Muhabbit

Hindistan, COVID-19 Aşılarını Blockchain ile İzleyecek

Aşılar, blockchain ile takip edilecek!

covid-19

Güney Hindistan’da bulunan Telegana eyalet yönetimi, COVID-19 aşılarını, istiflemeye ve kara borsaya yönelik girişimlerin önüne blockchain teknolojisi ile geçmeyi planlıyor.

Blockchain tabanlı Vaccine Legder’ı yayınlayan Telegana IT Departmanı’nın, önceki müşterileri arasında, aşı dağıtmak ve çocuklara gelişimsel ve insani yardım sağlamak ile görevli UNICEF’te bulunuyor. T-Hub girişimi olan StaTwig tarafından geliştirilen Vaccine Ledger, Telegana eyaletinde yakın zamanda hayatına başlayacak.

Vaccine Ledger, bir aşının her bir dozunu üreticiden tüketiciye takip etmek için blockchain teknolojisini kullanan denenmiş ve test edilmiş bir çözümdür. Bununla beraber StaTwig’e, Vaccine Ledger kullanarak COVID-19 ilaçlarının izini sürmesi için yeşil ışık yakıldı.

StaTwig kurucusu Siddhartha Chakravarthy konu hakkında şunları söyledi:

Şu andan itibaren StaTwig, aşılar geliştirilirken Remdesivir gibi COVID-19 ilaçlarının tedariğini izlemek için bir pilot uygulamaya başlayacak.

Aşıları Dijital Kimlikle İlişkilendirme

Her aşı dozunun dijital kimlik görevi görecek bir seri numarasının yanı sıra, farklı tedarik seviyelerinde taranacak bir QR kodu olmak zorunda.

Chakravarthy sözlerine şöyle devam etti:

Her aşı dozunun, dijital bir kimlik işlevi görecek bir seri numarası vardır. Aşının etiketinde, çeşitli tedarik noktalarında taranacak bir QR kodu olacaktır. Hem mobil hem de internette bulunan bu taramalar sayesinde aşıyı takip edebileceğiz.

Farklı tedarik noktalarındaki tüm işlemlerin, Vaccine Ledger üzerinde saklanacakları için güvenli olması beklenmekte.

Kaçak İlaçla Mücadele

Chakravarthy, blockchain çözümünün sahte veya kaçak ilaçları nasıl tespit edebileceği sorulduğunda, ilaçların genellikle iade edildiklerinde karaborsada satıldığını söyledi. Bu nedenle, gerçek ürünleri belirlemede basit bir QR kodu taraması işe yarayacaktır.

Chakravarthy, şöyle devam etti:

Ters tedarik zinciri bazen o kadar basit olmayabiliyor. Pek çok şey ters gidebilir. Ürünler çalınabilir veya farklı şekillerde satılabilir. Çözümümüzle, söz konusu ürünü uygulayan bir doktor veya hemşire bile QR kodunu tarayabilir ve ürünlerin orijinal olduğunu kontrol edebilir.

Dünya, COVID-19 salgınıyla boğuşurken, blockchain teknolojisi çözümler sunmaya devam ediyor. Örneğin, Nisan ayında en az 100 İspanyol araştırmacı, bu virüsün evrimini görebilmek için, yapay zeka ve blockchain tabanlı bir uygulama için bir araya geldi.

Daha fazla blockchain ile ilgili haberlerimiz için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version