BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Halving Zcash için Çözüm Olabilir!

İlerleyen aylarda halving geçirecek olan birimin yatırımcı portföyü genişleyecek mi?

Yayın:

-

Bildiğiniz üzere, birim fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olan halving, kripto para biriminin arzını değiştirdiği için, kripto sektöründe önemli bir konu.

Piyasa değeri olarak en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, 11 Mayıs tarihinde, 3. halvingini yaşadı. Bulunan blok başına ödül ise 12.5’ten 6.25 Bitcoin’e düşürüldü. Ayrıca geçtiğimiz nisan ayında Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’de halving yaşadı.

Sırada ise, 2016 yılında oluşturulan ve proof-of-work algoritmasıyla çalışan, gizlilik odaklı Zcash (ZEC) var. An itibariyle Zcash piyasa değeri olarak en büyük 26. kripto para birimi olarak işlem görüyor.

Electric Coin Co. tarafından geliştirilen Zcash’in, Kasım ayında gerçekleşmesi beklenen halvingden sonra blok başı ödülünün 12.5 ZEC’den 6.25 ZEC’e düşürülmesi planlanıyor.

Yüksek Enflasyon

Tıpkı Bitcoin gibi ZEC’in de toplam arzı 21 Milyon adet ile sınırlı durumda. Fakat diğer kripto para birimlerine nazaran, ZEC’in enflasyon değeri önemli ölçüde yüksek.

Bir veri kaynağı olan ViewBase’e göre, ZEC’in yıllık enflasyon oranı %28.19. Bu kripto para birimleri arasında ki en yüksek enflasyon oranı. Şöyle ki, piyasanın en büyük oyuncusu Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı %1.44 bandında geziyor.

2019 yılının Aralık ayında John Olszewick, ZEC’in enflasyon oranı hakkında şu yorumu yaptı;

Eğer ZEC bir ülke olsaydı, %32’lik enflasyon oranıyla, dünya üzerindeki en yüksek 8. enflasyon oranına sahip olan ülke konumunda olurdu.

Fakat bu durum kasım ayında yaşanması beklenen halvingden sonra düzelebilir.

Digital Assets Data’dan araştırma analisti Connor Abendschein konu hakkında, halving sonrasında enflasyon oranınında yarı yarıya azalacağını ve bu durumdan ötürü endişelerin yersiz olduğunu düşünüyor.

Halving Öncesi Fiyat Yükseltme

Son aylarda ZEC, hem ABD doları bazında hem de Bitcoin bazında tüm zamanların en düşük seviyelerinde geziniyor. Fakat Kasım ayından sonra, düşen enflasyon oranıyla birlikte ZEC tekrardan yatırımcıları kendine çekebilecek potansiyelde.

Ayrıca Abendschein, yaklaşan halving ile birlikte ZEC’in bu piyasada yerini sağlamlaştırması için gerekli desteği sunacağını düşünüyor.

Genellikle halving sonrası, bu tür para birimlerini kendini ikiye katlama eğilimini gösteriyor. Örneğin 5 Ağustos 2019’da halving yaşayan Litecoin, Bitcoin’in zayıf piyasa hareketlerine rağmen geçen yılın ilk çeyreğinde değerini ikiye katladı.

Bir çok gözlemci, halving olayının arz açığı oluşturduğunu ve böylelikle fiyatlarda yukarı giden bir dalgalanmaya sebep olduğunu düşünüyor. Bu düşünceler genellikle, Kasım 2012 ve Temmuz 2016’da halving yaşayan Bitcoin kaynaklı.

Ayrıca Bitcoin’in, halving yaklaşırken 4.000$’dan 10.000$’a sıçraması bu düşünceyi daha da güçlendiriyor.

Halving Kılavuzu

Madencilerin satışa sunduğu Bitcoinler, 2012’nın sonlarında yaşanan halvingden önce toplam hacmin önemli bir kısmını kapsıyordu. Halving sonrasında ise fiyatta büyük bir düşüş yaşandı. Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 2012 yılının ilk yarısında toplam maden hacminin yüzdesi %135’ten %67’ye kadar gerilemiş.

Bitcoin ilk halving sonrasında, fiyatını 12.75$’dan iki haftalık kısa bir süre içinde değerini %6 arttırarak 13.50$’a ulaştı. Sonrasında ise Nisan 2013’te 260$ gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

Messari şirketinden bir araştırma analisti olan Wilson Withiam’a göre, bazı yatırımcılar ZEC’e de benzer şekilde bakıyor ve halving sonrasında yüksek potansiyel bekliyor.

Founder’s Reward’a Elveda

Halving’in yanı sıra ZAC, sözde Founder’s Reward sistemini, bambaşka bir fon servisiyle değiştirecek.

Zcash 2016 senesinde piyasaya sürüldüğünde “Founder’s Reward” sistemi ile birlikte geldi. Bu sisteme göre çıkarılan her bir Zcash’in %80’i madencilere, %15’i yatırımcılara ve kuruculara %5’i ise bazı temel işlevleri finanse edebilmek adına Electric Coin Co.’ya veriliyordu.

Topluluk tarafından onaylanan yeni fonda ise işler şu şekilde gelişecek;

Madencilik ödüllerinin %20’si altyapı ve pazarlama sektörüne dağıtılacak, bu %20’nın %8’i hibe programına, %7’si Electric Coin Co.’ya %5 i ise Zcash vakfına gidecek. Geriye kalan %80’lik oranın sahibi ise tahmin edebileceğiniz gibi madenciler.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, gizlilik politikasını ön planda tutan ZEC’in kullanıcıları, uygulamanın prensiplerini tam anlayamadığı için yapılan işlemlerin izlenebilir olduğu farkedilmişti. Görünen o ki ZEC hem yüksek enflasyon oranıyla hem de kullanıcısının yeterli bilgiye sahip olmadığı dolayısıyla bazı dezavantajlara sahip gibi görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Binance Yeni Launchpool Projesini Duyurdu! Venus Protocol Geliyor!

