Muhabbit

FTX’in CEO’su: Ödeme Yöntemlerinde Bitcoin’in Bir Geleceği Yok!

FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried Bitcoin hakkında konuştu!

SBF FTX BTC

SBF FTX BTC

Kripto para türev borsası FTX’in Kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF), ödeme ağı olarak Bitcoin’in (BTC) yeterli olmadığını savundu. Buna karşılık olarak birçok kişi SBF’i eleştirdi.

Bankman-Fried, geçtiğimiz günlerde Financial Times ile bir röportaj gerçekleştirdi. Bitcoin blok zinciri diğer birçok blok zinciri gibi proof-of-work (PoW) algoritmasını kullanıyor. SBF, Bitcoin madenciliğinin çevreye olan etkisinin fazla olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte Bitcoin ağının milyonlarca işlemi barındıracak kadar ölçeklenebilir olmadığını iddia ediyor. Bu yüzden SBF, ödeme yöntemlerinde Bitcoin’in kullanılmasını anlamsız buluyor.

SBF, proof-of-work yerine proof-of-stake’in daha iyi bir algoritma olduğunu öne sürdü. PoS’un ödeme yöntemi olarak kullanılacak blok zincirleri için daha iyi bir algoritma olduğunu savunan SBF sözlerine şu şekilde devam etti:

“Saniyede milyonlarca işlem yaptığınız ağın son derece verimli, hafif ve daha düşük maliyeti olması gerekir. Bunları Proof of Stake ağları ile yapabilirsiniz.”

Bankman-Fried’in bu yorumlarına, Ripple’ın Kurucu Ortağı ile birkaç çevre grubundan destek geldi ve PoW’un tamamen yasaklanması gerektiği dile getirildi. Bununla birlikte Bitcoin savunucuları ise bu duruma karşı çıktı.

İlginizi Çekebilir: Sam Bankman-Fried Kimdir?

Halihazırda Bitcoin ağının madencilik konsensüsünün kodunda bir değişiklik olup olmaması gerektiği de güncel olarak tartışılıyor. Bitcoin ağının çevreyi çok fazla kirlettiğini ilk olarak Elon Musk söylemişti. Bazı kaynaklar, Bitcoin ağının aslında çevreyi o kadar da kirletmediğini savunurken, bazı kaynaklar çevreyi çok fazla kirlettiğini savunuyor.

Jack Dorsey

Jack Dorsey de Bitcoin ağını savunanlardan birisi olarak öne çıkıyor. Jorsey’e göre PoS, PoW’dan daha merkezi ve daha az güvenlidir.

Kripto para topluluğu, FTX CEO’sunun son yorumlarından pek memnun değildi. Birçoğu, Bitcoin ağının bir ödeme ağı olarak tasarlanmadığını, ancak Lightning Network gibi katman 2 çözümleri ile ödeme ağı olarak kullanılabildiğini iddia etti.

Son 1 yıl içinde Solana blok zincirinin sürekli sorunlar yaşaması ve ağın çökmesini söyleyen kullanıcılar, bu durumdan dolayı SBF’yi eleştirdi.

Reddit’te ise bir kullanıcı şöyle bi yorum yaptı:

“Ne hakkında konuştuğuna dair hiçbir fikri yok. POW veya POS algoritması ölçeklendirme sorunlarıyla tamamen alakasızdır. “


FTX CEO’su, çok fazla eleştiri alınca Bitcoin ağının bir değer deposu olarak potansiyelinden de söz etti ve Twitter’a şunları yazdı:

“Açık olmak gerekirse Bitcoin’in bir değer saklama potansiyeline sahip olduğunu da söyledim. BTC ağı, binlerce/milyonlarca TPS’yi sürdüremez veya sağlayamaz.”


PoW ve PoS tartışması, geçen yıl Ethereum ağının PoS madenciliği konsensüsüne geçmek için yeni planlar hazırlamasıyla başladı. Elon Musk, BTC’nin daha uygulanabilir bir seçenek olması için daha temiz enerji kullanması gerektiğini ısrarla dile getirdi. Bu da bazı olayları tetiklemiş oldu.

Siz PoW ve PoS algoritması hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce en doğrusu hangisidir?

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version