BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

G7 Ülkeleri Açıkladı: Libra Gibi Stablecoin’ler Küresel Finans Sistemi İçin Tehdit Oluşturuyor!

G7 Ülkeleri yasal düzenleme istiyor.

Yayın:

-

Reuters tarafından 12 Ekim Pazartesi günü bir rapor yayımlandı. Rapora göre, dünyanın en büyük yedi ekonomisinden (G7) finans liderleri, Facebook’un Libra stablecoin’inin piyasaya sürülmesine yeterli yasal düzenlemeler yapılana kadar karşı çıkacağı bildirildi.

Reuters, ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere’den maliye bakanları ve merkez bankası yetkililerinin bir toplantısı için hazırlanan bir açıklama raporuna ulaştı. Rapora göre G7 ülkeleri, dijital ödemelerin çeşitli faydaları olmasına rağmen, ödeme hizmetlerinin denetimli ve tüketicileri korumak için gizlilik özelliğinin olması ve güvenlik önlemleri ile korunması gerektiğini söyledi. 

Raporda ayrıca daha fazla gözetim ve denetim olmadan, Libra gibi stablecoinlerin yasadışı finansal faaliyetler için kullanılabileceği uyarısında bulunuldu. 

Taslak’ta ayrıca G7 ülkeleri tarafından şu ifadelere yer verildi:

“Hiçbir global stablecoin projesi, uygun tasarım yoluyla ve geçerli standartlara bağlı kalarak ilgili yasal düzenleyici ve gözetim gereksinimlerini yeterince karşılayana kadar faaliyete başlamamalıdır.”

Açıklama, merkez bankalarının kripto para birimlerini nasıl düzenleyebileceğini incelemek için Haziran 2019’da toplanan yedi ülkenin temsilcilerinden geliyor. Grup, dijital varlıkların kara para aklamayı önleme yasalarına , tüketiciyi koruma kurallarına ve diğer düzenleyici konulara nasıl uyacağına dair endişelerini dile getirdi. Ekim ayında yayınlanan bir G7 raporunda küresel sabit paraların finansal sistem için bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Bu açıklamalar, G20 için kuralları koordine eden Finansal İstikrar Kurulu’nun dünyanın dört bir yanındaki finansal düzenleyicilerin stablecoin‘lere nasıl yaklaşması gerektiğine dair üst düzey tavsiyelerin bir listesini yayınlamasından birkaç ay sonra geldi.

Sonuç olarak, Facebook’un Libra stablecoin’i gerekli düzenleyicilerden onay alamayabilir.  Hatta geçen yıl Fransa’nın Libra’nın Avrupa’da piyasaya sürülmesini önlemek için Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda ile birlikte çalıştığını bildirildi.

Daha Fazla Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Rusya Bankası’na Göre CBDC Kriptodan Daha Verimli Olacak!

Rus Hükümeti CBDC’lerin kriptodan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Yayın:

-

rusyada bitcoin engellendi

29 Ekim tarihinde Rusya Federasyonu Merkez Bankası hukuk departmanı başkanı Alexey Guznov, Merkez Bankası’nın gelecek yıl pilot testlere tabi tutmayı hedeflediği CBDC birimleri, kripto para birimlerinin yarattığı bazı sorunlara cevap olabileceğini söyledi.

Guznov Kitlesel kullanım, anonimlik ve dolaşım hızı nedeniyle, kripto para birimlerinin ulusal ödeme sistemleri için bir zorluk ve ulusal finans sistemlerinin istikrarına bir tehdit haline geldiğini belirtti. Ayrıca Guznov, kripto para birimlerini terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi hususlar ile ilişkilendirdi.

Guznov, Merkez Bankası’nın kripto işlem hacminin ya kısıtlamalar ile ya da dolaşımlarını yasaklayarak yüksek düzeyde düzenlenmesi gerektiğine inanmasının sebebinin bu durumlar olduğunu söyledi.

Başkan, kripto para birimlerinin popülaritesini yeni yeni ortaya çıkan bir tehdit olarak kabul ediyor. Kripto para birimleri, gelenekse finans kurumlarının ve bankacılığın üstünde olan kürsele bir sistem. Ve genel olarak bu küresel ekonomi, ulus devletlerinin kontrolünün dışında. Bu nedenle devletler, kripto ekonomisini kontrol edemedikleri için bunu kritik bir sorun olarak görüyorlar.

