BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Libra Takıldı, Ekürisi Whatsapp Sol Kulvardan Atak Yapıyor!

Facebook Libra’sıyla düzenleyici birimlere takılırken, Whatsapp Brezilya’da fiat elektronik ödeme sistemine geçeceğini duyurdu.

Yayın:

-

Facebook Libra projesiyle düzenleyici birimlere takılırken, Whatsapp Brezilya’da fiat elektronik ödeme sistemine geçeceğini duyurdu.

WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre, şu an için sadece Brezilya’da geçerli olacak dijital ödemeler özelliği kullanıcılara sunulmaya başlandı. Bu özellik sayesinde kullanıcılar sohbetten ayrılmadan güvenli bir şekilde para gönderebilecek ve yerel işletmelerden satın alım işlemlerini yapabilecekler.

Bu atılımın hem küçük yerel işletmeleri dijital ortama çekmek hem de dijital ödemelerin kolaylığını göstermek amacıyla yapıldığı açıklandı. Whatsapp’ın bu atılımıyla para gönderme işlemi mesaj yollamak kadar kolay hâle gelecek.

Dijital ödemeler özelliği; Banco da Brasil, Nubank veya Sicredi bankalarının Visa, Mastercard banka veya kredi kartları ile yapılabilecek. Ödeme sistemi Facebook Pay üzerinden sağlandığı için gelecekte de kullanılmak üzere kart bilgileri saklanabilecek.

 

Kolay ara yüzü sayesinde kolayca kullanılması amaçlanan dijital ödeme seçeneğinin, hesap sahibi dışında kullanılmasını engellemek için de çeşitli önlemler alınmış. Sizden başkasının Whatsapp hesabınız üzerinden para yollamasını veya ödeme yapmasını engellemek amacıyla iki çözüm sunulmuş. Ya size özel altı haneli bir PIN kodu yardımıyla ya da sizin parmak iziniz ile dijital ödeme onayı alınacak.

Bireysel kullanıcılar için para gönderme veya herhangi bir işlem yapma ücreti mevcut değil. Ancak işletmeler müşterilerinden ödeme almak için bir miktar işlem ücreti vermek durumunda.

Dijital ödemeleri şu an için sadece Brezilya’da kullanıma açan Whatsapp, gelecekte tüm dünyada etkin olmasını, tüm kullanıcılarının yararlanmasını umuyor.

Libra Düzenlemelere Takıldı!

Facebook’un dijital para projesi Libra, uzun süredir bekleniyor ancak düzenleyicilere takıldığı söyleniyor. Birçok ülkenin Libra projesi için çekinceleri olduğundan daha önce bahsetmiştik. 

Libra projesinin hayata geçmesi beklenirken, Facebook’a bağlı başka bir uygulama olan Whatsapp’ın böyle bir atak yapması önce şaşırttı. Ancak düşünüldüğünde Facebook’un bu hamlesiyle bile Libra için ortam hazırladığı fark ediliyor.

Her ne kadar Whatsapp’ın dijital ödemeleri şu an için sadece fiat paralar için geçerli olsa da ilerleyen zamanda buna dijital paralar da katılabilir. Bu da dünya üzerinde banka hesabı bulunmayan ancak elinde telefonu olan herhangi birinin bile Facebook veya Whatsapp üzerinden alım satım yapabilmesi anlamına geliyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Daimler Tercihini Blockchain Teknolojisinden Yana Kullandı!

Daimler, blockchain teknolojisini otomotiv sektörüne entegre edebilmek adına yeni ortaklıklar kuruyor.

Yayın:

-

Blockchain destekli bir veri paylaşım platformu olan Ocean Protocol ve Daimler iş birliğine gidiyor. Bu iş birliği ile birlikte Daimler, şirket içi veri akışları ve tedarik zinciri bilgilerinden nasıl daha efektif bir şekilde yararlanabileceklerini gösterecek.

Salı günü açıklanan ortaklığın asıl amacı, Daimler AG’nin merkezsiz bir şekilde veri akışlarını kontrol etmesi ve dahili satışların artmasını sağlamak.

Daimler’in Stuttgart merkezini ve Singapur’daki üretim merkezini kapsayan proje, büyük işletmelerin veri paylaşımı yaparken daha güvende hissetmesini sağlayacak.

Daimler Technology’nin başkanı Hartmut Mueller yaptığı açıklamada, “Merkezsiz bir şekilde işlenen verilerin değerini kanıtlamasında blockchain teknolojisine sonsuz güven duyuyoruz.” dedi. Ayrıca, “Veri odaklı bir şirket ile yaptığımız bu yolculuk, B2B veri merkezi gibi güvenilir bir girişimde bulunmamıza katkı sağlayacak.” dedi.

MercedesChain

Yıllar geçtikçe büyük teknoloji devleri ve büyük işletmeler, dünya üzerindeki en değerli kaynağın veri akışı olduğunu fark etti. Daimler, General Motors ve BMW gibi büyük otomobil üreticileri, blockchain teknolojisini kendi endüstrilerine entegre etmeye çalışan ilk üreticilerden.

