BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Halving Zcash için Çözüm Olabilir!

İlerleyen aylarda halving geçirecek olan birimin yatırımcı portföyü genişleyecek mi?

Yayın:

-

Bildiğiniz üzere, birim fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan halving, kripto para biriminin arzını değiştirdiği için, kripto sektöründe önemli bir konu.

Piyasa değeri olarak en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 11 Mayıs tarihinde, 3. halvingini yaşadı. Bulunan blok başına ödül ise 12.5’ten 6.25 Bitcoin’e düşürüldü. Ayrıca geçtiğimiz nisan ayında Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de halving yaşadı.

Sırada ise, 2016 yılında oluşturulan ve proof-of-work algoritmasıyla çalışan, gizlilik odaklı Zcash (ZEC) var. An itibariyle Zcash piyasa değeri olarak en büyük 26. kripto para birimi olarak işlem görüyor.

Electric Coin Co. tarafından geliştirilen Zcash’in, Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen halvingden sonra blok başı ödülünün 12.5 ZEC’den 6.25 ZEC’e düşürülmesi planlanıyor.

Yüksek Enflasyon

Tıpkı Bitcoin gibi ZEC’in de toplam arzı 21 Milyon adet ile sınırlı durumda. Fakat diğer kripto para birimlerine nazaran, ZEC’in enflasyon değeri önemli ölçüde yüksek.

Bir veri kaynağı olan ViewBase’e göre, ZEC’in yıllık enflasyon oranı %28.19. Bu kripto para birimleri arasında ki en yüksek enflasyon oranı. Şöyle ki, piyasanın en büyük oyuncusu Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı %1.44 bandında geziyor.

2019 yılının Aralık ayında John Olszewick, ZEC’in enflasyon oranı hakkında şu yorumu yaptı;

Eğer ZEC bir ülke olsaydı, %32’lik enflasyon oranıyla, dünya üzerindeki en yüksek 8. enflasyon oranına sahip olan ülke konumunda olurdu.

Fakat bu durum kasım ayında yaşanması beklenen halvingden sonra düzelebilir.

Digital Assets Data’dan araştırma analisti Connor Abendschein konu hakkında, halving sonrasında enflasyon oranınında yarı yarıya azalacağını ve bu durumdan ötürü endişelerin yersiz olduğunu düşünüyor.

Halving Öncesi Fiyat Yükseltme

Son aylarda ZEC, hem ABD doları bazında hem de Bitcoin bazında tüm zamanların en düşük seviyelerinde geziniyor. Fakat Kasım ayından sonra, düşen enflasyon oranıyla birlikte ZEC tekrardan yatırımcıları kendine çekebilecek potansiyelde.

Ayrıca Abendschein, yaklaşan halving ile birlikte ZEC’in bu piyasada yerini sağlamlaştırması için gerekli desteği sunacağını düşünüyor.

Genellikle halving sonrası, bu tür para birimlerini kendini ikiye katlama eğilimini gösteriyor. Örneğin 5 Ağustos 2019’da halving yaşayan Litecoin, Bitcoin’in zayıf piyasa hareketlerine rağmen geçen yılın ilk çeyreğinde değerini ikiye katladı.

Bir çok gözlemci, halving olayının arz açığı oluşturduğunu ve böylelikle fiyatlarda yukarı giden bir dalgalanmaya sebep olduğunu düşünüyor. Bu düşünceler genellikle, Kasım 2012 ve Temmuz 2016’da halving yaşayan Bitcoin kaynaklı.

Ayrıca Bitcoin’in, halving yaklaşırken 4.000$’dan 10.000$’a sıçraması bu düşünceyi daha da güçlendiriyor.

Halving Kılavuzu

Madencilerin satışa sunduğu Bitcoinler, 2012’nın sonlarında yaşanan halvingden önce toplam hacmin önemli bir kısmını kapsıyordu. Halving sonrasında ise fiyatta büyük bir düşüş yaşandı. Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 2012 yılının ilk yarısında toplam maden hacminin yüzdesi %135’ten %67’ye kadar gerilemiş.

Bitcoin ilk halving sonrasında, fiyatını 12.75$’dan iki haftalık kısa bir süre içinde değerini %6 arttırarak 13.50$’a ulaştı. Sonrasında ise Nisan 2013’te 260$ gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Messari şirketinden bir araştırma analisti olan Wilson Withiam’a göre, bazı yatırımcılar ZEC’e de benzer şekilde bakıyor ve halving sonrasında yüksek potansiyel bekliyor.

Founder’s Reward’a Elveda

Halving’in yanı sıra ZAC, sözde Founder’s Reward sistemini, bambaşka bir fon servisiyle değiştirecek.

Zcash 2016 senesinde piyasaya sürüldüğünde “Founder’s Reward” sistemi ile birlikte geldi. Bu sisteme göre çıkarılan her bir Zcash’in %80’i madencilere, %15’i yatırımcılara ve kuruculara %5’i ise bazı temel işlevleri finanse edebilmek adına Electric Coin Co.’ya veriliyordu.

Topluluk tarafından onaylanan yeni fonda ise işler şu şekilde gelişecek;

Madencilik ödüllerinin %20’si altyapı ve pazarlama sektörüne dağıtılacak, bu %20’nın %8’i hibe programına, %7’si Electric Coin Co.’ya %5 i ise Zcash vakfına gidecek. Geriye kalan %80’lik oranın sahibi ise tahmin edebileceğiniz gibi madenciler.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, gizlilik politikasını ön planda tutan ZEC’in kullanıcıları, uygulamanın prensiplerini tam anlayamadığı için yapılan işlemlerin izlenebilir olduğu farkedilmişti. Görünen o ki ZEC hem yüksek enflasyon oranıyla hem de kullanıcısının yeterli bilgiye sahip olmadığı dolayısıyla bazı dezavantajlara sahip gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Son Dakika! Ethereum Classic 1 Haftada 2’ci Kez Saldırı Altında

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Yayın:

-

Ethereum Classic

Ethereum Classic (ETC) bir hafta içinde ikinci kez yüzde 51 saldırısına maruz kaldı.

Geçtiğimiz günlerde yüzde 51 saldırısına maruz kalan ağ, yeniden saldırı altında.

Konu ile ilgili açıklama yapan ETC Labs, madenciler için takip edilmesi gereken zinciri duyurdu.

Saldırganları devre dışı bırakmak için takio edilmesi gereken “whitelist”i paylaşan ETC Labs madencilerin desteğini bekliyor.

Binance ve Bitfly yatırma ve çekim işlemlerini tamamen dondurmuş durumda. 4.000 blok boyunca gerçekleşen saldırının ardından gelen yeni saldırı ağın güvenliği konusunda büyük soru işaretleri oluşturmuş durumda.

Ağ üzerinde hash gücü üstünlüğünün bir grup tarafından sağlaması halinde gerçekleştirilebilen saldırı türü proof of work algoritması kullanan tüm ağlarda gerçekleştirilebilmekte.

Fakat ağın hash gücü arttıkça saldırının maliyeti de aynı oranda artmakta. Yüzde 51’in ele geçirilmesi halinde ise ağ üzerinde “çift harcama” ve zinciri değiştirme gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor.

Bitquery tarafından yapılan açıklama geçen hafta gerçekleşen saldırının 200.000 $ maliyet ile gerçekleştirildiğini ve 5.6 milyon $ değerinde ETC’in “double spending”e maruz kaldığını belirtildi.

Saldırıların ardından Ethereum Classic fiyatında ise önemli bir düşüş gerçekleşmemiş görünüyor. Yüzde 1 düşüş ile 7.03 $ seviyelerinden işlem gören kripto para, geçmişte de yüzde 51 saldırısına maruz kalmıştı.

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Ethereum’un İşlem Ücretleri %75 Oranında Düştü!

Ethereum’un işlem ücreti, ağ etkinliğinin azalması ile birlikte düşüşe geçti.

Yayın:

-

Ethereum'un

Ethereum’un işlem ücreti, ağda yaşanan tıkanıklıkların bir nebze azalması ile birlikte düşüş gösterdi.

EthGasStation’a göre, Çarşamba günü ortalama gas ücreti 30-40 Gwei arasında gidip geliyordu.

Bu durum iki aydan fazla bir süreden sonra, 140 Gwei’lere kadar çıkan işlem ücretlerinden sonra gerçekleşti. Örnek olarak standart bir Ethereum işlemi dikkate alındığında, ortalama işlem maliyeti yaklaşık 1 $ seviyelerinden 0.25 $ seviyelerine kadar gerilerdi. Gerileme, ortalama işlem ücretlerine 15 $ gibi bir fiyat ödeyen DeFi kullanıcıları için ise çok daha hissedilebilir bir halde.

Ağ Etkinliği Azalıyor

Etherscan’in paylaştığı verilere göre, bu durum birkaç gün önce işlem sayısındaki kademeli bir düşüş ile başlayan trendin bir parçası olarak görülüyor.

Toplam gas kullanımı ve token transfer sayısı, toplam işlem sayısından daha az görünmesine rağmen, ciddi bir anlamda azalmadı. Bu, DeFi işlemlerindeki düşüşün, Ponzi şeması olduğu iddia edilen Tethet ve Forsage ile ilgili işlemlerin listenin tepesinde olduğu için ağ rahatlamasının çoğunu oluşturduğu düşünülebilir.

Etherscan verilerinin Çarşamba günü verilerini henüz içermediğini belirtmemiz gerek. Bu da gas ücretlerinin ani düşüşünün sebebini neyin tetiklediğini saptamayı zorlaştırıyor.

Ethereum topluluğu, blok boyutunda Ethereum gas liminiti Haziran ayında %25 kadar arttırdı. Talep çok yükseklerde olduğu için bu durum, tıkanıklığı hafifletmek için pek yeterli olmadı.

Daha öncelerde bildirdiğimiz gibi, Ethereum’un oldukça değişken bir gas talebi mevcut. Fiyatlar yüksek olduğunda, blockchain oyun endüstrilerindeki gibi daha düşük değerli işlemler düşme eğilimi gösterir.

Bazı yorumcuların belirttiği gibi tıkanıklık, yeni kullanıcıların Ethereum DApps ve DeFi’de belirsiz hareketler ile işlem yapmaları gibi durumlar dolayısıyla yaşandı.

Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz günlerde Ethereum 2020 senesinin en yüksek seviyelerine çıktı. Bu seviye ile beraber işlem hacmi çok yükseldi ve ağ hareketliliği çok arttı.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.


Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184

Notice: Undefined variable: apgnsm_active in /var/www/html/wp-content/plugins/google-news-sitemap/apgnsm.php on line 184