Muhabbit

Hindistan Hükümetinin, Kripto Paralar Hakkında Yasa Tasarısı Sunması Bekleniyor!

Hükümetin, bu yılın sonunda düzenlenecek olan kış oturumu için kripto paralar hakkında yasa tasarısı sunması bekleniyor.

hindistan kripto para

hindistan kripto para

Hindistan Parlamentosunun; bu yılın sonunda düzenlenecek olan kış oturumunda, kripto paralar hakkında yasa tasarısı sunması bekleniyor.

23 Kasım 2021 tarihinde yayımlanan bir bültene göre yeni tasarı, kripto para alanına giriş, değerlendirme ve geçiş aşamalarını kapsıyor.

Hindistan’ın iki meclisli parlamentosunun alt kanadı Lok Sabha tarafından yayımlanan bültende; parlamentonun 29 Kasım 2021 tarihinde başlayıp 23 Aralık 2021 tarihinde sona erecek olan oturumda, bir kripto para yasa tasarısının sunulacağı söylenen raporlar da doğrulanmış oldu.

Tasarının bültendeki açıklamasında; Hindistan Merkez Bankası tarafından çıkarılacak resmi dijital para biriminin oluşturulması için kolaylaştırıcı bir çerçeve geliştirmeyi amaçladıkları belirtiliyor. Tasarı ayrıca Hindistan’daki tüm özel kripto para birimlerini yasaklamayı hedefliyor. Ancak kripto para biriminin altında yatan teknolojiyi ve kullanımlarını teşvik etmek için belirli istisnalara izin veriliyor.

Lok Sabha’nın bu yasa tasarısını bülteninde gündeme getirmesi ilk defa gerçekleşen bir durum değil. Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında, bir Lok Sabha bülteninde aynı konu aynı açıklamayla listelenmişti. Bu tasarının şubat ayında sunulması bekleniyordu ancak hiçbir zaman mecliste gündeme gelemedi.

Tasarı 2019 Yılında da Gündeme Gelmişti

Son yasa tasarısının açıklaması, 2019 yılında gündeme gelen yasa tasarısının söyledikleriyle örtüşse de, iki yasa tasarısının arasında farklılıklar olduğu belirtiliyor. 2019 tasarısı, o zamanlar Maliye Bakanlığı Ekonomik İşler Departmanı sekreteri olarak görev yapan Subhash Chandra Garg başkanlığındaki bakanlıklar arası bir komite tarafından hazırlanmıştı.

O dönem hazırlanan yasa tasarısı “Kripto Para Biriminin Yasaklanması ve Resmi Dijital Para Birimi Yasasının Düzenlenmesi/ 2019” olarak adlandırılmıştı. Tasarıda, alım satım ve elde tutma dahil olmak üzere neredeyse her biçimde kripto paraların yasaklanması tavsiye edilmişti. Ancak meclise sunulamadan rafa kaldırılmış oldu. 

Şimdi ise benzer tasarının 2021 versiyonunun içeriği konusunda henüz kesin bilgiler mevcut olmamakla birlikte konu ile ilgili bir yetkili “Parlamento Seansı başlayana kadar beklemeniz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version