleri ödedi. Bunun sonucunda ise TradeBlock’un araştırma başkanı John Torado, DeFi’nin büyümesinin uzun vadede Ethereum fiyatını yükselteceğini söyledi.

Fiyat Hareketinin İkinci ve Üçüncü Sebebi: Ethereum 2.0 ile Artan Spot ve Opsiyon Piyasası

Özellikle 2020 yılının ikinci çeyreğinin başından bu yana, Ethereum pazarı opsiyon ve spot markette yüksek talep gördü. Önceki ralliler ise vadeli işlemler piyasasından dolayı gelmişti. Son ralli esnasında, Ethereum vadeli işlem sözleşmelerinin fonlama oranı nispeten düşük kaldı. Son 5 gündeki %30’luk artışa rağmen, Ethereum’un BitMEX üzerindeki fonlama oranı %0.2’nin altında. Muhtemelen spot ve opsiyon pazarının, Ethereum’un devam eden rallisinde büyük bir rol oynaması beklenmekte.

 

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Kısa Vadeli İşlemler Chainlink Rallisi Başlattı!

Chainlink rekor bir yükselişle fiyatını %52 arttırdı.

Yayın:

-

chainlink

DeFi tokenı Chainlink fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Token fiyatını %52 oranında artırarak 13.8799 $’a ulaşmış durumda.

Son 24 saatte LINK, Binance borsasında 9.05 $’dan 13.8799 $’a kadar yükseldi.

LINK-USDT Günlük Grafiği Kaynak: TradingView

Chainlink güçlü bir yükseliş eğilimi gösterdiği sırada, Oracle sistemleri için bir ağ olarak çalışan rakibi Band, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 12.44 $’a kadar çıktı ve %50’lik bir artış gösterdi.

Chainlink Rallisinin Ardında Ne Var?

LINK’in ani yükselişi, büyük olasılıkla vadeli işlem piyasasındaki kısa vadeli sözleşmelerin çoğalmasından kaynaklandı. Link sürekli olarak yükselirken, fonlama oranı %-0.02’de kaldı.

Kripto vadeli işlemler piyasası, piyasanın dengeli olmasını sağlamak için “finansman” adı verilen bir mekanizma kullanır. Pazar, alıcıları doğru bir şekilde yönlendirirken, aynı zamanda alıcılar satıcıları teşvik etmek durumundadır.

Örnek olarak, Binance Vadeli İşlemler’de Chainlink’e kısa vadeli işlem yapan çok sayıda kullanıcı varsa, fonlama oranı negatife dönecektir. Bu durumda, kısa vadeli sözleşme sahiplerinin ve satıcıların pozisyonlarını korumak için uzun vadeli sözleşme sahiplerine ödeme yapması gerekir.

Geçtiğimiz birkaç saat boyunca, LINK fiyatı yükseldi ve Binance Vadeli İşlemlerindeki fonlama oranı negatif kaldı. Bu, fiyat yükselirken birçok tüccarın kısa vadeli sözleşme yaptığının bir göstergesidir.

Sürekli olarak kısa vadeli sözleşme döngüsü, bir sıkışıklığa sebep oldu ve bu da satın alma talebini artırdı.

Benjamın Blunts mahlaslı bir tüccar, LINK’in teorik olarak kısa vadeli işlemlere hitap ettiğini ve piyasa duyarlılığından bu durumun yaşandığını vurguladı.

Blunts konu hakkında şunları söyledi

Aslında kısa süre içinde kısa vadeli pozisyon aramaya başlamıştım, ancak görünüşe göre herkes benim yaptığım şeyi yapıyor. Bu yüzden sanırım bir kez daha yükseliş eğilimini bekleyeceğim. Şu anda en güçlü ve en hızlı atın önünde durmak ile ilgilenmiyorum.

