Muhabbit

Güney Kore’deki Kripto Para Düzenlemeleri Borsalarda Endişe Yaratıyor!

Güney Koreli borsaların 24 Eylül’den önce doğrulama sistemlerini uygulamaya koymaları gerekiyor.

Güney Kore muhabbit

Financial Times’ta yayımlanan bir habere göre, Güney Kore’de faaliyet gösteren kripto para borsalarının işletme lisansları almasına dört aydan az bir süre kala, birçoğu yeni yasal gerekliliklere uymakta zorlanıyor. 

Bilindiği üzere Güney Kore, küresel olarak en aktif kripto para pazarları arasında kabul ediliyor ve son raporlar, ülkenin 20’li ve 30’lu yaşlarındaki çalışanlarının çoğunun tam zamanlı kripto para yatırımcısı olmak için işlerini bıraktığını iddia ediyor. Kripto paralara olan bu ilgi, zaman zaman Bitcoin fiyatını yerel borsalarda şişmesine neden olurken, bunun yanında Kimchi priminin de bu yılın başlarında % 22’ye kadar yükselmesine neden oldu.

Güney Kore’nin düzenleyicileri de, bu duruma el atmak için, kullanıcıların ve işletmelerin kurallara uymasını sağlamak üzere çeşitli önlemler uygulamaya çalışıyor.

Bu kapsamda Ulusal Meclis tarafından Mart 2020’de kabul edilen Belirli Finansal Bilgilerin Raporlanması ve Kullanılmasına İlişkin Kanun’da yapılan değişikliğe göre, kripto para birimi ticaret platformları, kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadeleyi amaçlayan Finansal Eylem Görev Gücü (FATF) yönergelerine uymak zorunda kalacak. Bunun yanında, borsaların ülkede faaliyet göstermesi için Finansal Hizmetler Komisyonu’ndan (FSC) ve Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı’ndan 24 Eylül tarihine kadar onay alması gerekiyor.

Devlet Kontrolü Sağlamak İstiyor!

Yeni kurallar, borsaları ve cüzdan operatörlerini gerçek isim doğrulama sistemlerini dahil etmeye mecbur ediyor. Bununla birlikte, Upbit, Bithumb, Korbit ve Coinone gibi Kore’nin büyük borsalarının gerekli bankacılık ortaklıklarını sağladıkları ve FSC’ye kaydolmaya hazırlandıkları bildirilirken, birçok küçük platformun sorunlarla karşı karşıya oldukları söyleniyor.

Güney Kore’deki bankaların, her ne kadar popüler olsalar da, hâla kripto para işletmeleriyle iş yapmak konusunda isteksiz oldukları söyleniyor. Bankaların bu konuda duydukları en büyük endişenin ise kripto para birimleriyle ilgili herhangi bir yasadışı faaliyetten sorumlu tutulmalarından kaynaklanıyor.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version