BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

EY Vergi Hesaplamalarına Yardımcı Bir Uygulama Geliştiriyor!

Yayın:

-

En büyük dört profesyonel danışmanlık firmasından Ernst & Young (EY), ABD’li kullanıcılarına vergi hesaplamaları konusunda yardımcı olacak web tabanlı bir kripto uygulaması geliştirdi. Uygulama, şirketin dahili kurumsal girişim birimi olan EY Foundry tarafından geliştirilmiş.

CryptoPrep olarak isimlendirilen uygulama, kullanıcıların kripto işlemlerini düzenlemeye ve Dahili Gelir Hizmeti’nin (IRS) 8949. Form’una göre, sermaye kazançlarını ve kayıplarını hesaplamasına yardımcı olacak.

Uygulamadan yararlanmak isteyen kullanıcılar, EY’ye kripto işlemlerini içeren bir CSV dosyası sağlayabilir yahut işlem geçmişlerini uygulamaya el ile girebilir. Ayrıca, kullanıcılar kripto para borsalarından API anahtarlarına “salt okunur” olarak erişime açarlarsa uygulama hesaplamaları yapmak adına kullanıcıların işlem geçmişine erişim saplayabilir.

EY konu hakkında, API anahtarlarını saklamadıklarını dile getirdi;

Kullanıcılarımızın işlem geçmişlerine erişim için API anahtarlarını kullanıyoruz ve akabinde siliyoruz. Dolayısıyla kullanıcılarımızın kripto para birimlerine erişimimiz yok.

CryptoPrep uygulaması 1.000’den fazla token’ı destekliyor ve ayrıca popüler borsalara da erişim sağlayabiliyor. EY ne yazık ki an itibariyla bu popüler borsaların hangileri olduğunu belirtmedi.

Kullanıcılar uygulamaya kripto işlemlerini belirttikten sonra, uygulama kullanıcıların işlemlerini detaylandıran bir form yolluyor. Fakat tabii ki bu hizmetin bir bedeli var.

EY’nin açıklamalarına göre uygulama, 20 işleme kadar 49$, 21-100 işlem arası 99$, 101-999 işlem için ise 399$ civarında bir ücret talep ediyor.

EY Americas’ın vergi hizmetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Marna Ricker, “Yatırımcılarımız giderek artan bir şekilde kripto para birimleriyle ticaret ve yatırım yapıyor. Bununla birlikte kripto vergilerinin dosyalanmasında yaşanan karmaşıklığı minimuma indirmek amacıyla yenilikçi bir çözüm geliştirdik.” dedi.

ABD’de kullanıcılarına kripto vergi konusunda yardımcı olan tek firma EY değil. Winklevoss Capital destekli TaxBit, kullanıcılarına tıpkı CryptoPrep gibi 8949. Formu hazırlamalarına yardımcı oluyor. Ayrıca TokenTax ve Koinly firmaları da benzer hizmetleri kullanıcılarına sunmakta.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Ethereum Geliştiricileri %51 Saldırılarından Endişeli!

Ethereum geliştiricileri, potansiyel %51 saldırıların önüne geçmek için fikirlerini paylaştı.

Yayın:

-

ethereum geliştiricileri

Cuma günü yapılan Core Devs toplantısında, Ethereum geliştiricileri, başarılı %51 saldırılarını önleyebilmek için alınması gereken potansiyel önlemleri tartıştı.

Tartışma, bu hafta Ethereum Classic’e yapılan saldırı dolayısıyla konuşuldu.

Tartışma esnasında, Ethereum geliştiricileri bu saldırılara karşı ek önlemler alıp almamalarını ve bu tür önlemlerin nasıl uygulanması gerektiği hakkında konuştu.

Düzenleme Sınırını Aşağı Çekmek

Blockchain’in yeniden düzenlenmesine karşı potansiyel bir önlem olarak, blockchain geçmişini her noktadan sonra kayıt edecek bir node düzeyinde kontrol noktaları oluşturmaktır. Bu kontrol noktasının ötesinde önerilen herhangi bir blockchain değişikliği nodelar tarafından reddedilecektir.

