Muhabbit

Güney Kore’de kripto para suç oranı %49 arttı

Güney Kore Mali İstihbarat Birimi bugün yayımladığı raporda, kripto paralarda şüpheli işlemlerin 2022 yılına kıyasla yüzde 49 arttığını söyledi. Yetkililer yasa dışı işlemlerin engellenmesi için yeni yollar arıyor.

Yeni yayımlanan rapora göre; 2023 yılında ülkede kara para aklama, piyasa manipülasyonu ve yasa dışı birçok faaliyette kullanılan 16.076 kripto para işlemi olayı var. Ülkenin Mali İstihbarat Birimi, yerel şirketlerle aktif iletişim sayesinde işlemlerin raporlandığını ve sayıdaki artışın tespit edildiğini belirtti.

Ayrıca kurum, soruşturma yapılması için kolluk kuvvetlerine yönlendirdiği şüpheli kripto para olaylarının geçtiğimiz yıla göre yüzde 90 arttığını söyledi.

Güney Kore, kripto para suçlarına karşı hazırlık yapıyor

Mali İstihbarat Birimi, şüpheli durumlarda yerel savcılar soruşturmaya başlamadan önce kripto para işlemlerini hemen askıya alacakları yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistemin ön araştırma sürecinin mart ayında tamamlanması planlanıyor.

Tüm bunlara ek olarak; Güney Kore Gümrük Ofisi bugün, yasa dışı döviz işlemlerinin yaklaşık yüzde 88’inin kripto varlıklar olduğunu açıkladı. Ayrıca bu işlemlerin bazılarında vergi kaçırmak maksadıyla anlaşmaların gizlenmesi için kripto paralar kullandığını duyurdu.

Güney Kore’nin en üst düzey mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu geçtiğimiz hafta yayımladığı duyuruda; yasa dışı piyasa eylemleri gerçekleştiren kripto para suçlularının, 19 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yeni yasa kapsamında ömür boyu hapis de dahil olmak üzere ağır cezalarla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Kaynak: The Block

Son Yazılar

Exit mobile version