BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Hastaneler Şirketini Kripto Para İsteyerek Hacklediler!

Avrupa’nın en büyük özel hastanesinin bilgi teknolojileri altyapısı, kripto para isteyen siber suçlular tarafından hacklendi.

Yayın:

-

özel hastaneler şirketi hacklendi kripto para isteniyor

Avrupa’nın en büyük özel hastanesinin bilgi teknolojileri altyapısı, kripto para isteyen siber suçlular tarafından hacklendi.

Corona virüsü pandemisi nedeniyle tüm dünya zor günler geçiriyor. Özellikle Corona virüse karşı mücadelede en ön saflarda yer alan sağlık çalışanları… Ancak bu zor zamanlar siber suçlular için bir engel olmamış ki sağlık çalışanlarının daha zor zamanlar geçirmesine neden oluyorlar. Almanya’da bulunan Avrupa’nın en büyük özel hastaneler şirketi Fresenius’un sağlık çalışanları şu aralar pandeminin yanı sıra bilgi teknolojileri altyapılarına siber saldırı yapan suçlular ile uğraşıyorlar.

fresenius medical care hacklendi, kripto para isteniyor

Bilgi teknolojileri altyapısına kötü amaçlı yazılım yüklendiği ve bu nedenle sıradan işlemlerde sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Yüklenen kötü amaçlı yazılımın bu yılın başlarında ortaya çıkan Snake Ransomware (Yılan Fidye Yazılımı) olduğu öğrenildi.

Fidye yazılım sonucu şirket bilgisayarlarında bir bilgisayar virüsü olduğu Fresenius sözcüsü Matt Kuhn tarafından doğrulandı. Bu gibi durumlarla baş etmek için bir güvenlik protokolünü takip ettiklerini ve yayılımın önlenmesi için gerekli adımların atıldığını söyledi. Bilgi Teknolojileri uzmanlarının sorunu olabildiğince hızlı çözmek için çabaladıklarını söyleyen Kuhn, ayrıca doktorların hasta bilgilerine ve dosyalarına ulaşmakta zorluk yaşadıklarını söyledi.

Bunun yanı sıra Fresenius basın sözcüsü Matt Kuhn, saldırının özellikleriyle alakalı sorulara cevap vermeyi reddetti. Şu an için tüm bilinen ve kamuoyuna yansıyan, siber suçluların hastaneden kripto para istediği ve sağlık çalışanlarının görevlerini yapmakta sıkıntı yaşadıkları oldu.

Fresenius eğer fidye yazılımın kaldırılması ve hasta bilgilerinin geri alınması için fidye yollamayı kabul ederse, bu ilk olmayacak. Daha önce de siber suçluların radarına giren Fresenius, 1,5 milyon dolarlık fidyeyi ödemişti.

Corona virüsü, bilgisayar virüslerini de etkiledi!

Corona virüsü pandemisiyle mücadele edilen bu günlerde, fidye yazılımlara kurban giden sağlık kuruluşlarının sayısı gittikçe artıyor. Siber güvenlik firması Emsisoft bu gibi durumlarla karşılaşan sağlık kuruluşlarına ücretsiz yardım sunduğunu açıkladı. Geçtiğimiz ay Microsoft, olası fidye yazılım saldırılarına önlem olarak siber savunması düşük sağlık kuruluşlarına ücretsiz bilgilendirmeler yapmaya başladı.

Nisan ayında Interpol’ün bildirisi ile, siber suçluların özellikle sağlık kuruluşlarına yaptıkları fidye yazılım saldırılarında artış görüldüğünü açıkladı. Siber suçlular hasta bilgilerini ve tıbbi hizmetleri ellerinde bir rehin olarak kullanarak kripto para cinsinden fidye istiyor. Fidye ödenene kadar da hayati dosyalara ve sistemlere erişimi engelliyorlar.

Daha önce kripto paranın ve Blockchain’in pandemi sırasında nasıl yararlı olduklarından bahsetmiştik. Lakin dünyanın her yerinde kötü niyetli insanlar olduğu müddetçe her yararlı teknoloji, zararlı bir hâle getirilebilir. Tıpkı şu mühim zamanlarda hasta dosyalarını rehin olarak tutmak amacıyla hastaneleri hacklemek ve karşılığında fidye olarak kripto para istemek gibi…

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Huobi İle Üçüncü Tarafsız Kripto Para Alımı! Visa Ve Mastercard İle Daha Hızlı!

Küresel kripto para borsası Huobi, Visa ve Mastercard ile anlaşarak fazladan bir ara yüz olmadan kripto para alımının önünü açtı.

Yayın:

-

Huobi, DeFi Labs iş birimi için kendine yaraşır bir isim seçti

Küresel kripto para borsası Huobi yeni bir kolaylıkla gündeme geliyor. 27 Ekim Salı yani bugün yapılan açıklamada Huobi Visa ve Mastercard ile olan yeniliğini duyurdu.

Yapılan anlaşma ile artık kripto para almak çok daha kolay. Çünkü artık yatırımcılar Huobi üzerinden Visa ve Mastercard banka veyahut kredi kartlarından üçüncü taraf bir ödeme platformuna yönlendirilmeden alım satım yapabilecek. Daha önce de yatırımcılar Visa ve Mastercard güvencesiyle Huobi üzerinden alım sayım yapabiliyordu. Ancak ödeme sırasında KYC doğrulama işlemleri için farklı bir ara yüze geçiş yapmak zorunda kalıyorlardı.

Bu ara yüzden geçmeye gerek kalmadan ödeme işlemini tamamlamaya yarayacak olan bu hizmet, Huobi Global’in yan kuruluşu olan ve Blockchain teknolojisi konusunda büyük işler başaran Huobi Technology’den alınacak.

İlginizi çekebilir: Huobi Haberleri

Huobi Group Global Business Başkan yardımcısı Ciara Sun yapılan açıklamada söz aldı.

“Kullanıcı yolculuğundaki fazladan bir adımı kaldırarak, sorunsuz bir deneyim yaratıyoruz.”

İngiltere, Cebelitarık, Fransa, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Hollanda gibi çoğu Avrupa ülkesinde ve Avustralya’da Visa ve Mastercard banka veyahut kredi kartı sahipleri artık Huobi üzerinden lider kripto para birimlerinin alımını entegre ödeme hizmeti ile yapabilecek.

Kripto para borsaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için; Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

John McAfee, Hapishanede Bile Kripto Reklamı Yapıyor!

John McAfee, hapisteyken bile kripto hakkında konuşuyor!

Yayın:

-

John McAfee

Milyoner, kripto meraklısı ve anti-virüs uzmanı John McAfee, geçtiğimiz günlerde İspanya’da vergi kaçırma suçlaması ile gözaltına alınmıştı.

Tüm bunların dışında McAfee, milyonlarca dolar kar sağladığı iddia edilen bir dizi şüpheli kripto reklamlarından kaynaklanan suçlamalar ile karşı karşıya. McAfee şu anda İspanya’da hapiste olmasına rağmen, kripto endüstrisindeki son gelişmeler hakkındaki düşüncelerini hala paylaşıyor.

PayPal’ın son duyurusu ile ilgili olarak McAfee, “PayPal’ın kripto para birimlerini kabul ettiğine inanıyorum, bu dünyada yeni bir kripto para birimi dalgasına sebep olacak. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler kripto para birimlerine alışmak zorunda kalacak.”

McAfee, 2017 senesinde, Bitcoin’in üç yıl içinde 1 milyon $’a ulaşacağını söylemesine rağmen, Temmuz 2020’de bu söylemlerini geri aldı. Varlık sınıfına ilişkin görüşünün o zamandan bu yana değişip değişmediği sorulduğunda olumlu bir yanıt verdi:

Çok fazla insan kriptoyu, alım satım işlemlerinden ziyade kolay ve hızlı bir şekilde zengin olmak için kullanıyor.

İlginizi çekebilir: John McAfee Kimdir?

McAfee’ye göre, yakın zamanda hızlı zengin olma amaçları yerine, kripto para birimlerini günlük işlemlerimizde kullanmaya yönelik hareketler göreceğiz. McAfee sırf bu yüzden GHOST projesine destek vermiş.

McAfee’nin artık bu proje ile bir ilgisi olmasada, ağın geniş gizlilik projesinin bir parçası olmaya devam ediyor.

McAfee, “GHOST ile yaptığım iş tamamen dünyanın ilk özel stablecoinini geliştirmemiz ile alakalı” dedi.

Eşi Janice McAfee aracılığı ile medyayla iletişime geçen McAfee, henüz ABD’ye nakledilmedi ve halen Barcelona’da. John, “Hakkımdaki tüm şikayetleri ve suçlamaları bilmiyorum, fakat onların da kripto faaliyetlerimden dolayı olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Sizce McAfee’yi yakın bir zamanda parmaklıkların ardında görebilecek miyiz?

Daha fazla Bitcoin haberi için: Bitcoin Haberleri.

Daha fazla altcoin haberi için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.