Blockchainin yeniden düzenlenmesi, yaygın olarak kabul edilen versiyondan daha yüksek miktarda hash gücüne sahip alternatif bir blockchain madenciliğine dayanıyor. Nakamoto konsensüsünün kuralları nedeniyle, daha yüksek bir çalışma kanıtına sahil olan zincir, nodelara yayınlandığında otomatik olarak orijinalinin yerini alır.

Geth istemcisinin geliştiricisi Peter Szilagyi, yazılımın 90.000 bloktan veya iki haftadan daha derin yeniden yapılanma süreçlerini zaten reddettiğini söyledi. Ancak bu durum, ETC’de yaklaşık 4.000 blok üzerinen gerçekleşen saldırıdan çok daha yüksek olarak kayıtla geçti.

Bu eşimin düşürülmesi benzer saldırandan korunmaya yardımcı olabilirken, OpenEthereum’dan Alexey Akhunov, çok düşük sınırların beklenmedik sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

Önlemler Etkisiz Olabilir

ETC blockchain’inin derinliğin kısmi olarak daha önceki saldırılar dolayısıyla belirgin durumda. Bu durum, borsaların mevduatları kabul etmesi için onay eşiğini büyük ölçüde yükseltmesine sonuç oldu.

Szilagyi, Ethereum için binlerce bloğa gerek olmadığını söyledi. Merkezi olmayan borsalar, işlemleri sansürleyerek ve yalnızca birkaç bloğun yeniden düzenlenmesi ile bilgisayar korsanları kazanç sağlayabilir. Ayrıca düşük bir kontrol noktası sınırı ayarlamak, önemli kullanılabilirlik sorunlarına sebep olabilir.

Slizagyi sözlerine şöyle devam etti:

Ağda %51 saldırısı olduğunu kabul ettiğimizde birçok şeyin bozulmaya başladığını vurgulamak istedim.

Ethereum geliştirici şirketi PegaSys’dan bir geliştirici olan Tim Beiko, ETC’nin durumunun farklı olabileceğini söyledi. Çok daha küçük ve daha az değerli bir blockchain olması sebebiyle, %51 saldırısını yapmak daha kolaydır.

Tartışmanın sonunda, geliştiriciler sorunların üzerinde durmayı ve Ethereum’un dayanıklılığına yönelik potansiyel iyileştirmeler üzerinde durmayı kabul etti.

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Rusya’nın Blockchain Seçmen Kayıtları Sızdırıldı!

Yayın:

-

seçmen

1.14 milyon Rus vatandaşının kimlik bilgileri ve seçmen kayıtları an itibarıyla dark web üzerinde kara borsada satışa sunuldu. Bu kimlik bilgileri, ülkenin blockchain teknolojisini kullanan son anayasa referandumuna oy veren vatandaşların bilgileri. Bu bilgiler bilgisayar korsanları tarafından sızdırıldı ve şu an satışta.

Yerel bir haber ajansı olan Kommersant’a göre, bilgisayar korsanları tarafından sağlanan bilgilere ulaşan yasadışı satış yapan kişiler, sızdırılan verileri ve seçmen kayıtlarını içeren bir belgeyi satışa çıkardı. Gelen bilgilere göre veri dosyası tam 30 bin satırlık. Satırların her biri, 1.50 ABD doları değerinde. Ancak verileri toplu olarak satın almak isteyen kişiler satır başına 1 dolar gibi bir fiyat ile ücretlendirilmekte.

Kişisel verilerin aşırı bir şekilde hassas veri içermediği gelen bilgiler arasında. Yine de verilere ulaşımı olan kişiler, Rus vatandaşlarının kredi geçmişini, ev adreslerini ve çalıştığı şirketlerin isimlerini ele geçirmiş durumda.

Verilerin doğruluğu, çalınan kişisel verilerin bir kısmını içeren bir metin dosyasının incelenmesi ile birlikte, yerel medya kuruluşu tarafından doğrulanmış halde.

Rusya’da yerel bir medya kuruluşu olan Medusa tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, “degvoter.zip” başlıklı dosya, 1 Temmuz tarihinde hükümetin internet sitesi aracılığı ile birkaç saat boyunca indirilebilir bir haldeydi.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz yıllarda ABD başkanlık seçiminde oyların çalındığı gibi bir iddia yer almıştı. Buna istinaden seçim kurulu, oyları tekrardan saymıştı. Sizce yaşanan bu durumlar blockchain teknolojisine olan güveni sarsabilir mi?

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.