Daha öncelerinde Daimler’in IT departmanında 5 yıllık bir tecrübeye sahip olan Ocean Protocol’ün kurucusu Bruce Pon, Daimler gibi bir şirketin sadece, yazılım, güvenlik önlemleri ve çeşitli ek giderlerin yılda 300 milyon$ gibi bir fatura çıkardığını söyledi.

Pon konu ile ilgili verdiği bir röportajda, “İç ve dış veri paylaşımının çalıştığını gözlemledik.” dedi. Bununla beraber, “Bu teknoloji firmanın IT sistemini bir maliyet unsurundan kâr unsuru haline getirebilir.” dedi.

Yeni Nesil Sektör

Günümüzde, otomobil üreticileri ve orijinal ekipman üreticileri parmaklarının ucunda bulunan veri zenginliğinin farkındalar. Ve bu veri zenginliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek için birbirleri ile bir yarış halindeler.

Daimler’in Singapur teknoloji müdürü Frank Schur yaptığı bir açıklamada, “Merkezsiz bir veri pazarı kulağa ilginç geliyor ve alım satım işlemlerine açık bir yaklaşım ile, bize verilerin toplanması için heyecan verici bir fırsat sunuyor.” dedi. Ayrıca Schur, “Ocean Protocol ile birlikte bu fırsatı güvenli ve şeffaf bir biçimde değerlendirmek istiyoruz.” dedi.

Pon, Ocean ekibinin bu konuda otomobil üreticileri ile birlikte beyin fırtınası yaptığını belirtti. Ayrıca Pon, oluşturulacak ilk veri pazarının kamyon şirketleri ve dağıtım araçları arasında gerçekleşebileceğini düşünüyor.

 

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Türk Sinemaseverlerin Tercihi Olan YouTube Kanalı, Siber Saldırı Kurbanı Oldu!

Mizahla iç içe geçmiş eleştirel videolarıyla ünlü olan, YouTube üzerinde kısa dizileri de mevcut olan YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber saldırı kurbanı oldu.

Yayın:

-

Mizahla iç içe geçmiş eleştirel videolarıyla ünlü olan, YouTube üzerinde kısa dizileri de mevcut olan YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber saldırı kurbanı oldu.

Türkiye’de sinema eleştirisi denildiğinde akla gelen YouTube kanalı Filmler ve Filimler 5. yılını kutlamaya az kalmışken zor günler geçirdi. 5 yıllık yayın döneminde sinema filmlerini mizahi bir yolla eleştirerek film veyahut filim kategorisine yerleştiren kanal, YouTube üzerinde Hile adında bir internet dizisine de sahip. Yaklaşık 1 milyon takipçiye sahip olan kanal, geçtiğimiz günlerde aktif değildi. Kanala girmek isteyen takipçiler önce kanalı bulamadı sonra da videoları. Ne olduğu belirsizlik içerisindeyken açıklama dün geldi.

Cointelegraph Türkiye’nin haberine göre, sinemaseverlerin yakından takip ettiği YouTube kanalı Filmler ve Filimler siber suçlularca ele geçirildi. Kripto para çekilişi “giveaway” kisvesiyle dolandırıcılık peşinde koşan siber suçlular, amaçlarına ulaşamadan engellendi.

6 Temmuz tarihinde kanalın yüzü Taha Ulukaya, platformda yayınlanan videoda kanalın başına gelen olayları anlattı.

Videoda kanalın Haziran ayında siber suçluların eline geçtiğini ve Temmuz ayında ancak geri aldıklarını söyleyen Ulukaya, suçluların Rus uyruklu olduklarını ifade etti. Suçluların amaçlarına veyahut isteklerine dair bir açıklamanın olmadığı videonun ardından farklı senaryolar gündeme geldi.

Scam Giveaway Olabilir!

Bir iddiaya göre Filmler ve Filimler kanalını ele geçiren siber suçluların amacı son zamanların tercih edilen dolandırıcılık tezgahlarından biri olan Bitcoin Giveaway’di. Siber suçlular bu tezgahı kurmak için genel olarak ünlü veyahut popüler bir kişi veya kişilerin hesaplarını ele geçiriyor. Hesap ele geçirme dışında o ünlünün sahte hesabını açarak bir miktar takipçi kazanarak veyahut satın alarak “güven” kazandıktan sonra Giveaway ortaya atılıyor. Takipçilerle cüzdan adresi paylaşılarak şu adrese şu kadar Bitcoin, Monero veya herhangi bir kripto para yollarsanız, yolladığınız kripto paranın birkaç katı kripto para kazanacaksınız, şeklinde vaatler veriliyor. Kripto para yollayan takipçiler daha sonra ödül olan kripto parayı bekliyor ancak hesaplarına hiçbir zaman kripto para gelmiyor.

Son zamanlarda revaçta olan bu tezgahın son kurbanı da Filmler ve Filimler oldu. Geçtiğimiz aylarda Twitter üzerinden Elon Musk olduğunu iddia eden Türk sahtekârların hesapları da aynı sebepten dolayı kaldırılmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.