Muhabbit

Güney Kore, Gary Gensler ile NFT’leri ve Kripto ETF’leri tartışacak

Güney Kore’nin en üst düzenleyici kurumu, kripto para ETF’leri ve NFT’lerle ilgili fikir alışverişi yapmak için ABD’nin düzenleyici kurumu SEC ile görüşmek istiyor. SEC Başkanı Gary Gensler ile 2024 Mayıs ayında bir araya gelecek olan Güney Kore Finansal Hizmetler Başkanı, NFT’lerin sınıflandırılması ve kripto para ETF’lerinin onaylanması hakkında konuşacak.

Güney Kore’nin yerel haber ajansına göre, Kore hükümeti şu ana kadar NFT’leri, kripto paralar kadar etkili bulmadığı için sanal varlıklar olarak sınıflandırmadı. Ancak, Güney Kore‘den Mali Denetim Servisi Şefi Lee Bok-hyun’un, sıklıkla alınıp satılmasından dolayı NFT’lerin yasal statüsünü Gary Gensler ile görüşmeyi planladığı bildiriliyor.

2021 yılında Güney Kore’de 34 kripto para platformu kapandı

NFT’lerin sanal varlık sınıfına alınması ve yasal statü kazanması, finansal düzenleyicilere bu tokenlar hakkında yargı yetkisi verecek. NFT’lerin ihraççıları ve dağıtıcıları da yerel kripto varlık hizmet sağlayıcılarına uygulanan katı düzenleme kurallarıyla karşı karşıya kalacak. Güney Kore’de kripto para borsalarına yönelik ilk kurallar Eylül 2021’de yürürlüğe girdi. Ardından ülkedeki 34 yerel kripto para platformu, yasal gereksinimleri karşılayamadığı için kapandı.

Güney Kore spot Bitcoin ETF’leri onaylar mı?

Mali Denetim Servisi Şefi Lee Bok-hyun, Gary Gensler ile Güney Kore’de spot Bitcoin ETF‘lerinin onaylanması kararını da görüşecekler. Güney Kore, halihazırda yerel kurumların kripto paralarla ilgili ürünleri piyasaya sürmesini engelliyor ve şirketlerin denizaşırı merkezli spot Bitcoin ETF’lerine aracılık etmesini de yasaklıyor.

Ayrıca, Güney Kore’de 10 Nisan’da yapılması planlanan genel seçimler öncesi spot Bitcoin ETF’lerin gündeme gelmesi, siyasi partiler açısından olumlu. Bununla beraber, 2024 Temmuz ayında Güney Kore’de yatırımcıları koruması amaçlanan yasal bir çerçevenin ilk yarısı yürürlüğe girecek. Token ihracına bir standart getirmesi beklenen ikinci yarısı ise halen geliştirilme aşamasında.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version