BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Hastaneler Şirketini Kripto Para İsteyerek Hacklediler!

Avrupa’nın en büyük özel hastanesinin bilgi teknolojileri altyapısı, kripto para isteyen siber suçlular tarafından hacklendi.

Yayın:

-

özel hastaneler şirketi hacklendi kripto para isteniyor

Avrupa’nın en büyük özel hastanesinin bilgi teknolojileri altyapısı, kripto para isteyen siber suçlular tarafından hacklendi.

Corona virüsü pandemisi nedeniyle tüm dünya zor günler geçiriyor. Özellikle Corona virüse karşı mücadelede en ön saflarda yer alan sağlık çalışanları… Ancak bu zor zamanlar siber suçlular için bir engel olmamış ki sağlık çalışanlarının daha zor zamanlar geçirmesine neden oluyorlar. Almanya’da bulunan Avrupa’nın en büyük özel hastaneler şirketi Fresenius’un sağlık çalışanları şu aralar pandeminin yanı sıra bilgi teknolojileri altyapılarına siber saldırı yapan suçlular ile uğraşıyorlar.

fresenius medical care hacklendi, kripto para isteniyor

Bilgi teknolojileri altyapısına kötü amaçlı yazılım yüklendiği ve bu nedenle sıradan işlemlerde sıkıntı yaşandığı belirtiliyor. Yüklenen kötü amaçlı yazılımın bu yılın başlarında ortaya çıkan Snake Ransomware (Yılan Fidye Yazılımı) olduğu öğrenildi.

Fidye yazılım sonucu şirket bilgisayarlarında bir bilgisayar virüsü olduğu Fresenius sözcüsü Matt Kuhn tarafından doğrulandı. Bu gibi durumlarla baş etmek için bir güvenlik protokolünü takip ettiklerini ve yayılımın önlenmesi için gerekli adımların atıldığını söyledi. Bilgi Teknolojileri uzmanlarının sorunu olabildiğince hızlı çözmek için çabaladıklarını söyleyen Kuhn, ayrıca doktorların hasta bilgilerine ve dosyalarına ulaşmakta zorluk yaşadıklarını söyledi.

Bunun yanı sıra Fresenius basın sözcüsü Matt Kuhn, saldırının özellikleriyle alakalı sorulara cevap vermeyi reddetti. Şu an için tüm bilinen ve kamuoyuna yansıyan, siber suçluların hastaneden kripto para istediği ve sağlık çalışanlarının görevlerini yapmakta sıkıntı yaşadıkları oldu.

Fresenius eğer fidye yazılımın kaldırılması ve hasta bilgilerinin geri alınması için fidye yollamayı kabul ederse, bu ilk olmayacak. Daha önce de siber suçluların radarına giren Fresenius, 1,5 milyon dolarlık fidyeyi ödemişti.

Corona virüsü, bilgisayar virüslerini de etkiledi!

Corona virüsü pandemisiyle mücadele edilen bu günlerde, fidye yazılımlara kurban giden sağlık kuruluşlarının sayısı gittikçe artıyor. Siber güvenlik firması Emsisoft bu gibi durumlarla karşılaşan sağlık kuruluşlarına ücretsiz yardım sunduğunu açıkladı. Geçtiğimiz ay Microsoft, olası fidye yazılım saldırılarına önlem olarak siber savunması düşük sağlık kuruluşlarına ücretsiz bilgilendirmeler yapmaya başladı.

Nisan ayında Interpol’ün bildirisi ile, siber suçluların özellikle sağlık kuruluşlarına yaptıkları fidye yazılım saldırılarında artış görüldüğünü açıkladı. Siber suçlular hasta bilgilerini ve tıbbi hizmetleri ellerinde bir rehin olarak kullanarak kripto para cinsinden fidye istiyor. Fidye ödenene kadar da hayati dosyalara ve sistemlere erişimi engelliyorlar.

Daha önce kripto paranın ve Blockchain’in pandemi sırasında nasıl yararlı olduklarından bahsetmiştik. Lakin dünyanın her yerinde kötü niyetli insanlar olduğu müddetçe her yararlı teknoloji, zararlı bir hâle getirilebilir. Tıpkı şu mühim zamanlarda hasta dosyalarını rehin olarak tutmak amacıyla hastaneleri hacklemek ve karşılığında fidye olarak kripto para istemek gibi…

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Ledger O Sorunu Çözemezse Sıkıntı Derken, ÇÖZDÜ!

Kripto para cüzdanı Ledger, büyük bir güvenlik açığıyla karşı karşıya geldi.

Yayın:

-

SON DAKİKA! Ledger Kullanıcılarına Kötü Haber! İFŞA OLDUNUZ!

Popüler kripto para cüzdanlarından Ledger yine bir sorunla karşı karşıya. Geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğradığını, müşterilerinin e-posta adresleri ile kişisel bilgilerinin maalesef ki sızdırıldığını açıklamıştı.

Üzerinden çok geçmeden Blockchain araştırmaları ile adından söz ettiren Monokh, yeni bir rapor yayınladı. Ledger’ın şu zamana dek ortaya çıkan sorunları ve sorunları ele alış şeklini kronolojik bir şekilde sıralayan Monokh, bir sorunun hâlâ çözülmediğine işaret etti. İddiaya göre sözü edilen sorun Ledger’a bildirildi lakin hâlâ çözülebilmiş değil şeklinde bir açıklama yapıldı.

Sorun cüzdan sahibinin Bitcoin Fork’larından (Litecoin, Bitcoin Cash) gönderme yaparken elindeki Bitcoin’lerin de gittiğini görememesi. Yani cüzdan sahibi Litecoin için işlem yaparken aynı zamanda Bitcoin mainnet’inin kilidini de açmış oluyor. Normal şartlar altında farklı uygulamaların da ulaşamayacağı bilgilere ulaşmasının önü açılıyor.

Sorun Çözüldü!

Kripto para topluluklarından bu sorunla ve daha önceki siber saldırı olayı ile alakalı eleştirilerin odağı olan Ledger, az önce sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada sorunun çözüldüğünü ilan etti.

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

17’lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

Twitter hack saldırısının 17 yaşındaki beyni suçsuz olduğunu savundu.

Yayın:

-

17'lik Fail: “Suçsuzum Hâkim Bey!”

15 Temmuz gecesi tüm dünyayı sarsan Twitter siber saldırısının faili geçtiğimiz hafta yakalanmıştı. Florida’da yakalanan failin henüz reşit olmayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark olduğu açıklandı.

Yerel haber merkezi Tampa Bay Times’ın haberine göre, Clark’ın 30 farklı suçlamadan 200 yıla kadar hapis istemi bulunuyor. 30 farklı suçlamaya bakacak olursak da sim swap yoluyla hack işlemini gerçekleştirdiği için 17 iletişim dolandırıcılığı suçlaması, hack işlemi öncesinde ve sırasında bireysel bilgileri kullandığı için 11 kişisel bilgi kullanımı, kullandığı bilgiler ile bilgisayar veyahut elektronik cihazlara erişim sağladığı için ve son olarak da bu eylemleri yardımıyla 5 bin dolardan fazla organize dolandırıcılık bulunuyor.

Geçtiğimiz salı günü görülen ön duruşmada Clark, suçsuz olduğunu iddia etti. Ayrıca tutukluluk hâli başladığından beri Clark 725 bin dolar kefalet ile hapiste tutuluyor. Bugün (05.08.2020) tarihinde görülecek olan duruşmada kefaletin tutarında indirime gidilmesi bekleniyor.

İlerleyen duruşmalarda Clark’ın suçsuz olduğu şeklindeki savunmasına devam edip etmeyeceği bilinmiyor. Bununla birlikte Clark, suçunu kabul edip anlaşma yapma yolunu da seçebilir.

Suç Ortakları

Clark, iddialara göre dünyayı sarsan Twitter Hack saldırısında yalnız değildi. İddianameye göre 17 yaşındaki Clark, Birleşik Krallık’ta yaşayan 22 yaşındaki Nima Fazeli ve 19 yaşındaki Mason Sheppard ile internet üzerinden tanıştı. Üç kafadar 15 Temmuz gecesi herkesin bildiği küresel hack saldırısını gerçekleştirdi.

Elon Musk’tan eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’ya, yeni başkanlık adayı Joe Biden’e kadar birçok ismi hedef alan saldırı yaklaşık 3 saat sürmüştü. Bu 3 saat içerisinde 117 bin dolara yakın para toplayan üç kafadarın, hemen hemen benzer suçlamalarla mahkeme salonuna girmesi bekleniyor.

OKUMAYA DEVAM ET
FTX
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.