Muhabbit

Google, Saldırıya Uğrayan Bulut Hesaplarının Kripto Para Madenciliği İçin Kullanıldığını Açıkladı!

“The Thread Horizons” isimli rapor, “kötü niyetli kişilerin ihlal edilmiş Bulut hesaplarında kripto para madenciliği yaptığını” saptadı.

google muhabbit

google muhabbit

Geçtiğimiz hafta yayımlanan bir rapora göre, Google Cloud Platform hizmetinde saldırıya uğrayan hesapların çoğunun kripto para madenciliği için kullanıldığını gözler önüne seriyor.

The Thread Horizons” isimli rapor, “kötü niyetli kişilerin, ihlal edilmiş bulut hesaplarında kripto para madenciliği yaptığını” saptadı.

Rapora göre, kısa bir süre içinde saldırıya uğrayan 50 Google Cloud Platform örneğinden %86’sı, genellikle GPU/CPU veya Chia madenciliği yapıyor.

İlginizi çekebilir: Chia Madenciliği Nasıl Yapılır?

Saldırı detaylarına inecek olursak Google, vakaların birçoğunun güvenlik açıklarına sebep olan üçüncü taraf uygulamalarını kullandığını iddia etti. Google’a göre bu uygulamalar, “kötü niyetli yazılımları” içinde bulunduruyor.

Google: Güvenlik İhlali Yaşayan Kullanıcılar Zayıf Parolalar Tercih Ediyor!

Ayrıca Google, güvenlik ihlali yaşayan hesapların %48‘i API bağlantısı yapan ve hesaplarında zayıf bir şifre kullanan kişiler olduğunu belirtti.

Yani bu tür hesaplar, kolay bir şekilde saldırganların hedefi haline gelebilir ve ihlal edilebilir konuma giriyor. Ayrıca ihlal edilen örneklerin %26’sı, sahibi tarafından kurulan üçüncü taraf uygulamalardaki güvenlik açıkları ile ilişkilendiriliyor.

Ne yazık ki rapor, saldırıya uğrayan hesaplara ait bir zaman çizelgesi sağlamıyor. Fakat dijital uygulamaların madenciler için bir hedef olmaya devam ettiğini de bizlere gösteriyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version