Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $44407.03
2.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2364.78
-0.08%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $29.74
11.80%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $239.4
2.75%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

Halving Canaan’a Yaramadı! Hisseler Dibe Düştü!

Canaan Interactive’in hisse fiyatları durmadan düşüyor!

Clock
Paylaş
Halving Canaan’a Yaramadı! Hisseler Dibe Düştü!

Halka açık olan bir kaç kripto madencilik ekipmanı üreticisinden biri olan Canaan Creative’in hisseleri, 2$’ın altına düştü. Kasım ayında halka açılan şirket, en düşük hisse fiyatlarını görmüş durumda.

728×90 muhabbit - Halving Canaan'a Yaramadı! Hisseler Dibe Düştü!300x250 muhabbit - Halving Canaan'a Yaramadı! Hisseler Dibe Düştü!

Nasdaq’da işlem gören hisse, 11 Mayıs’ta yaşanan halving sonrasında giderek düşmeye başladı. Pazartesi gününün sonunda, %3.9’luk bir düşüş ile günü 1.98$’dan kapattı.

Çin merkezli maden ekipmanı üreticisinin ekipmanlara olan talebin azalması ve corona virüsün neden olduğu lojistik sorunları sebebiyle hisse fiyatlarının bu denli düştüğü tahmin ediliyor.

Bir kripto para borsası olan BiBox’un kurucu ortağı Aries Wang, geçtiğimiz aylarda madenci ekipmanlarına olan talebin yarı yarıya düşebileceğini söylemişti.

Bunun sebebi ise, bazı kripto madencilerinin halving öncesinde eski ekipmanlarını elden çıkartıp son nesil ekipmanları satın alması olduğu söyleniyor. Söylentilere göre bir çok madenci altyapı güncellemelerini Şubat ayının sonunda tamamlamış.

Canaan sattığı ekipmanların fiyatlarını geçen yıla kıyasla yarı yarıya indirmeye çalıştı. Fakat şirketin son 3 aylık raporuna göz gezdirecek olursak, şirket 5.6 milyon$ net zarar görmüş.

Canaan tarafından yayınlanan rapora göre, ilk çeyrek satışları corona virüs sebebiyle zarar gördü. 10 Şubat tarihinde Çin’de lojistik firmaları kepenkleri kapatmış ve neredeyse ülke içi lojistik durma noktasına gelmişti. Bitcoin fiyatının artmasıyla beraber artan ekipman arzına yetişemeyen şirket doğal olarak müşterilerine ekipman teslim edemedi.

Corona virüsün yayılması bir nebze azaldıktan sonra Çin’de hayat normale dönerken, Canaan için de işler iyi gidiyordu. Nisan ayının sonunda bir toparlanma yaşayan şirket, hisse fiyatlarını 13 Mayıs tarihine kadar 5.99$’a kadar yükseltti. Fakat bunlara rağmen o günden bugüne Canaan hisseleri düzenli olarak düşüş yaşadı.

Geçtiğimiz yılın sonunda, Canaan’ın nakit ne nakite eşdeğer varlıklarının toplamı 71 milyon$ iken, bu oran zaman içinde %48 oranında azaldı. Firma, bu düşüşün en büyük sebebi olarak, Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) ile yaptığı ortaklık ve yapılan kısa vadeli yatırımlar olduğunu söyledi. Bu yatırımların ve ortaklıkların Canaan’a maliyeti ise yaklaşık 25 milyon$ olarak kayıtlara geçti.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar