Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43406.23
-1.34%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2376.22
4.78%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.92
0.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.8
1.07%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Gana Dijital Para Birimi Kullanmak Konusunda Israrcı!

Gana Merkez Bankası’nın dijital para birimi planlarının halen ciddi şekilde sürdüğü Opoku-Afari tarafından açıklanmış durumda.

Clock
Paylaş
Gana Dijital Para Birimi Kullanmak Konusunda Israrcı!

Gana Merkez Bankası (BoG) yöneticisinin açıklamalarına göre ülke, merkez bankası dijital parası kullanmakta kararlı.

Dr Maxwell Opoku-Afari GhanaWeb platformu üzerinde gerçekleştirilen “workshop”ta ödeme sistemleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

728×90 muhabbit - Gana Dijital Para Birimi Kullanmak Konusunda Israrcı!300x250 muhabbit - Gana Dijital Para Birimi Kullanmak Konusunda Israrcı!

Geçtiğimiz bahar aylarında Gana Merkez Bankası, yerel sektördeki gelişimi teşvik etmek ve desteklemek amacıyla Fintech ve İnovasyon Ofisi’ni kurdu. Ofis ise ödeme servisleri sektöründe gerçekleşecek büyük değişikliklere hazır olacak şekilde tasarlandı.

Ofis dijital ödeme işlemlerini ve şirketlerini teşvik etmek ve desteklemek adına kurulmasına rağmen, merkez bankasının dijital para birimi planlarının halen ciddi şekilde sürdüğü Opoku-Afari tarafından açıklanmış durumda.

İlk Açıklama Sonbaharda Gelmişti

Gana Merkez Bankası ödeme sistemleri departmanını 2016 yılında oluşturduğu duyurmuştu. Dijital ödemelerdeki teşvik ise departmanın kurulması itibariyle sürekli olarak desteklenmekte.

Departmanın bugüne kadar olan girişmlerini değerlendiren Opoku-Afari, BoG’in finans sektöründeki rekabetçi ve yenilikçi yapı için uygun ortam hazırlamaya çalışıyor ve sektöre liderlik ediyor.

Geçtiğimiz dönemde ise BoG, Gana Ticaret Bankası’nın “dijital para” düzenlemelerine izin vermişti. “Merkez bankası dijital parası”(CBDC) sözü ise yukarıda bahsettiğimiz gibi 2019 sonbaharında gelmişti.

Gana Merkez Bankası Başkanı Ernest Addison CBDC gelişiminin sanal bir alanda gerçekleştiğini ve bu sebeple yakın gelecekte ise düzenlemelerin sanal ortama uyum içerisinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Gana Bölgeye Öncülük Edebilir

BoG’in açıklamaları ise Çin, İsveç, Fransa ve Güney Kore gibi dijital para adımları atan ülkelerin yanında Afrika’daki ülkelerin de CBDC konusuna ilgi gösterdiğini net şekilde belirtmekte. Benzer şekilde Ruanda Ulusal Bankası da işlem verimliliğini artırmak ve ekonomide büyümeyi desteklemek için aracı olarak dijital para birimlerinin kullanılmasının öneminden bahsetmişti. Bu noktada araştırmalarının devam ettiğini belirten Ruanda Bankası yetkilileri, admların en yakın zaman içerisinde atılacağını belirtmiş durumda.

Afrika’da OTC platformları üzerinde gerçekleştirilen kripto para alım-satım işlem hacimlerindeki artış da bölgede para konusunda dijitale yönelimin sadece devlet boyutunda kalmadığını, halk arasında da dijital para birimlerine olan ilgi ve benimsenme oranının artıığını göstermekte.

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar