BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Gıda Ürünleri Blockchain ve IoT Teknolojisi ile Takip Edilecek!

VeChain, blockchain teknolojisinin yardımı ile gıda sektöründeki gereksiz masraflardan kurtulmak istiyor!

Yayın:

-

VeChain’in yakın zamanlı bir raporuna göre, blockchain teknolojisi ve IoT (nesnelerin interneti), gıda endüstrisinin zorluklarından bir kısmını çözebilir. Bu çözüm ile birlikte gıda endüstrisinin yılda 100 milyar$ tasarruf etmesi bekleniyor.

Raporda yer alanlara göre, yedi yıl içinde yılda yaklaşık 300 milyar$’ık gıda ürünlerinin tedariği boyunca izleneceği belirtildi.

Küresel gıda endüstrisinin tedarik zincirinde şeffaflık eksikliği ve takipsizliğinden ötürü, şirketler yılda milyarlarca dolar zarar ediyor. Örneğin, küresel şarap satışlarının  %20’sinin, yanı yaklaşık 6 milyar$’ının sahte ürünler olduğu tahmin ediliyor. İşler deniz mahsullerine gelince işler çok daha fazla kılçıklı bir hale geliyor. Kırlangıç balığı, yabani somon ve Atlantik morinalarının yaklaşık %25-75’i daha az arz edilen, daha ucuz ve daha kolay yetiştirilebilen türler ile değiştiriliyor.

Blockchain teknolojisinden yararlanarak gıda tedarik zinciri boyunca ürünleri takip etmek bu teknolojinin en güzel yanlarından biri olarak nitelendiriliyor. IBM, Walmart, Carrefour ve California Giant Berry Farms gibi birçok küresel endüstri liderinin bu teknolojiye ilgi göstermesi ise gelişimin en açık örneği.

IoT ve Blockchain’in Gücü

Blockchain ve IoT teknolojisi birbiriyle entegre kullanıldığında çok daha efektif bir hale geldiği için genellikle birlikte kullanılıyor. Örneğin IoT sensörleri ya da bir başka deyiş ile sıcaklık sensörleri, gıda malzemeleri hakkında olan bilgileri blockchain ağına yönlendirerek tüm tedarik zinciri boyunca şirketlere bilgi sağlayabilir.

Elde edilen bu veriler ile birlikte, bir gıda ürününün orijinalliğini, tazeliğini ve genel kalitesinin ne durumda olduğunu görebilmek için kullanılabilir. Hazırlanan raporda bu teknoloji kombinasyonu ile birlikte, gıda sektörünün milyarlarca dolar tasarruf edeceğine inanılıyor.

Tahminlere göre, IoT ve blockchain tabanlı çözümlerin, küresel sektörde gıda endüstrisi için yıllık 70 milyar$ maliyet tasarrufu ve 47 milyar$ gelir artışı sağlayabileceği söyleniyor. Ayrıca, gıda güvenliği risklerinden kaynaklanan 12-14 milyar$ arasındaki giderlerin düşürülmesi hakkında çalışmalar yapılıyor.

VeChain CEO’su Sunny Lu, konu hakkında şunları söyledi;

Uluslararası gıda ticareti ve büyük ölçekli izlenebilirlik deneyimimiz ile birlikte, blockchain teknolojisini gıda zincirine eklemek tüm iş modeline uzun vadeli bir fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda hazırlanan rapor, blockchain teknolojisinin gıda sektörüne başka hangi şekilde yardımcı olabileceğini de içeriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coca-Cola Tedarik Zinrici İçin DLT ve Ethereum Kullanacak

Coca-Cola iştirakı, Ethereum tabanlı The Baseline Protocol ile güçlenecek!

Yayın:

-

Bitcoin İle Otomattan Coca-Cola Almak Artık Hayal Değil!

ABD merkezli en büyük Coca-Cola şişeleme şirketinin ortağı, Coke One North America (CONA), “kurumlar arası tedarik zinciri işlemlerinde” şeffaflığı artırmak ve anlaşmazlıkları azaltmak için The Baseline Protocol’ü kullanacak.

Proje, CONA’nın dağıtılmış defter teknolojisi firmaları ile birlikte ortak protokolünü ve Unibright kurucu üyelerini barındıracak. Hem dahili şişeleme sağlayıcıları hem de harici hammadde tedarikçileri arasında kolaylaştırılmış işlemlere izin veren bir “Coca-Cola Şişeleme Limanı”nın kurulması sağlanacak.

Coca-Cola İştirakları Blockchain Benimsenmesini Hızlandırıyor

3 Ağustos’ta Unibright, CONA’nın blockchain teknolojisi kullanımını tedarik zinciri alanında genişletmeyi planladığını duyurdu.

Duyuru, en büyük 12 Kuzey Amerika Coca-Cola şişeleyicisinin, geçen yıl iç tedarik zinciri yönetimi için Hyperledger Fabric tabanlı bir blockchain platformu kullanmaya başlandığını ve şişeleyicilerin karmaşık tedarik zincirinde artan “şeffaflık ve verimlilik” sağladığını belirtti.

Yeni proje, CONA’nın kutu ve şişe dağıtan hammadde satıcıları gibi harici tedarikçileri dahil etmek için DLT kullanımını genişletecek.

Veri kayıtlarının ve “kuruluşlar arası karmaşık iş süreçlerini” kolaylaştırmasının yanı sıra duyuru, The Baseline Protocol‘ün token kullanımı ve merkezi olmayan finans kullanım durumları için uygulanabileceği belirtiliyor.

CONA Verileri 4. Çeyrekte Yayınlayacak

CONA için “entegre, özel DLT ağı” oluşturmak için veriler Ethereum (ETH) ağında geliştirilecek.

ConsenSys geliştiricisi ve Baseline Protocol’ün kurucu ortağı John Wolpert, “baselining”i farklı kayıtlar ve kayıt sistemleri arasında tutarlılığı sağlamak için genel Ethereum Mainnet’ini kullanma tekniği” olarak tanımladı.

Baselining, verilerin gerçekliğini doğrulamak için ana ağı “ara katman yazılımı” olarak kullanır; protokoller ilgilenen varlıkların verilerine diğer ağ katılımcıları tarafından erişim sağlanamadığından emin olmak için zero-knowledge proof kullanılır.

The Baseline Protocol, bu yılın Mart ayında, Microsoft, Ernst & Young ve ConsenSys tarafından başlatılmıştır.

The Baseline Protocol’ün ilk sonuçlarını 2020 senesinin dördüncü çeyreğinde sergilemesi bekleniyor. Ayrıca Unibright standart iş süreçlerine zerk-knowledge proof uygulanabileceğini, koordinasyon sorunlarını ve fatura belirteç kullanımını ortadan kaldırmak için temel alınan verilerin kullanılabileceğini göstermek istiyor

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

NetWalker Ransomware 4 Ayda 25 Milyon Dolar Çalmış!

Fidye yazılımı Netwalker, kullanıcılarına 25 milyon dolarlık bir gelir sağlamış.

Yayın:

-

Netwalker

Siber güvenlik şirketi McAfee, ilk olarak Ağustos 2019’da keşfedilen Mailto olarak bilinen bir fidye yazılımı olan NetWalker’ın faaliyetlerini gösteren bir araştırma raporu yayınladı.

Rapora göre, NetWalker operatörleri Mart 2020’den bu yana fidye ödemelerinden 25 milyon $’ın üzerinde para toplamış.

1 Mart – 27 Temmuz arasında, grup yaklaşık 2.795 Bitcoin (BTC) topladı ve bu durum onları siber suçlular arasında en karlı fidye yazılımlarından biri haline getirdi.

Rapora göre, miktarın birkaç farklı adrese ayrıldığı Bitcoin işlemleri, NetWalker’ın “hizmet olarak fidye yazılımı” servisi sağladığını gösteriyor.

McAfee’nin dediğine göre, diğer operatörlere sunduğu gelir paylaşımı sayesinde bu kadar büyük miktarda para elde edilmiş.

Kabiliyetleri Güçlendirmek

McAfee, NetWalker operatörlerinin daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük maliyetleri nedeniyle eski Bitcoin adreslerini SegWit adreslerine taşıdıklarını ve hizmet olarak bir fidye yazılımı olduktan sonra modus işlemlerinde ilerleme kaydettiklerini öne sürdü.

20 Mart tarihinden az iki darknet forumu, fidye yazılımına kötü amaçlı yazılımın yayılmasına ve mümkün oldukça karlı hale getirilmesine yardımcı olmak için bir gelir paylaşım şeması sunan NetWalker yetkililerinin yayınlarını paylaştı.

Zararlı yazılım inceleme şirketi Emsisoft’ta tehdit analisti Brett Callow konu hakkında şunları söyledi:

NetWalker büyük bir avcı ve özel sektör şirketlerinin yanı sıra daha büyük kamu kuruluşlarına yapılan çok sayıda saldırının sorumlusu.

Fidye yazılım gruplarının yaptığı miktarın hesaplanması son derece zor ve McAfee’nin de belirttiği gibi, 25 milyon dolarlık rakam küresel anlamda düşük bir rakam. Çünkü 2019 senesinde küresel çapta şirketler, fidye taleplerine karşılık olarak 25 milyon $’dan çok daha fazla ödeme yaptı.

Çalışma, Netwalker hedeflerinin çoğunun batı Avrupa ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nde olduğunu ekledi. Grup daha önce, aksine raporlar olmasına rağmen, corona virüs salgını nedeniyle hastaneleri hedeflemeyeceklerini açıklamıştı.

Crozer-Keystone Sağlık Merkezi, 19 Haziran’da NetWalker fidye yazılımı tarafından bir fidye yazılım saldırısına maruz kaldı. Saldırganlar, sistemin çalınan verilerini darknet aracılığı ile açık arttırmaya koydu.

Her şeye rağmen, bu tür fidye yazılım saldırısı yapan kişilere kesinlikle güvenilmemesi gerektiği belli oluyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.