Muhabbit

BITCOIN

Güney Kore’de Bitcoin Ve Kripto Gelirlerinden Vergi Alınacak

Yasa tasarısının parlamentoda onaylanması halinde sadece Bitcoin’in kendisi değil, Bitcoin Madenciliği de vergilendirmeye tabi olacak.

Clock
Paylaş
Güney Kore’de Bitcoin Ve Kripto Gelirlerinden Vergi Alınacak

Yeni yasal düzenleme ile Bitcoin (BTC) ve diğer kripto gelirlerinin vergilendirilmesi Güney Kore’de gündem olmuş durumda.

Yasa tasarısının parlamentoda onaylanması halinde sadece Bitcoin’in kendisi değil Bitcoin Madenciliği de vergilendirmeye tabi olacak.

Güney Kore Ekonomi Bakanlığı, yeni hazırladıkları tasarı ile birlikte mevcut vergi yasasına Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteğiyle kripto para endüstrisini de dahil etmeyi planlıyor.

Eylül ayı ile birlikte tasarı parlamentoya sunulacak. Güney Kore’li yetkililer ise tasarının onaylanacağına kesin gözüyle bakıyor. Onayın ardından yasa 2021 yılı itibariyle yürürlüğe girmiş olacak.

Bu sayede kripto paraların nakite çevrilirken elde edilen karın vergilendirilmesi sağlanmış olacak. Kripto para birimleri arasında ticaret şimdilik vergiden muaf olacak.

Dijital varlıkların transferinde yerli ve yabancı yatırımcıların kazançları üzerinden alınabilecek gelir vergisini de gözden geçiriyoruz.

Tasarının Eylül ayında parlamentodan geçeceğini beliten yetkililer vergilendirmenin 2021 itibariyle başlayacağının alıtını çiziyor.

Planlanan değişiklikler oldukça normal. Gelirin olduğu yerde mutlaka vergi de olacaktır.

Kripto Uzmanları Yasa Onaylanamaz Diyor

Güney Kore’de bulunan kripto uzmanları ise yasanın onalynamayacağını düşünüyor. Mevcut yasa içerisinde Bitcoin bir varlık olarak kabul edilmiyor. Uzmanlara göre bu durum yasanın onaylanamamasına sebep olacak.

Geçtiğimiz yıl da Kore dijital varlıkları vergilendirmek adına bir girişimde bulunmuş, fakat yasa yukarıda bahsettiğimiz eksiklikler sebebiyle onaylanamamıştı.

Mevcut yasada bir değişiklik yapılmadan benzer bir vergilendirme tasarısının parlamentoya sunulması ise tam bir soru işareti.

Kripto paralara gelebilecek bir gelir vergisi düzenlemesi için siz nasıl yorumlarsınız? Sizce benzer atılımlar ülkemizden de gelebilir mi?

 

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar