BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Fed Başkanı Powell: Libra Dijital Doları Ateşlemiş Olabilir

Fed Başkanı bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulundu. açıklamaları arasında dijital dolardan da bahseden Powell Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğini sözlerine ekledi.

Yayın:

-

Fed Başkanı Powell bugünkü açıklamalarında, Libra’nın dijital doları ateşlemiş olabileceğinden bahsetti. Başkan Powell bugün kongreye yapacağı sunum öncesinde açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamaları arasında “dijital dolardan” da bahseden Powell, Libra’nın bir fitil ateşlemiş olabileceğinden bahsetti.

Bildiğimiz üzere fiat paraları tokenize edip Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC) konusunda ülkeler bir yarış içerisinde. Bu noktada bu zamana kadar en somut adımı atmış ülke Çin. Powell açıklamalarında, dijital dolar ile ilgili sözler de sarfetti.

Gerçekten bunun üzerinde çalışıyoruz. Şu anda geliştirilen bir çok projemiz var. Bunlar için çok fazla mesai ve efor harcıyoruz.

Fed Başkanı konuyla alakalı çok büyük bir rekabetin oluştuğundan bahsetti. Sektörde doları dijitalleştirme adına çalışan özel şirketler bulunduğundan da bahseden Powell, bunun dijital dolar çıkarma adına büyük bir baskı ortamı yarattığını sözlerine ekledi. Geçen yıl sosyal medya devi Facebook tarafından ortaya atılan ve birçok büyük şirket tarafından desteklenen Libra Projesi’nin, dijital doların gerekliliğini iyice gözler önüne serdiğini ve bunu için gerçek anlamda bir fitil yaktığını Başkan Powell kabul etti.

Libra bizi uyandırdı.

“Artık dijital dolar konusundaki geliştirmelerin hızlı bir şekilde gelebileceğini bildiren Powell, Libra projesi bizim için bir uyanıştı. Bu gibi verimli, hızlı ve geniş çaplı ağların dolar için de büyük önemi var sözlerini kullandı.

Fakat Powell Fed’in, resmi olarak direkt bir dijital dolar veya CBDC projesi yaratmaya başlamadığını özellikle vurguladı. Devamında ise “Abd ve Fed için halen yanıtlanması gereken bir çok soru işareti var.” dedi.

Bu soru işaretleri arasında siber sorunlar, gizlilik sorunları, var. Aynı zamanda birçok alternatif kendini gösteriyor ve göstermeye devam etmekte. Amacımız bu işi yapılacaksa en iyi şekilde yapmak.

Asya’daki ülkelerden bazılarının resmi olarak CBDC geliştirdiği biliniyor. Bu noktada Abd’nin nasıl bir karşılık vereceği büyük bir soru işareti. Yine de geçmişte bu konuyla alakalı tamamen negatif konuşan yöneticilerin artık daha ortada konuşmaları yakın zamanda dijital doların ortaya çıkışıyla alakalı ipucu verebilir. Aldığı büyük eleştirilere rağmen gerçekten de Libra, dijital doların fitilini ateşlemiş olabilir mi ?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Chainlink Devasa Yükselişinin Sırrı Ne?

Chainlink, piyasa değeri ile en değerli 5. kripto para oldu!

Yayın:

-

chainlink

Chainlink (LINK) bu yıl devasa bir yükseliş yaşadı ve piyasa değerine göre en değerli beşinci kripto varlığı haline geldi. Bu duruma yol açan sebepleri DeFi ve Google’dan gelen verilere göre inceledik.

Beş Numaralı Koltuk İçin Savaş Kaynak: CoinMarketCap

Beş numaralı koltuk için verilen savaş, Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Litecoin (LTC), Cardano (ADA) ve LINK arasında yapıldı. Ancak LINK, yıl boyunca yükselmeye devam etti ve an itibarıyla beşinci koltuğu kaptı.

