Muhabbit

FTX’in Büyük Satışı, Kripto Piyasasını Nasıl Etkiler?

FTX’in portföyünde büyük miktarlarda Solana ve diğer kripto paralar bulunuyor.

banka-ftx

FTX, 13 Eylül’de planlanan devasa 3.4 milyar dolarlık kripto varlık satışı için mahkeme onayı arayışında. Bu satışın yalnızca duyurulması bile piyasada olumsuz bir etki yarattı. FTX’in portföyünde büyük miktarlarda Solana ve diğer kripto paraların bulunduğu biliniyor.

Peki FTX’in satışları kripto piyasasını etkiler mi?

İflas eden FTX borsası, alacaklılara olan borçlarını ödemek için 23 Ağustos’ta bir başvuru yapmıştı. 13 Eylül’deki mahkeme duruşmasında ise kripto varlıklarını fiat (itibari) para birimine dönüştürmek için yaptığı bu başvurunun detaylarını sunacak.

FTX’in portföyünde 17 Ocak itibarıyla diğer kripto paraların yanında, 685 milyon dolarlık Solana SOL, 42 milyon dolarlık Dogecoin (*DOGE) ve 268 milyon dolarlık (*BTC) bulunuyor.

Mahkeme onay verirse toplamda 3.4 milyar dolarlık bir miktar piyasayı tek sefer için olumsuz etkileyebilir. Ancak FTX’in hukuki başvuruları, borsanın haftalık olarak 100 ila 200 milyon dolar arasında dijital varlık satmayı planlamadığı yönünde. Bu aşamalı yaklaşım, varlık fiyatlarında ani bir düşüşe neden olmak yerine piyasa üzerinde daha yavaş ve düzenli bir düşüş etkisi yaratabilir.

Ancak, FTX’in milyonlarca dolarlık satışının varlık fiyatlarına hemen olumsuz bir etki yapması olasılığı düşük görünüyor. Mahkeme, 13 Eylül’den önce onay verse dahi tasfiye hemen başlamayabilir. Ayrıca, büyük bir kısmı hak ediş anlaşmalarına bağlı olan Solana varlıkları uzun bir süre boyunca satılamaz durumda kalacak.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version