Kripto para birimlerinin yarattığı zorluklara yanıt olarak önerilen bir çözüm olarak Guznov, şu anda ülkelerin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma olasılığına baktıklarını öne sürdü. Bunu, Rusya Merkez Bankası’nın gördüğü ve konuyla ilgili olarak şu anda çok tartışılan bir rapor yayınlandığını ve uygulanabilir bir alternatif olarak gördüğünü söyledi. Merkez Bankası’nın görüşmeleri bittiğinde, Rusya’da kripto para birimlerinin yasaklanıp yasaklanmayacağı da belli olacak.

Ancak Guznov, ulusal bir dijital para biriminin vatandaşların kripto para birimi kullanma ihtiyacını etkin bir şekilde ortadan kaldıracağına inanıyor. Ayrıca başkan, CBDC’lerin kripto para birimlerine önemli bir alternatif olabileceğini söylüyor.

Rusya CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

Rusya Merkez Bankası sürekli olarak kripto para birimi düzenlemelerinden bahsetmekte. Rus hükümet sistemi, Merkez bankası kripto para biriminin ciddi anlamda eleştirisini yapıyordu ve ülke çapında kripto para birimlerinin düzenlemelerini desteklemeye başladı.

Geçtiğimiz sene, Rusya Merkez Bakası bir CBDC başlatma planlarının olmadığını söylemişti. Ancak Rusya fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. Şimdilerde Rusya, CBDC ihraç etme fikrini destekliyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain İle Ev Kiralama Dönemi Başlıyor!

Platform, kripto para birimi ile ödemelere izin verecek.

Yayın:

-

Japon ticaret ve yatırım şirketi Sumitomo, blockchain teknolojisi kullanılarak yapılacak olan ev kiralamaları için teknoloji destekli bir akıllı emlak platformu oluşturmak üzere Japon kripto para birimi tabanlı bir borsa olan bitFlyer ile işbirliği  yapıyor.

Sumitomo, hem mülk sahipleri hem de kiracılar için ev kiralama prosedürlerini kolaylaştırmak için kiralama yönetimi arayüzünü dijitalleştirmeyi planlıyor.

2021 yılının Mart ayına kadar başlatılması hedeflenen blockchain ev kiralama sistemi, şimdiden müşterileri çekmeye başladı. Yapılan açıklamada, yeni çıkacak olan hizmeti kullanmak için ön başvuruda bulunan 25 firmanın olduğu bildirildi. Başvuru yapan firmalar arasında gayrimenkul sigortası devi Mitsui Sumitomo Insurance ve Japonya genelinde doğal gaz sağlayıcısı Tokyo Gas yer alıyor. 

Blockchain akıllı sözleşme teknolojisi birçok özelliği ile birlikte gelecek. Bunlar, olası kiracıların kripto para birimi kullanarak kira sözleşmelerini sonuçlandırma, kamu hizmeti, gaz ve elektrik gibi faturaların ödenmesini içermektedir.

Firmaların ayrıca blockchain çözümü aracılığıyla yangın veya hırsızlık gibi mülk sigortaları satın almayı teklif ederek yeni çıkacak olan sistemi geliştirdikleri söyleniyor. BitFlyer, platformun amacının, zaman alıcı ve karmaşık olan geleneksel dokümantasyon prosedürlerinden farklı olarak, basitleştirilmiş prosedürlerle mülk işlemlerini ve kiralamalarını kolaylaştırmak ve hızlı süreçler sağlamak olduğunu belirtti.

Şirket ayrıca, bu yeni projeye katılan firmaların sayısının artmasına yer açmak için çaba sarf edildiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak yapılan bir açıklamada platformun çoklu kullanıcı özelliği ile, sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerinin blockchain tabanlı web üzerinden kontrol edilerek platform aracılığıyla verilerin güncellenebileceği bildirildi. 

Ortaya çıkacak olan bu yeni sistem, emlak arenası için blok zincirinde yeni bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.