Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41753.33
5.52%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2223.54
2.83%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $21.65
-0.28%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.1
1.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

FinCEN: 10.000 Dolar Üzeri İşlemler Kayıt Altına Almalı!

FinCEN, ABD vatandaşlarının 10.000 $ üzeri kripto para varlıklarını açıklamasını istiyor.

Clock
Paylaş
FinCEN: 10.000 Dolar Üzeri İşlemler Kayıt Altına Almalı!

ABD Hazine Bakanlığı, yerel mali yasaların olası yasal ihlallerini izlemekle görevli olan Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN), Amerika vatandaşlarının yabancı finansal veya sanal varlık hizmet sağlayıcıları ile yaptıkları 10.000 $ ‘dan fazla kripto para birimi işlemlerini bildirmelerini istiyor.

728×90 muhabbit - FinCEN: 10.000 Dolar Üzeri İşlemler Kayıt Altına Almalı!300x250 muhabbit - FinCEN: 10.000 Dolar Üzeri İşlemler Kayıt Altına Almalı!

Yayımlanan bir bildirime göre FinCEN, yabancı finansal hesapların (FBAR) raporlarına ilişkin Banka Gizlilik Yasasını (BSA) uygulayan düzenlemeleri, raporlanabilir bir hesap türü olarak sanal para birimini içerecek şekilde değiştirmeyi teklif etmeyi planlıyor. Bunun yanında bu yeni teklifin ne zaman yayınlanabileceği veya uygulanabileceği konusunda bir zaman çizelgesi bulunmuyor.

İstenilen bu yeni kural incelendiğinde, FBAR’ın kurallarını, ABD dışındaki vatandaşlar veya diğer ABD’li kişiler tarafından tutulan parayla aynı doğrultuda kripto varlıklarına getirecek gibi görünüyor.

Halihazırda, FBAR’lar, para birimleri de dahil olmak üzere yabancı mali hesaplarda toplam işemleri 10.000 $‘ın üzerinde olan kişilerin bu işlemlerini kayıt altına almaları isteniyor. Bununla birlikte, şu an mevcut olan düzenlemeler, kripto para birimlerini FBAR tarafından bildirilebilir bir hesap olarak tanımlamıyor ancak yapılacak bu değişikliğin halihazırdaki muafiyeti sona erdireceği açıkladı. 

Yapılan açıklamada ABD İç Gelir Servisi (IRS) web sitesinde bildirildiği üzere, kayıt altına alınacak olan işlemlere ait hesabın adını, numara, isim ve yabancı bankanın adresini, hesap türü gibi bilgileri içermesi gerektiği bildirildi. Ayrıca yapılan açıklamada bu işlemleri yapmayan kişilerin para cezaları dahil çeşitli cezalarla karşı karşıya kalacakları bildiriliyor.

Yayımlanan bu yeni açıklamanın başka bir FinCEN girişimi için kamuya açık olarak vatandaşlardan geri bildirim isteyeceği dönemden hemen önce gerçekleşti. Geri bildirimin konusu ise borsaların 3.000 $‘dan fazla kripto para birimini tutmayan cüzdanlara aktarırken müşteri bilgilerini saklamasını ve günde 10.000 $’ dan fazla kripto para işlemi yapan kişilerin işlemlerini bildirmeleri gibi konuları içeriyor.

Tepkiler Gecikmedi

Yani yıla girerken yayınlanan bu kamuoyu duyurusunun, hem çeşitli kripto projeleri üzerindeki potansiyel etkisi hem de geri bildirim süresinin normalden daha kısa olması nedeniyle halihazırdaki kripto para topluluğu tarafından öfke ile karşılandı.  

Yapılan açıklamalar incelendiğinde önerilen bu kuralların her ikisi de uygulanırsa, ABD’li vatandaşların nerede tutulursa tutulsun 10.000 doları aşan kripto para varlıklarını ve bunlara ait işlemlerini bildirmeleri gerekecek.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar