Muhabbit

Google, Sam Bankman-Fried’ın Finanse Ettiği Bir AI Firmasına 300 Milyon Dolar Yatırım Yaptı

Google yeni ortaklığını açıkladı.

Google Cloud, yapay zeka (AI) startup şirketi Anthropic’e 300 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı. Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried da, FTX’in iflasından 6 ay önce bu şirkete 500 milyon dolar yatırım yapmıştı.

300 milyon dolarlık yatırım, öncelikle 4 Şubat 2023 tarihinde Financial Times tarafından bildirildi. Sonrasında ise aynı gün Anthropic şirketi Google Cloud ortaklığını kabul etti.

Yapılan ortaklık duyurusunda Anthropic ayrıca, B Serisi fon arttırma turunda Alameda Research CEO’su Caroline Ellison, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried gibi isimlerin de katıldığını açıkladı. Yapılan açıklama şu şekildeydi:

“B Serisi fon arttırma turu eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried tarafından yönetildi. Bu tura ayrıca, Caroline Ellison, Jim McClave, Nishad Singh, Jaan Tallinn ve gelişmekte Olan Risk Araştırmaları Merkezi (CERR) katıldı.”

Crunchbase’e göre, Bankman-Fried’ın öncülük ettiği fon artırma turu 2022 Nisan ayında gerçekleşti. The New York Times’ın raporuna göre ise bu fon turunda 580 milyon dolar toplandı. Toplanan bu tutarın 530 milyon doları Bankman-Fried ve onun iş arkadaşlarından geldi. Ancak bu tutarın daha fazla olduğunu düşünenler de bulunuyor.

FTX’in alacaklılarından bir tanesi Bankman-Fried’ın yapay zeka şirketine 1,1 milyar dolar civarında yatırım yaptığına inandığını açıkladı. Ancak alacaklı rakam hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Twitter’daki kripto para topluluğunun bazı üyeleri ise Bankman-Fried’ın bu yapay zeka şirketinde sahip olduğu hisselerin, FTX’in devasa borcunu kapamak için kullanılıp kullanılmayacağını merak ediyor.

Anthropic şirketi Google Cloud’un araştırmalarına yoğunlaşacak

Yapılan ortaklı sonrasında Anthropic, Google Cloud’un GPU ve TPU kümelerini OpenAI’nin ChatGTP’sine benzer şekilde “Claude” adlı AI sohbet kutusunu eğitmek, genişletmek ve uygulamak için kullanacak.

Financial Times’ın raporuna göre, Google Cloud, Anthropic’in hisselerinin %10’unu satın aldı.

FTX’in iflas davasındaki borcun büyük kısmının nereden kaynaklanacağı araştırılmaya devam ederken, Bankman-Fried, 3 Ocak 2023 tarihinde kendisine yöneltilen sekiz dolandırıcılık ve komploya dayalı suçlamanın tamamında şahsen suçsuz olduğunu iddia etti.

Sam Bankman-Fried, 2 Ekim 2023 tarihinde yapılacak olan duruşmaya kadar ebeveyninin Kaliforniya’daki evinde ev hapsinde tutulacak.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version