Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $41543.26
5.44%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2254.31
4.53%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $22.43
1.59%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $234.6
2.99%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!

İlerleyen aylarda halving geçirecek olan birimin yatırımcı portföyü genişleyecek mi?

Clock
Paylaş
Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!

Bildiğiniz üzere, birim fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan halving, kripto para biriminin arzını değiştirdiği için, kripto sektöründe önemli bir konu.

Piyasa değeri olarak en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 11 Mayıs tarihinde, 3. halvingini yaşadı. Bulunan blok başına ödül ise 12.5’ten 6.25 Bitcoin’e düşürüldü. Ayrıca geçtiğimiz nisan ayında Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de halving yaşadı.

728×90 muhabbit - Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!300x250 muhabbit - Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!

Sırada ise, 2016 yılında oluşturulan ve proof-of-work algoritmasıyla çalışan, gizlilik odaklı Zcash (ZEC) var. An itibariyle Zcash piyasa değeri olarak en büyük 26. kripto para birimi olarak işlem görüyor.

Electric Coin Co. tarafından geliştirilen Zcash’in, Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen halvingden sonra blok başı ödülünün 12.5 ZEC’den 6.25 ZEC’e düşürülmesi planlanıyor.

Yüksek Enflasyon

Tıpkı Bitcoin gibi ZEC’in de toplam arzı 21 Milyon adet ile sınırlı durumda. Fakat diğer kripto para birimlerine nazaran, ZEC’in enflasyon değeri önemli ölçüde yüksek.

Inflation rates - Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!

Bir veri kaynağı olan ViewBase’e göre, ZEC’in yıllık enflasyon oranı %28.19. Bu kripto para birimleri arasında ki en yüksek enflasyon oranı. Şöyle ki, piyasanın en büyük oyuncusu Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı %1.44 bandında geziyor.

2019 yılının Aralık ayında John Olszewick, ZEC’in enflasyon oranı hakkında şu yorumu yaptı;

Eğer ZEC bir ülke olsaydı, %32’lik enflasyon oranıyla, dünya üzerindeki en yüksek 8. enflasyon oranına sahip olan ülke konumunda olurdu.

Fakat bu durum kasım ayında yaşanması beklenen halvingden sonra düzelebilir.

Digital Assets Data’dan araştırma analisti Connor Abendschein konu hakkında, halving sonrasında enflasyon oranınında yarı yarıya azalacağını ve bu durumdan ötürü endişelerin yersiz olduğunu düşünüyor.

Halving Öncesi Fiyat Yükseltme

Son aylarda ZEC, hem ABD doları bazında hem de Bitcoin bazında tüm zamanların en düşük seviyelerinde geziniyor. Fakat Kasım ayından sonra, düşen enflasyon oranıyla birlikte ZEC tekrardan yatırımcıları kendine çekebilecek potansiyelde.

Ayrıca Abendschein, yaklaşan halving ile birlikte ZEC’in bu piyasada yerini sağlamlaştırması için gerekli desteği sunacağını düşünüyor.

Genellikle halving sonrası, bu tür para birimlerini kendini ikiye katlama eğilimini gösteriyor. Örneğin 5 Ağustos 2019’da halving yaşayan Litecoin, Bitcoin’in zayıf piyasa hareketlerine rağmen geçen yılın ilk çeyreğinde değerini ikiye katladı.

Bir çok gözlemci, halving olayının arz açığı oluşturduğunu ve böylelikle fiyatlarda yukarı giden bir dalgalanmaya sebep olduğunu düşünüyor. Bu düşünceler genellikle, Kasım 2012 ve Temmuz 2016’da halving yaşayan Bitcoin kaynaklı.

Ayrıca Bitcoin’in, halving yaklaşırken 4.000$’dan 10.000$’a sıçraması bu düşünceyi daha da güçlendiriyor.

Halving Kılavuzu

ad602d26 d9de 42e4 a394 d2c4555a51ae - Halving Zcash için Çözüm Olabilir! Kasım Ayı Bekleniyor!

Madencilerin satışa sunduğu Bitcoinler, 2012’nın sonlarında yaşanan halvingden önce toplam hacmin önemli bir kısmını kapsıyordu. Halving sonrasında ise fiyatta büyük bir düşüş yaşandı. Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 2012 yılının ilk yarısında toplam maden hacminin yüzdesi %135’ten %67’ye kadar gerilemiş.

Bitcoin ilk halving sonrasında, fiyatını 12.75$’dan iki haftalık kısa bir süre içinde değerini %6 arttırarak 13.50$’a ulaştı. Sonrasında ise Nisan 2013’te 260$ gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Messari şirketinden bir araştırma analisti olan Wilson Withiam’a göre, bazı yatırımcılar ZEC’e de benzer şekilde bakıyor ve halving sonrasında yüksek potansiyel bekliyor.

Founder’s Reward’a Elveda

Halving’in yanı sıra ZAC, sözde Founder’s Reward sistemini, bambaşka bir fon servisiyle değiştirecek.

Zcash 2016 senesinde piyasaya sürüldüğünde “Founder’s Reward” sistemi ile birlikte geldi. Bu sisteme göre çıkarılan her bir Zcash’in %80’i madencilere, %15’i yatırımcılara ve kuruculara %5’i ise bazı temel işlevleri finanse edebilmek adına Electric Coin Co.’ya veriliyordu.

Topluluk tarafından onaylanan yeni fonda ise işler şu şekilde gelişecek;

Madencilik ödüllerinin %20’si altyapı ve pazarlama sektörüne dağıtılacak, bu %20’nın %8’i hibe programına, %7’si Electric Coin Co.’ya %5 i ise Zcash vakfına gidecek. Geriye kalan %80’lik oranın sahibi ise tahmin edebileceğiniz gibi madenciler.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, gizlilik politikasını ön planda tutan ZEC’in kullanıcıları, uygulamanın prensiplerini tam anlayamadığı için yapılan işlemlerin izlenebilir olduğu farkedilmişti. Görünen o ki ZEC hem yüksek enflasyon oranıyla hem de kullanıcısının yeterli bilgiye sahip olmadığı dolayısıyla bazı dezavantajlara sahip gibi görünüyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar