Muhabbit

FED: Dijital Para Birimleri, Dolara Olan Bağımlılığı Azaltabilir!

FED, kripto para birimleri ile ilgili yeni raporunu yayımladı.

fed bitcoin

fed bitcoin

Federal Rezerv (FED) kripto paralar hakkında son düşüncelerini açıkladı. FED tarafından hakim olan görüş, dijital para birimlerini doların egemenliğine olası bir meydan okuma olarak konumlandırıyor.

6 Ekim tarihinde yayımlanan ve “ABD Dolarının Uluslararası Rolü” başlıklı bir makalede, FED’in uluslararası finans departmanının liderleri, “öngörülebilir gelecekte” ABD dolarının ayrıcalıklı konumundan herhangi bir kayma olacağını öngörmüyorlar.

Ancak uzun vadede, üç potansiyel rakip gördüler: Avrupa Birliği, yükselen bir Çin ve dijital para birimi.

Dijital para birimiyle ilgili olarak, FED çalışanları şu ifadelere yer veriyor:

“Değişen bir ödeme ortamı, ABD dolarının egemenliğine de meydan okuyabilir. Örneğin, hem özel sektör hem de resmi dijital para birimlerinin hızlı büyümesi ABD dolarına olan bağımlılığı azaltabilir.”

FED Temkinli Yaklaşıyor

Federal Rezerv, özellikle merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan kripto para üzerindeki çalışmalarını hesaba katmak için artan siyasi baskı görmüş durumda. Hali hazırda ise FED, şu anki başkan Jerome Powell’ın kongre onayı gerektireceğini ileri sürdüğü dijital bir dolar ihracına şu ya da bu şekilde bağlanma konusunda tereddütlü olduğunu dile getiriyor.

Amerika tarafı şu anda kripto para piyasasına daha temkinli yaklaşırken, Çin gibi uluslararası rakipler, dijital yuan gibi devlet destekli para birimini kullanıma sunmuş durumda. Pilot çalışmaları devam eden dijital yuan, piyasadaki diğer kripto paralardan farklı olsa da dijitalleştirilmiş para birimleri ile birlikte ilerlemeye devam ediyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version