Muhabbit

G7 Ülkeleri Kripto Varlıklar İçin Toplandı!

G7 zirvesi toplandı ve başta stablecoinler olmak üzere kripto paralar hakkında konuştu

g7 kripto para

G7 sanayileşmiş ülke grubunun maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri 18-20 Mayıs arasında Almanya’nın Bonn ve Königswinter kentinde toplandılar.

Toplantıda konuşulan ana başlık LUNA ve Terra’ya bağlı algoritmik stablecoin TerraUSD (UST) çöküşü ve son piyasa kargaşasının ardından kripto varlıkların nasıl düzenlenmesi gerektiği oldu.

Finans liderleri 20.05.2022 Cuma günü aldıkları kararları özetleyen bir bildiri yayımladı. Bu bildiri şu şekilde:

“G7, her türlü kripto varlıktan kaynaklanan finansal istikrar risklerini izlemek ve ele almak için Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) çalışmalarını desteklemeye devam edecek. Sınır ötesi ödemeler de dahil olmak üzere kripto varlıklarının kullanımıyla ilgili düzenleyici sorunları ele almak için artan küresel iş birliğinden çok memnun.

Kripto varlık piyasasındaki son kargaşanın ışığında G7, FSB’yi kripto varlık şirketlerinin, hizmet sağlayıcılarının tutarlı ve kapsamlı düzenlemelerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesini ve uygulanmasını ilerletmeye çağırıyor.”

FSB kripto para düzenlenmesi konusunda uluslararası standart belirleyicilerle yakın koordinasyon içinde çalışacak. Bu çalışmayla stablecoinler de dahil olmak üzere kripto paraları finansal sistemle aynı standartlarda tutmaya çalışacak.

g7 kripto para

G7 denetimleri sıkılaştırıyor

G7 özellikle, Finansal Eylem Görev Gücü’nün (FATF) “Travel Rule/Seyahat Kuralının” hızlı bir şekilde uygulanmasını ve stablecoinleri destekleyen rezerv varlıklarıyla ilgili olarak daha güçlü açıklama ve düzenleyici raporlama çağrısında bulundu. Finans liderleri bu konu hakkında ayrıca şunları ekledi:

“Hiçbir global stablecoin projesinin, ilgili yasal düzenleyici ve gözetim gerekliliklerini yerine getirmeden ve geçerli standartlara bağlı kalarak çalışmadığı takdirde başlatılmaması gerektiğine inanıyoruz.”

Paylaşılan bildiride ayrıca G7’nin aynı faaliyet, aynı risk, aynı düzenleme ilkesini izleyerek global stablecoinler için yüksek düzenleyici standartlara bağlı kalacağı bildirildi.

Luna ve UST sisteminin çökmesinden sonra birçok ülkede kripto para ve stablecoinler için acil düzenleme çağrılarında bulunuldu.

İlginizi Çekebilir: Algoritmik Stablecoin Nedir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Kripto Para Haberleri için: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version