Muhabbit

BLOCKCHAIN

Gıda Ürünleri Blockchain ve IoT Teknolojisi ile Takip Edilecek!

VeChain, blockchain teknolojisinin yardımı ile gıda sektöründeki gereksiz masraflardan kurtulmak istiyor!

Clock
Paylaş
Gıda Ürünleri Blockchain ve IoT Teknolojisi ile Takip Edilecek!

VeChain’in yakın zamanlı bir raporuna göre, blockchain teknolojisi ve IoT (nesnelerin interneti), gıda endüstrisinin zorluklarından bir kısmını çözebilir. Bu çözüm ile birlikte gıda endüstrisinin yılda 100 milyar$ tasarruf etmesi bekleniyor.

Raporda yer alanlara göre, yedi yıl içinde yılda yaklaşık 300 milyar$’ık gıda ürünlerinin tedariği boyunca izleneceği belirtildi.

Küresel gıda endüstrisinin tedarik zincirinde şeffaflık eksikliği ve takipsizliğinden ötürü, şirketler yılda milyarlarca dolar zarar ediyor. Örneğin, küresel şarap satışlarının  %20’sinin, yanı yaklaşık 6 milyar$’ının sahte ürünler olduğu tahmin ediliyor. İşler deniz mahsullerine gelince işler çok daha fazla kılçıklı bir hale geliyor. Kırlangıç balığı, yabani somon ve Atlantik morinalarının yaklaşık %25-75’i daha az arz edilen, daha ucuz ve daha kolay yetiştirilebilen türler ile değiştiriliyor.

Blockchain teknolojisinden yararlanarak gıda tedarik zinciri boyunca ürünleri takip etmek bu teknolojinin en güzel yanlarından biri olarak nitelendiriliyor. IBM, Walmart, Carrefour ve California Giant Berry Farms gibi birçok küresel endüstri liderinin bu teknolojiye ilgi göstermesi ise gelişimin en açık örneği.

IoT ve Blockchain’in Gücü

Blockchain ve IoT teknolojisi birbiriyle entegre kullanıldığında çok daha efektif bir hale geldiği için genellikle birlikte kullanılıyor. Örneğin IoT sensörleri ya da bir başka deyiş ile sıcaklık sensörleri, gıda malzemeleri hakkında olan bilgileri blockchain ağına yönlendirerek tüm tedarik zinciri boyunca şirketlere bilgi sağlayabilir.

Elde edilen bu veriler ile birlikte, bir gıda ürününün orijinalliğini, tazeliğini ve genel kalitesinin ne durumda olduğunu görebilmek için kullanılabilir. Hazırlanan raporda bu teknoloji kombinasyonu ile birlikte, gıda sektörünün milyarlarca dolar tasarruf edeceğine inanılıyor.

Tahminlere göre, IoT ve blockchain tabanlı çözümlerin, küresel sektörde gıda endüstrisi için yıllık 70 milyar$ maliyet tasarrufu ve 47 milyar$ gelir artışı sağlayabileceği söyleniyor. Ayrıca, gıda güvenliği risklerinden kaynaklanan 12-14 milyar$ arasındaki giderlerin düşürülmesi hakkında çalışmalar yapılıyor.

VeChain CEO’su Sunny Lu, konu hakkında şunları söyledi;

Uluslararası gıda ticareti ve büyük ölçekli izlenebilirlik deneyimimiz ile birlikte, blockchain teknolojisini gıda zincirine eklemek tüm iş modeline uzun vadeli bir fayda sağlayacaktır.

Aynı zamanda hazırlanan rapor, blockchain teknolojisinin gıda sektörüne başka hangi şekilde yardımcı olabileceğini de içeriyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar