Muhabbit

GBTC Primi, Tarihinin En Düşük Noktasında!

GBTC’nin primi, tarihin en düşük noktası olan %-20,48’e düştü.

grayscale gbtc

Grayscale‘in ürünü Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), genellikle Bitcoin‘e göre tarihsel olarak yüksek bir primle işlem görüyordu. Ancak açıklanan yeni verilere göre üç ay boyunca art arda düşüş ile işlem gören GBTC en düşük seviyeye ulaştı.

GBTC

Veriler incelendiğinde GBTC’nin primi, tarihin en düşük noktası olan %-20,48‘e düştü. Bu, GBTC hisselerinin piyasa fiyatının net varlık değerinden (NAV) yaklaşık % 20 daha düşük olduğu anlamına geliyor.

GBTC Primi Son Üç Aydır Düşüşte

İlk olarak Şubat ayının sonlarında bir düşüş ile işlem görmeye başlayan GBTC’deki düşüşün arkasında birkaç faktörün yer aldığı söyleniyor. Bunlar arasında, Kanadalı Bitcoin ETF‘leri de dahil olmak üzere pazardaki yeni rekabetçi ürünler, büyük yatırımcılar tarafından oluşturulan satış baskısı ve GBTC’ye yeni para girmemesi yer alıyor.

Bu durumun düzelmesine yardımcı olacağı belirtilen Grayscale’in ana ortağı Digital Capital Group‘un, GBTC hisselerinde 750 milyon dolara kadar satın alacağını duyurması bile GBTC’nin düşüşüne yardımcı olmadı.

ETF Çözüm Olabilir

Hatırlanacağı üzere piyasa uzmanları kısa süre önce GBTC’yi bir Bitcoin ETF‘e dönüştürmenin Grayscale için en iyi seçenek olacağından bahsetmişlerdi. Hatta bunun üzerine Dünyanın en büyük kripto para birimi varlık yöneticisi Grayscale, GBTC’yi Bitcoin ETF’ye dönüştürmek için girişim başlattığını duyurmuş ve ardından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na tüm adımları tamamladığını belirten belgeleri sunmuştu.

Ancak firmanın CEO’su Michael Sonnenshein ABD’de düzenleyici ortamın bu durum için hala hazır olmadığını açıkladı.

Bilindiği üzere ABD düzenleyicileri, ülkede bir Bitcoin ETF’i henüz onaylamadı. Hatta Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun, VanEck tarafından önerilen Bitcoin ETF’i ile ilgili kararını ertelendiği biliniyor. Şu an tüm kripto para ekosistemi sürekli ertelenen veya red kararı çıkan ETF ile ilgili olumlu bir gelişmenin gerçekleşmesini ve bu durumun piyasaya olumlu olarak yansımasını bekliyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version