Zeus Capital ve LINK

Görünüşe göre Zeus Capital, LINK ile ilgili manipülatif yorumlar paylaşmış. Firmanın 9 Ağustos tarihinde paylaştığı bir yazı ise şu şekilde:

Hızlı zengin olma hikayesi, manipülasyonun gerçek göstergesidir. Yalnızca LINK’lerinizi 0 $’a ulaşmadan önce satarsanız kazanabilirsiniz.

“Light” isimli bir kripto para birimi yatırımcısı, bu açıklamadan sonra Zeus Capital’in görünüşe göre ciddi oranda kısa vadeli pozisyonunun olduğunu ileri sürdü.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum Geliştiricileri %51 Saldırılarından Endişeli!

Ethereum geliştiricileri, potansiyel %51 saldırıların önüne geçmek için fikirlerini paylaştı.

Yayın:

-

ethereum geliştiricileri

Cuma günü yapılan Core Devs toplantısında, Ethereum geliştiricileri, başarılı %51 saldırılarını önleyebilmek için alınması gereken potansiyel önlemleri tartıştı.

Tartışma, bu hafta Ethereum Classic’e yapılan saldırı dolayısıyla konuşuldu.

Tartışma esnasında, Ethereum geliştiricileri bu saldırılara karşı ek önlemler alıp almamalarını ve bu tür önlemlerin nasıl uygulanması gerektiği hakkında konuştu.

Düzenleme Sınırını Aşağı Çekmek

Blockchain’in yeniden düzenlenmesine karşı potansiyel bir önlem olarak, blockchain geçmişini her noktadan sonra kayıt edecek bir node düzeyinde kontrol noktaları oluşturmaktır. Bu kontrol noktasının ötesinde önerilen herhangi bir blockchain değişikliği nodelar tarafından reddedilecektir.

Blockchainin yeniden düzenlenmesi, yaygın olarak kabul edilen versiyondan daha yüksek miktarda hash gücüne sahip alternatif bir blockchain madenciliğine dayanıyor. Nakamoto konsensüsünün kuralları nedeniyle, daha yüksek bir çalışma kanıtına sahil olan zincir, nodelara yayınlandığında otomatik olarak orijinalinin yerini alır.

Geth istemcisinin geliştiricisi Peter Szilagyi, yazılımın 90.000 bloktan veya iki haftadan daha derin yeniden yapılanma süreçlerini zaten reddettiğini söyledi. Ancak bu durum, ETC’de yaklaşık 4.000 blok üzerinen gerçekleşen saldırıdan çok daha yüksek olarak kayıtla geçti.

Bu eşimin düşürülmesi benzer saldırandan korunmaya yardımcı olabilirken, OpenEthereum’dan Alexey Akhunov, çok düşük sınırların beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemler Etkisiz Olabilir

ETC blockchain’inin derinliğin kısmi olarak daha önceki saldırılar dolayısıyla belirgin durumda. Bu durum, borsaların mevduatları kabul etmesi için onay eşiğini büyük ölçüde yükseltmesine sonuç oldu.

Szilagyi, Ethereum için binlerce bloğa gerek olmadığını söyledi. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri sansürleyerek ve yalnızca birkaç bloğun yeniden düzenlenmesi ile bilgisayar korsanları kazanç sağlayabilir. Ayrıca düşük bir kontrol noktası sınırı ayarlamak, önemli kullanılabilirlik sorunlarına sebep olabilir.

Slizagyi sözlerine şöyle devam etti:

Ağda %51 saldırısı olduğunu kabul ettiğimizde birçok şeyin bozulmaya başladığını vurgulamak istedim.

Ethereum geliştirici şirketi PegaSys’dan bir geliştirici olan Tim Beiko, ETC’nin durumunun farklı olabileceğini söyledi. Çok daha küçük ve daha az değerli bir blockchain olması sebebiyle, %51 saldırısını yapmak daha kolaydır.

Tartışmanın sonunda, geliştiriciler sorunların üzerinde durmayı ve Ethereum’un dayanıklılığına yönelik potansiyel iyileştirmeler üzerinde durmayı kabul etti.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184