Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43233.1
-1.35%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2341.02
3.91%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.66
-0.41%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.2
0.48%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Grayscale Haftalardır Bitcoin Almıyor! Neler Oluyor?

Grayscale cephesinde haftalardır yaşanan bir durgunluk söz konusu!

Clock
Paylaş
Grayscale Haftalardır Bitcoin Almıyor! Neler Oluyor?

Grayscale’ın Bitcoin satın alma oranına baktığımız zaman, kripto para fonu yönetim şirketi var olan her bir Bitcoin’i satın almaya çalışıyor gibi görünüyordu. Ancak bu durum üç haftadan daha uzun bir süre önce durdu ve o günden bu güne Grayscale tek bir Bitcoin bile satın almadı.

728×90 muhabbit - Grayscale Haftalardır Bitcoin Almıyor! Neler Oluyor?300x250 muhabbit - Grayscale Haftalardır Bitcoin Almıyor! Neler Oluyor?

Grayscale Bitcoin Güven Fonu (GBTC), normal şartlar artında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) haftalık bir şekilde en son Bitcoin alımlarını açıklayan bir belge yollar. Ancak bu tarz bir belgenin en son gönderildiği tarih, şirketin yaklaşık 20.000 BTC satın aldığı tarih olan 25 Haziran’dı. GBTC’nin ikinci çeyrek raporuna göre, haftada ortalama 57.8 milyon dolarlık yatırım yapıyor.

Bir Grayscale sözcüsü, BTC alımlarındaki durgunluğun geçici olduğunu ve idari anlamda sessiz bir dönemden kaynaklandığını belirtti:

Grayscale içinde idari anlamda sessiz bir dönem geçiriyoruz.  Güven Fonu, 10 Temmuz Cuma günü saat 16.00 ET’de eski haline geri dönecek.

Grayscale o dönemden bu güne Bitcoin alımları hakkında SEC ile herhangi bir belge paylaşmadı.

Grayscale Bitcoin’e Olan Kurumsal İlginin Göstergesi

GBTC’de yatırımcılar her bir hisse alımı karşısında belli bir BTC miktarı satın alır. GBTC’de alınan her bir hissenin BTC karşılığı yaklaşık olarak 0.00095891 olarak görünüyor.

İkinci çeyrekte, Grayscale’a yapılan yatırımların %84’ü kurumsal yatırımcılardan, çoğunlukla riskten koruma fonlarından geldiği açıklandı. Dolayısıyla bu geri dönüş, varlığa olan kurumsal ilginin bir kanıtı  olarak görünüyor. Şirket ayrıca, madenciliğinden daha fazla Bitcoin satın aldığı ile övünüyor.

Bitcoin’in Mayıs ayında yaşadığı halvingden sonra, 2020’nin ikinci çeyreğinde GBTC aynı dönemde yeni çıkarılan Bitcoin sayısının üstüne çıktı. Yeni çıkarılan Bitcoin’lere kıyasla GBTC’ye çok fazla giriş olduğundan, arz kısmına önemli bir azalma var. Bu durum Bitcoin’in fiyatı için olumlu bir işaret olabilir.

Kurumsal Yatırımcılar Neden Sessiz?

Bu ani duruşun bir kaç olası açıklaması var. İlk olarak mevsimlik durgunluk, Temmuz ayı her zaman yatırım faaliyetlerinde yavaş bir ay olarak kayıtlara geçer. Birçok varlık yöneticisi seyahat eder ya da tatile çıkar. Bir başka sebep ise Bitcoin’in son birkaç ay içerisinde kayda değer bir hareket yapmamış olması da olabilir.image 14 - Grayscale Haftalardır Bitcoin Almıyor! Neler Oluyor?

Bitcoin’in haftalık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Kara perşembe sonrasında yaşanan hızlı toparlanma, gelenekse pazarlarda sıkıntı yaşayan ve teşvik paketlerindeki belirsizliklerden rahatsız olan yatırımcıların dikkatini çekti. Ancak Mayıs ayının başından beri Bitcoin “kararsız” bir duruş sergiledi.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar