Muhabbit

FED Beklenen CBDC Raporunu Yayımladı!

ABD’de çıkacak potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz yanları incelendi.

Federal Reserve

Federal Reserve System

FED (ABD Merkez Bankası) uzun süredir merakla beklenen merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) raporunu 20.01.2022 Perşembe günü yayımladı.

FED raporunda, “ABD’de çıkacak potansiyel bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) olumlu ve olumsuz yanlarını incelediğini” belirtti.

Raporda kamuoyu, bir CBDC’nin yerel ödemeler sistemini iyileştirip iyileştiremeyeceği ve nasıl geliştirebileceği konusunda tartışmaya ve yorum yapmaya davet ediliyor. Ayrıca raporda herhangi bir politika biçiminin desteklenmediği belirtiliyor.

Bu raporun politika gözlemcileri ve kongre üyeleri tarafından uzun süredir beklendiği biliniyor. FED bu adım ile CBDC alanındaki çalışmalara önemli bir giriş yapmış oldu. Raporda, dijital dolara yönelik bir hareketin kongre mahkemesinde olduğu da ifade ediliyor.

FED açıklamasından bazı detaylar aşağıdaki gibidir:

Tüketiciler, işletmeler ve banka hesapları uzun süredir online işlemler ya da ödeme uygulamaları aracılığıyla dijital para tutuyor ve aktarıyor. Bu işlemlerde kullanılan para türleri, ticari bankalar gibi özel kuruluşların yükümlülükleridir. Aksine bir CBDC, Federal Rezerv gibi bir merkez bankasının sorumluluğundadır. CBDC, ödeme sistemi gelişmeye devam ettikçe haneler ve işletmeler için güvenli ve dijital bir ödeme seçeneği sunabilir. Ayrıca ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleriyle sonuçlanabilir. Ancak olumsuz taraflar da olabilir. Bir CBDC’nin parasal ve finansal istikrarı korumasının ve mevcut ödeme araçlarını tamamlamasının sağlanması gerekiyor. Diğer önemli bir konu ise vatandaşların mahremiyetinin nasıl korunacağı ve yasa dışı finansmanla mücadele kabiliyetinin nasıl belirleneceği.”

FED raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

FED, Kamuoyu için 22 Soru Yayımladı

FED, raporla birlikte 22 soru yayımladı. Kamuoyunun önümüzdeki 120 gün içinde bu sorulara yanıt vermesi bekleniyor.

FED’in geri bildirim beklediği soruları cevaplamak ve yorum yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca FED başkanı Jerome Powell, şu açıklamayı yaptı:

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir merkez bankası dijital para biriminin olumlu ve olumsuz yönlerini incelerken halk, seçilmiş temsilciler ve geniş bir paydaş kitlesi ile etkileşim kurmayı dört gözle bekliyoruz.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version