Muhabbit

FTC, Kripto Para Dolandırıcılıklarına Karşı Uyarıda Bulundu!

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 12 Şubat Cumartesi günü romantizmi kullanarak yatırımcıları dolandıran hesaplar için bir uyarı yayımladı!

FTC

FTC

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), kripto para birimini dolandırıcılıklarında kullanılan sahte hesaplar konusunda kullanıcıları uyardı. Aşk ve romantizmi kullanarak insanları kandıran hesaplar konusunda FTC, yatırımcıların dikkat etmesi gerektiğini söyledi. FTC, 2020 yılına göre kripto para dolandırıcılıklarının 5 kat arttığını da sözlerine ekledi.

FTC Twıtter

FTC, Romantik Dolandırıcılıklara Karşı Yatırımcıları Uyardı!

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC), 12 Şubat Cumartesi günü romantizmi kullanarak yatırımcıları dolandıran hesaplar için bir uyarı yayımladı. Federal Ticaret Komisyonu; 1914 yılında kurulan Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümetine bağlı, bağımsız bir kurumdur. FTC’nin ana görevi; tüketici haklarını korumak, rekabet koşullarını uygun şekilde bir ticaret ortamı sağlamak ve serbest piyasaya zarar veren şirketlerin ve kişilerin önüne geçmektir.

Federal Ticaret Komisyonu’nun paylaştığı verilere göre; yatırımcılar, 2021 yılında toplam 547 milyon dolar kaybetti. Verilere göre; romantizmi kullanan sahte hesaplar 2021 yılında çok fazla yatırımcı dolandırdı.

FTC açıklamalarına şu şekilde devam etti:

2021’de artan dolandırıcılık olaylarında romantizm çok kullanılıyor. Romantizmi kullanan dolandırıcılara kripto para ile ödeme yapan yatırımcılar, 2021 yılında toplamda 139 milyon dolar kaybetti.

Bu miktar, diğer tüm yılların en yüksek seviyesi oldu. 2021 yılında bildirilen miktar, 2020 yılında bildirilen miktarın yaklaşık beş katıyken, 2019 yılında bildirilen miktarın yaklaşık 25 katıdır.

Bununla birlikte FTC, 2021 yılında romantizmi kullanan dolandırıcılara yapılan ödemenin, kişi başı yaklaşık 9,770 dolar olduğunu da belirti.

FTC

Federal Ticaret Komisyonu, bu dolandırıcılık olayları ile alakalı şunları söyledi:

İnsanlar, internet üzerinde tanıştığı arkadaşlarının verdiği yatırım tavsiyesine çok hızlı bir şekilde inanıyor. İyi araştırma yapmayan kullanıcıların inanma eğilimi daha fazla. Bu yüzden çok fazla kullanıcı kolay bir şekilde dolandırılıyor.

Ancak romantizmi kullanan dolandırıcılar, ödeme yöntemi olarak en çok kripto paraları kullanmıyor. FTC’nin paylaştığı verilere göre; 2021 yılında dolandırılan insanların yaklaşık %28’i, bir hediye kartı veya ön ödemeli kartlarla ödeme yaptıklarını açıkladı. Dolandırılan insanların %18’i ise kripto paralar üzerinden dolandırılıyor.

Federal ajans, 2022 yılında kripto paraları içeren dolandırıcılıklarla ilgili birkaç uyarı yayımladı. Ocak ayında, sosyal medya ve ATM’leri kullanan kripto para dolandırıcılığı konusunda uyardı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version