Yapılan yatırımlar

Chainlink, yıl boyunca aralıksız bir şekilde ortaklık ve entegrasyon duyuruları yapmakta. Bununla beraber, beşinciliğe giden yol kusursuz değildi. Zeus Capital tarafından yazılan, Chainlink’in bir aldatmaca ve Wirecard’ın kripto versiyonu olarak nitelendirildiği bir raporun baş rolüydü. Zeus ayrıca, LINK’in %99 kar sağlama amacı olan bir kısa vadeli pozisyon olduğunu da iddia etti.

LINK’in Oracle projesinin başarısı, rekabeti de beraberinde getirdi. Bugün erken saatlerde, büyük bir kripto borsası olan OKEx Oracle sektörüne adım attığı söylendi. Rekabet ve eleştirilere rağmen LINK’in fiyatı hala artıyor.

DeFi Üzerinde Bulunan Toplam Kilitli Ethereum Değeri Kaynak: DefiPulse

Merkezi olmayan finans alanı, bu yıl kripto dünyasının dikkatini çekti ve bazıları bunu ICO ile karşılaştırdı. DeFi’de kilitlenen toplam Ethereum değeri, Haziran ortasında 1 milyar $’ın üzerindeyken, Ağustos başında 4.5 milyar $’ın üzerine çıktı.

DeFi uygulamalarının tümü olmasa da çoğu, bir tür fiyat veri akışı gerektirmekte. Çoğu DeFi uygulamasının güvenliği için sağlam ve merkezi olmayan bir yayın gereklidir. Bu tür eksiklikler, bozulmalara yol açtı. Chainlink, bu alanda bilinen en iyi oyuncu olduğu için, DeFi alanını büyümesinden en çok katkıyı edinen isim oldu.

LINK Fiyatı ile İlgili Google Aramaları Kaynak: IntoTheBlock

Google Trends’ten alınan verilere göre, Chainlink’e olan ilgi ABD’de ve dünya üzerinde çok yüksek. Genel piyasa duyarlılığı, kripto fiyat dinamiklerinde önemli bir rol oynar. Bitcoin’e olan ilgi, aynı kaynak tarafından alınan verilere göre, Bitcoin’in fiyatı 20.000 $ bandındayken tavan yapmıştı.

Dolayısıyla, iki farklı veri kaynağı LINK’in yükselişini kısmen açıklıyor. Framework Ventures’ın kurucu ortağı Michael Anderson, Nisan ayında LINK’in yakın gelecekte 25 doların üzerine çıkmasını beklediğini söyledi. O sırada LINK’in fiyatı 4 doların altındaydı.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Huobi’nin DeFi Atağı Devam Ediyor! DeFi Lideri Maker ve Dai Huobi’de!

Kilitli değer bakımından DeFi ekosisteminin lideri konumunda bulunan Makerdao’un tokeni Maker (MKR) ve yine Makerdao ürünü olan merkezsiz stablecoin Dai (DAI) Huobi’de işlemlere başlıyor.

Yayın:

-

Huobi, az önce yaptığı duyuru ile birlikte iki DeFi tokenini listeleyeceğini duyurdu. Geçtiğimiz gün Tron ekosisteminin DeFi ürünü JUST (JST) tokeni de listeleyen Huobi arka arkaya DeFi hamleleri ile adından söz ettirmeye devam ediyor.

Kilitli değer bakımından DeFi ekosisteminin lideri konumunda bulunan Makerdao’un tokeni Maker (MKR) ve yine Makerdao ürünü olan merkezsiz stablecoin Dai (DAI) Huobi’de işlemlere başlıyor.

Dün yaşadığı büyük yükseliş ile gözleri üzerine çeviren MKR, DeFi platformunun yönetişim tokeni olarak öne çıkmakta. Sistem üzerinde değer kilitleyen kullanıcılar ise kilitledikleri değer karşılığında DAI alarak stablecoin elde etmekteler.

Bugün saat 16.00 itibariyle yatırma işlemleri başlatılacak olan MKR, alım satım işlemlerine yarın başlayacak. DAI yatırma işlemleri de MKR ile aynı saatte başlayacak olup alım satım işlemleri yarın 06.00’da başlatılacak.

Listeleme işlemi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinex
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184