Muhabbit

Güney Kore’de Kripto Para Birimleri İçin Yeni Düzenlemeler Yolda

Güney Kore finans otoriteleri, merkezi kripto para birimleri borsalarındaki token listelemeleri için daha sıkı düzenlemeler getiren yeni yönergeler yayınlamayı planlıyor.

Nisan ayının sonu veya en geç Mayıs ayının başında yürürlüğe girecek olan bu düzenlemelerle, yerel medya News1’e göre, Güney Kore finans otoriteleri, yerel borsalarda hacking olayları yaşanmış dijital varlıkların listelenmesini yasaklayacak. Bu yasaklamalar ancak sorunun kökeni tam olarak belirlendikten sonra kaldırılabilecek.

Buna ek olarak yabancı dijital varlıklar, Güney Kore pazarı için bir beyaz kağıt veya teknik manüel yayımlandıysa yerel borsalarda listelenebilecek. Ancak bir lisanslı değişimde zaten iki yıldır listelenmiş tokenler bu yeni kriterleri karşılamak zorunda olmayabilir. Ayrıca yayımlanan direktifler, ihraççılar, gerçek dolaşım ile açıklanan miktar arasında farklılıklar gibi esas bilgileri yeterince açıklamazsa, borsaların kripto para birimlerini listelerinden çıkarmalarını gerektirebilir.

Görüş Toplama ve Mevzuat Güncellemeleri

Güney Kore hükümeti, yerel borsalardan görüş topluyor. 2023 yılının sonlarından itibaren, Mali Denetim Hizmeti, Digital Asset Exchange Association gibi paydaşlardan geri bildirim alarak listeleme yönergeleri oluşturuyor. Mali Hizmetler Komisyonu, Güney Kore’deki finans kurumlarını ve finansal piyasaları denetlemekten sorumlu bir devlet kurumudur. Güney Kore hükümeti Şubat ayının başlarında Sanal Varlık Kullanıcılarının Korunması Yasası’na yeni bir güncelleme yayınladı.

Bu mevzuat yasa dışı kârların miktarının üç ila beş katı arasında değişen para cezaları ve bir yıldan fazla sabit süreli hapis cezası gibi ciddi cezai yaptırım önlemleri getiriyor. Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon bir Güney Kore vatandaşı ile ilgili yaşanan ciddi endüstri krizi bu yasa değişikliğini tetikledi. Terra’nın 2022 Mayıs’ında yaşadığı çöküş,450 milyar dolardan fazla kayba neden oldu.

Dijital Takip ve Şüpheli İşlem Artışı

Güney Kore’nin en yoğun nüfuslu ili olan Gyeonggi İl Vergi Adaleti Departmanı, 2023 yılında vergi kaçıranların kripto hesaplarına yönelik dijital bir takip sistemi uygulayarak 6.2 milyar won (4.6 milyon dolar) tutarında beyan edilmemiş vergi topladı. Güney Kore’nin Mali İstihbarat Birimi 2023 yılında,2022’ye kıyasla yerel dijital varlık borsalarında %49 daha fazla şüpheli işlem bildirildiğini açıkladı.14 Şubat’ta, FIU, kripto piyasasını düzenlemeyle ilgili kritik verileri ve stratejik girişimleri vurgulayan 2024 çalışma planını ortaya koydu.

Son Yazılar

Exit mobile version