Yield farming yöntemi ile birlikte staking yoluyla elde edilecek olan yeni token için Launchpool ile staking gerçekleştirmek yeterli olacak.

Yayın:

-

Binance Launchpool XVS

Kripto para borsası Binance, bugün yaptığı duyuru ile birlikte yeni Launchpool projesini açıkladı.

Venus Protocol (XVS) isimli proje Launchpool üzerinde başlatılacak.

Yield farming yöntemi ile birlikte staking yoluyla elde edilecek olan yeni token için Launchpool ile staking gerçekleştirmek yeterli olacak.

Farming için üç farklı coin staking için kabul edilmekte.

Binance’in kendi tokeni olan Binance Coin’in (BNB) yanı sıra Binance USD (BUSD) de staking için kabul edilen tokenler arasında bulunuyor.

Swipe da Kabul Ediliyor

Binance staking için üçüncü bir tokeni de etkinliğe dahil etmiş durumda.

Geçtiğimiz dönemde Binance tarafından satın alınan Swipe platformunun tokeni SXP de farming için kabul edilen tokenler arasında bulunuyor. Bu sayede SXP için uzun dönemli yatırım hedefleyen kullanıcılar SXP tokenleri ile XVS de elde edebilecek.

Yüzde 20’si Dağıtılacak

Launchpool etkinliği ile birlikte toplam XVS miktarının yüzde 20’si katılımcılara dağıtılacak. Bu sayede toplam arzı 30 Milyon adet olan XVS’in 6 Milyon adedi farming yoluyla dağıtılmış olacak.

Özel bir satış gerçekleştirmemiş olan projenin ilk çıkışı dağıtımı Launchpool aracılığı ile gerçekleştirilmiş olacak.

Farming periyodu için ise 1 aylık bir süre verilmiş görünüyor.

Yarın itibarıyla başlatılacak farming Ekim ayının 29’una dek sürecek.

XVS farming etkinliğine katılmayı düşünüyor musunuz?

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Uzmanlara Göre Ethereum DeFi İçin Hazır Değil!

Ethereum, DeFi için yeterli değil!

Yayın:

-

DeFi

DeFi projeleri, Ethereum blockchainine yüklenirken, uzmanlar Ethereum’un bu durumu desteklemeye henüz hazır olmadığı konusunda uyarıyor.

Bir matematikçi, eski serbest fon yöneticisi ve Avusturya menşeli Morpher‘in kurucusu Martin Froehler, Ethereum’un merkezsiz finans için sahip olduğu en iyi şey olmasına rağmen, ağın mevcut yeteneklerinin yeterli olmadığını söyledi.

Ethereum, saniyede yalnızca 15 işlem gerçekleştirebiliyor ve 15 saniyelik blok süresine sahip. Ethereum’un tasarımı gereği, üstündeki projeler ile işlem yaparken Ethereum ile etkileşime giriliyor. Bu, DeFi projelerinin kitlesel benimsenmesinin önünde büyük bir engel.

Froehler, Ethereum’u en iyi merkezi olmayan akıllı sözleşme platformu olarak nitelendiriyor. Anca ağda hala sorunlar olduğundan, geliştiriciler bunlara karşı koymak amacı ile çözümler aradı.

Froehler konuşmasına şöyle devam etti:

Ethereum’un sidechaini üzerinde gerçekleşen her bir hareketin kriptografi kanıtı var. İnsanlar Ethereum ihtiyaç duymadan ticaret yapabiliyor. Ayrıca herhangi bir işlem ücreti ödemiyorlar ve bir saniyelik işlem sürelerinin tadını çıkarıyorlar.

Pek çok endüstri üyesi, Ethereum’un DeFi popülaritesini beklemediğini düşünüyor. Hatta, yaklaşan ağ güncellemesi Ethereum 2.0 bile, merkezsiz finans hizmetine hazır değil.

Ethereum 2.0 performansı artıracaktır, ancak yüksek gas maliyetleri yeni kullanıcıları korkutabilir. Merkezsiz borsa 1inch CEO’su Sergey Kunz, 3 Eylül’deki Decentralized Finance Marathon etkinliğinde Ethereum altyapısının merkezsiz finans için yetersiz olduğunu söyledi.

Her şeyi yeniden düşünmelisiniz. Akıllı sözleşmeleri koda taşıyabilirsiniz ancak bu ölçeklenebilir bir çözüm değil. Ölçeklendirebilmek için standartlar oluşturmanız ve Ethereum 2.0’a benzer NEAR gibi parçalanmış mimariye dayalı yeni protokoller getirmeniz gerekiyor.

Aynı etkinlikte, ParaSwap’ın kurucusu ve CEO’su Mounir Benchemled, layer-2’nin nasıl çalıştığını kullanıcılara açıklama karmaşıklığına ve “fonları bu kullanıcılara hemen ödeyememe riskine” dikkat çekti. Benchemled ayrıca tüm DeFi projelerinin Ethereum 2.0’a geçmesinin pratik olmayacağını söyledi.

Ethereum blockchainin önündeki zorluklara rağmen, Froehler, “DeFi kalıcı bir protokoldür” diyerek DeFi yanlısı yorumlar yapmaya devam ediyor.

Daha fazla DeFi haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Ethereum haberi için: Ethereum Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.