Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44017.93
5.61%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2296.59
2.69%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.32
14.19%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.7
-0.56%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

DEFI

FBI’dan DeFi Uyarısı Geldi!

FBI, kripto para sektöründe önemli açıklamalar yapmaya devam ediyor. FBI gözünü şimdi de DeFi’a ve platformların olası risklerine dikti.

Clock
Paylaş
FBI’dan DeFi Uyarısı Geldi!

Federal Bureau of Investigation (FBI), pazartesi günü (29.08.2022) bir duyuru yaparak yatırımcıları DeFi platformlarında bulunan olası güvenlik açıkları konusunda uyardı. Aynı duyuruda, yatırımlarının çalındığından şüphelenenlerin; Internet Crime Complaint Center (IC3) üzerinden veya yerel FBI ofislerinden FBI’a ulaşılması istendi.

728×90 muhabbit - FBI'dan DeFi Uyarısı Geldi!300x250 muhabbit - FBI'dan DeFi Uyarısı Geldi!

İlginizi çekebilir: FBI, Sahte Kripto Para Uygulamalarına Dair Uyarıda Bulundu!

fbi - FBI'dan DeFi Uyarısı Geldi!

DeFi’da Güvenlik Açıkları

FBI tarafından pazartesi günü yapılan duyuruda şu cümlelere yer verildi:

Ocak 2022 ile Mart 2022 tarihleri arasında; siber saldırılarda 1,3 milyar dolarlık kripto para çalındı. ABD blok zinciri analiz firması Chainalysis’e göre çalınan miktarın, yaklaşık yüzde 97’si DeFi platformlarından elde edildi.

DeFi platformlarından elde edilen haksız gelirin, toplam haksız gelire oranı 2021 yılında yüzde 72’ydi. Bu oran 2020 yılında ise yalnızca yüzde 30’du.

Siber suçlular; DeFi platformlarını açık kaynak kodlu ve zincirler arası karmaşık fonksiyonlara sahip olmaları nedeniyle hedef haline getirdi. Ayrıca yatırımcıların bu platformlara olan yoğun ilgisi, büyük kayıpların yaşanmasına sebep oluyor. FBI, DeFi platformlarındaki güvenlik açıklarından faydalanmak isteyenlerin flash loans (flaş krediler), signature verification (imza doğrulama) ve price pairs (fiyat çiftleri) gibi yöntemlere başvurduklarını söylüyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla A’dan Z’ye DeFi

FBI Önerilerde Bulundu

Yapılan duyuruda ayrıca; her yatırımın doğaları gereği çeşitli riskler barındırdığı söyleniyor ve yatırımcılar için bazı öneriler sunuluyor. Bu önerilerden ilki, yatırımcıların lisanslı finansal danışmanlardan hizmet almaları.

Duyurunun hedefi yalnızca yatırımcılar da değil. FBI ayrıca DeFi platformlarına da sesleniyor ve siber saldırılardan korunabilmeleri için bir dizi öneride bulunuyor. Bu önerilerin en başında ise, gerçek-zamanlı analitik verilerin platformlara entegre edilmesi ve gerekli iç denetimlerin yapılması geliyor.

tayland dijital para - FBI'dan DeFi Uyarısı Geldi!

Uyarılar ABD ile Sınırlı Değil

Yaklaşık 2 hafta önce, Securities and Exchange Commission of Thailand (Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) da DeFi yatırımcısı olan vatandaşlarına benzer uyarılarda bulunmuş ve bu platformlarda ciddi “rug-pull” riskleri olduğunu vurgulamıştı.

İlginizi çekebilir: Zipmex, Kurtarma Planları İçin Tayland SEC İle Görüşme Talep Ediyor!

Nisan 2022’de FBI; Kuzey Kore bağlantılı olan APT38 (diğer adıyla Lazarus) grubunun Ronin Bridge saldırısının arkasında olduğunu açıklamıştı. Ronin Bridge saldırısında yaklaşık 625 milyon dolarlık kripto para çalındı.

İlginizi çekebilir: Ronin Köprüsünden Çalınan 625 Milyon Dolar Başka Ağa Taşındı!

Daha fazla ABD haberi için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar