Muhabbit

Haftalık On-Chain Değerlendirmesi Hafta 38, 2021

Bu hafta $43789 ve $48730 aralığında gezen Bitcoin için on-chain tarafında gidişat nasıl birlikte bakalım.

on-chain-38-muhabbit

on-chain-38-muhabbit

Kararsız bir hafta geçirdiğimiz piyasada fiyatlar oynaklığını korurken önceki yaşadığımız düşüş sonrası bir nebze de olsa konsolidasyon aralığına girdik diyebiliriz. Bu hafta $43789 ve $48730 aralığında gezen Bitcoin için on-chain tarafında gidişat nasıl birlikte bakalım.

38. Hafta Bitcoin Fiyat Grafiği

Piyasanın aşağı yönlü volatilitesi devam ediyorken bu hafta uzun vadeli yatırımcıların (LTH) stratejik olarak satış yaptığı Bitcoin’de borsalardan çıkış da devam etti.

On-chain tarafta ağın güvenliğini ölçebileceğimiz bir metrik olan Thermocap ise $30B seviyesini geçti.

Bu hafta geleneksel piyasalarda yaşanan belirsizliğin de dolaylı yoldan etkilediği piyasada (Çin-Evergrande) sosyal sentiment biraz temkinli olsa da on-chain ve madenci taraflarında gidişatın olumlu olduğunu görüyoruz.

Temmuz ayının sonundan bu yana fiyatlar $31k seviyesinden $52k’ya giderken piyasadaki yatırımcıların ortalama günlük $1B seviyesinde kâr realizasyonu yaptığını görüyoruz.

Bitcoin: Net Realized Profit/Loss Grafiği

Bu durum bize piyasanın bu satış baskısını absorb edebildiğini ve piyasaya yeni paranın girdiğini gösteriyor.

Bu yapılan piyasa hareketini kimin gerçekleştirdiğini daha yakından görmek için harcanan coinleri yaş grubuna alıp inceleyebileceğimiz bir metrik olan Spent Output Age Bands (SOAB) grafiğine bakabiliriz.

6 aydan yaşlı coinlere baktığımızda Ağustos ayı boyunca sert bir yükseliş varken Eylül ayında gördüğümüz düşüş bize satış yapan kesimin LTH’lar olduğuna dair bir ipucu veriyor.

Bitcoin: Spent Output Age Bands Grafiği (6 Aydan Yaşlı Coinler)

Bu hafta itibariyle 6 aydan büyük coinlerin harcanma oranı bütün coinlere oranla %4’e geriledi.

Long Term Holder nedir için bu flood’u okuyabilirsiniz.

Harcama davranışlarının genelini ölçebileceğimiz bir metrik olan Spent Output Profit Ratio’yu LTH’lar için incelediğimizde (LTH-SOPR) Temmuz ayının başından bu yana volatilitesinin arttığını görüyoruz.

SOPR hesabı ile ilgili bir ön bilgi vermek istiyorum, SOPR’nin 2.0 olması ilgili grubun (LTH, STH veya ağın komplesi) o gün %200 kâr realize ettiğini anlamına gelir.

Buradan yola çıkarak $BTC fiyatını SOPR değerine bölerek ilgili grubun maliyetini hesaplayabiliriz (az sonra analizimizde kullanacağız).

Örneğin: LTH-SOPR 2.0 ve $BTC $36k ise LTH’ların maliyeti $36k/2.0 = $18k sonucuna varırız.

LTH-SOPR’deki oynaklığın son zamanlarda artması bize LTH’ların maliyet aralığının da genişlediğini bize gösteriyor.

(Önemli not: Glassnode orijinal çiziminde LTH-SOPR 2 seviyesi yanlış çizilmiş, doğrusunu ben elimle ekledim).

Bitcoin: Long Term Holder SOPR (LTH-SOPR)

LTH-SOPR 1.5 ile 2 arasındayken maliyet hesabı yaptığımızda:

Alt kısım olan LTH-SOPR 1.5’ta $18k — $23k arası ve Üst kısım olan LTH-SOPR 2 için ise $24k — $31k arası bir maliyet aralığı çıkıyor.

Buradan da anlıyoruz ki Mayıs (~5 ay öncesi) ayından günümüze LTH’ların maliyeti $18k ile $31k aralığında bulunmakta.

Buradan çeşitli çıkarımlar yapabiliriz, bunlardan ilki ise bu fiyat aralığı 2020–2021 boğasında görülen fiyatlar olmakla birlikte artık LTH’lar da eskisi kadar pasif değil, aktif olarak trade etmeye başlamışlar ve yeri geldiğinde kâr alımı risklerini azaltma gibi yöntemleri tercih ederek 2021 başına göre daha hareketli bir piyasa oyuncusu olma yönündeler.

Bu çıkarımımızı biraz daha detaylandırmak için LTH’ların maliyetlerinin gidişatını direk hesaplatarak grafiğe dökebiliriz. (Fiyat / LTH-SOPR)

Bitcoin: Long Term Holder Spent Cost Basis

Mayıs ayındaki düşüş öncesi yaklaşık maliyetin $8k seviyesinde olduğu LTH’ların sonrasında harekete geçtikleri ve alımları doğrultusunda maliyetlerinin yükseldiğini (Eylül itibariyle $18.4k — $30.4k) gözlemleyebiliyoruz.

Borsa bakiyeleri tarafında ise düşüşler bu hafta da devam ederek en son 2018 Şubat ayında gördüğümüz seviyeler olan %13’lere kadar gerilemiş durumda.

Bitcoin: Percent Balance on Exchanges

O tarihlerde Bitcoin $6k ile $10k arasında fiyatlanıyorken Mart 2020’den itibaren fiyatın $3.8k’dan Nisan ayında $64’k ya kadar çıkması da piyasaya ciddi miktarda paranın girdiğini bize gösteriyor.

Bu fikrimizi doğrulamak için borsalara giren ve çıkan miktarın net değişimine bakabiliriz. Mart 2020’den günümüze Exchange Net Position Change metriği bize negatif (outflow) bir grafik çizerken, bu hafta itibariyle aylık yaklaşık -92k $BTC çıkış seviyelerini görmüş bulunmaktayız.

Bitcoin: Exchange Net Position Change

Bu değişime birbirine yakın giriş çıkışı olan borsalar bazında da bakabiliriz.

Birbirine benzer coin akışına sahip Bittrex, Bitfinex, Kraken, Gemini ve Binance’in bakiyelerine birlikte baktığımızda 2020 ve 2021 boyunca girişlerin yoğunlukta olduğunu görüyoruz.

Bitcoin: Borsa Bakiyeleri (Bittrex, Bitfinex, Kraken, Gemini ve Binance)

Borsa bazında ise Başı Binance ve Gemini çekmiş Mayıs sonrası ise genel olarak çıkışlar başlamış.

Birbirine benzer coin akışına benzer diğer grup olan borsalara baktığımızda (Bitstamp, OKEx, Huobi ve Coinbase) çıkışlar Mart 2020’den bu yana devam etmiş hatta günümüze yaklaştıkça hızlanmış diyebiliyoruz.

Bitcoin: Borsa Bakiyeleri (Bitstamp, OKEx, Huobi ve Coinbase)

Bitcoin’de büyük madenci göçünden bu yana yükselmeye devam eden hashrate bu hafta itibariyle 2021’in en düşük seviyesinden yaklaşık %52 geri toparlayarak 137 Exahash’i görürken cihazların kapanması öncesi tüm zamanların en yüksek hashrate’i olan 184 EH’in göç ile yarısını kaybettiğimizi düşündüğümüzde cihazların toplamının çeyreğinin hala devre dışı olduğu çıkarımını yapabiliriz.

Bitcoin: Mean Hash Rate

Madenci cüzdanlarına baktığımızda madencilerin 2020 ve 2021 boyunca önceki piyasa döngülerine göre daha fazla HODL etme eğiliminde olduklarını gözlemleyebiliyoruz.

2021 Ocak ve Şubat aylarında madencilerin yükselişe istinaden sert satışları sonrasında, o tarihten itibaren günümüze kadar olan süreçte 14 binden fazla $BTC biriktirdiklerini görüyoruz.

Bitcoin: Miner Unspent Supply

Ağustosta harcanan 1360 $BTC haricinde madenci HODL davranışının artma trendi devam ediyor.

Bitcoin’in fiyatlamasında ağ güvenliğini kullanarak çıkarım yapabileceğimiz bir metrik olan Thermocap’e baktığımızda ise bu veri bize bugüne kadar madencilere ödenen blok ödüllerinin ödendiği tarihteki USD cinsinden değerlerinin toplamı olarak karşımıza çıkar.

Böylelikle Thermocap’i Bitcoin protokolünün madencilere ödediği ödül olarak özetleyebiliriz. Buradan da aslında yapabileceğimiz çıkarım, Thermocap ile dolaşımdaki bütün Bitcoin’ler için üretim maliyetinin üst sınırı olan bir değer elde etmiş oluyoruz.

Bitcoin: Aggregate Security Spend (Thermocap)

Bu hafta itibariyle Thermocap $30.3B seviyesinde ve Bitcoin’in piyasa değeri $900B seviyesindeyken, Thermocap’i maksimum üretim maliyeti olarak kabul ettiğimizde Bitcoin, üretim maliyetinin yaklaşık 29.7 katı üzerinden fiyatlanmakta, bu da madencilerin tüm zamanları göze aldığımızda %2870’lik bir premium ile üretim yaptıklarını gösterir.

Glassnode analisti Permabull Niño tarafından geliştirilen Thermocap’in çeşitli katlarını çizerek toplam üretim maliyetinin artışını hesaplamaya yarayan blok ödülü modeline bakabiliriz.

Bitcoin: Block Subsidy Model (Thermocap Derived)

Buradan bazı çıkarımlar yaptığımızda her döngüde minimum üretim maliyetinin yükseldiğini görüyoruz.

Thermocap 1x, 2011 ayı piyasasındaki dip seviyeyi, Thermocap 2x, 2015 ayı piyasasındaki dip seviyeyi ve Thermocap 6x, 2018–19 ve 2020 Marttaki dip seviyeyi çok güzel modelleyerek destek olarak çalışmış.

Piyasa büyüdükçe üretim maliyetlerinin katlanarak artmasına istinaden boğa döngüleri tepeleri ise geçmişte genelde Thermocap’in 32 veya 64 katı arasında gerçekleşmiş.

Güncel fiyatlardan Thermocap’in 64 katı Bitcoin için $1.94T’lik bir piyasa değeri verirken bu da $BTC için yaklaşık $103k seviyesine denk geliyor. Güncel $BTC fiyatı ise şu anda Thermocap’in 32 katından biraz alçakta olmakla birlikte piyasa değerimiz bu hafta itibariyle $969B seviyesinde.

Piyasa değerini doğrudan Thermocap ile karşılaştırdığımızda ise Market Cap to Thermocap Ratio grafiği karşımıza çıkıyor.

Bitcoin: Market Cap to Thermocap Ratio

Bir osilatör olan bu metrik, Bitcoin’in üretim maliyetinin premium’unun (piyasa değeri) üretim maliyetine oranı olarak hesaplanır.

Bu grafikte dip seviyesinin sürekli yükselmesi bize üretimin kârlılığının arttığını gösterirken, boğa piyasalarının tepelerinin ise geçmişte istisnasız olarak Thermocap’in 32 katını geçtiğini göstermiş.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

@Spectura

Twitter hesabımı takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İngilizce orijinal kaynak için Glassnode ekibine teşekkür ederiz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version